bugün

buram buram fransızca kokan kelime*.
bu asortik isimli şeyi erkekler gün içinde kıyafetlerinin üstüne giyerler.
elde tutulan viski ve puro ise olmazsa olmaz tamamlayıcılarıdır.
aklıma hugh heffner'ı getiren giysi
eski türk filmlerinin vazgeçilmezlerindendir. ayhan ışık sert bir ifadeyle uşağa emreder:

- bana hemen ropdosambir'ımı getir.
+ hemen efendim.

gören de zanneder ki batman kostumunu giyecek, bildiğin sabahlık lan işte...
(bkz: robe de chambre)
teşrinievvel 1915.

- üzerimden çıkarıp yatağa fırlattığım ropdosambırın içinde ebediyet aynı kişi kalacak...hasta.

peyami safa - dokuzuncu hariciye koğuşu
doğrusu robdosambr olan eski aristokrat erkek kıyafeti.
sabahları yataktan kalkıldığında tercih edilen bir erkek giysisi. fakat kullanan çok az kaldı sanırım.
her nedense her seferinde bana hulusi kentmen'i hatırlatan kelime.
sallanan koltukta gazete okurken mutlaka giyilmesi gereken giysi.
nuri alço'nun üzerinden çıkarmadığı şey.
oda gömleği, oda cübbesi anllamındadır... ropteşambır diye okunur, hepimiz nuri alçoyu üstünde robe de chambre elinde viskisiyle hatırlarız...
nuri alço'nun sevişmek dışında üzerinden çıkarmadığı şey.
bir penguen karikaturunde yer alan nesne. ellerinde viski kadehi olan ropdosambirli beyfendileri kafeste toplayan polisleri anlatan bir karikaturdu.

bilen duyan farsa pm pls tsk kib scs optm by..
(bkz: sarki ismi soruyorum silicem)
günlük hayatta ismini telaffuz edene kadar canınızın çıktığı giysidir.
ropdoşambir değil röbdeşambr olan erkek sabahlığıdır.(bunu ben mi söylüyorum).
kısaltması robdur.
viski ve puro eşliğinde çok şık duran bir çeşit giysi.
nuri alço yu hatırlatan giysi.
tabu oynarken yasak kelimelere nuri alço koyduran kelime.
en çok burhan altıntop a yakışan satenimsi erkek sabahlığı.
istanbul beyefendilerinin tercihi. eski zamanlarda yatmadan söndürülen sobanın sabah yakılıp evi ısıtıncaya kadar donmamak amacıyla giyilen yünlü kalın sabahlık. olmazsa da yaşanır. pijaman kalın olsun ya da iç donu giy götün donmasın. götü kurtardın mı gerisi koy götüne rahvan gitsin.*
babadan yadigar alınıp kullanıldığında öğrenci evinde ısınma masrafını azaltan, modeline göre oldukça karizma olabilen giysi. Hala satılıyor mu bilmiyoruz.
fransızca oluşumuna hayran olduğumum kelime.

şöyle ki;

robe: fransızca'da kıyafet anlamına geliyor.
de: kelimeler arasına girerek türkçe'de ek olarak adlandırdığımız işaretlerle -aşağı yukarı- aynı görevi görüyor diyebiliriz.
chambre: fransızca'da sabah demektir.

birleştirdiğimizde; rob de chambre, sabahın kıyafeti anlamına geliyor ve harika bir kelime türemiş oluyor: robdöşambır/sabahlık.
insancıklar sabahları sıcak yataktan kalkınca üşümesin diye -ki hakkaten sabahları çok üşür insan- kadınlara özel sabahlık,erkeklere de röpdöşmbr üretmişler,ama üretenler nerden bilsinler ki nuri alço bunu her filminde üzerine geçiricek,eline de bir viski bardağı alıp göz süzüp sırıtaraktan bakıcak...zamanla tamamen farklı anlamlar yüklense de aslında sadece ve sadece sabahları üşümemek için giyilen bir şeydir.
pardesünün pijama versiyonu.türk filmlerinde zengin erkeği oynayan aktörlerin vazgeçilmez kostümü.
güncel Önemli Başlıklar