bugün

Netflix in tarih drama dizisidir. Konusu ise fatih sultan mehmed'in saltanat dönemidir.

görsel

Dizi 24 ocak 2020 cuma günü tüm bölümleriyle netflix te yer alacaktır.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

Dünyanın eğlence odaklı lider yayın hizmeti Netflix, yeni belgesel dizisi Rise of Empires: Ottoman’dan ilk detayları paylaştı.

Başrollerini Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Tolga Tekin, Ushan Çakır, Damla Sönmez’in paylaştığı belgesel dizi 24 Ocak 2020’de tüm dünya ile aynı anda Netflix’te yayınlanacak.

Prof.Dr. A.M Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan danışmanlığında kaleme alınan, yapımcılığını Karga Seven ile birlikte STX Entertainment’in üstlendiği belgesel dizisinin yönetmen koltuğunda ise Emre Şahin oturuyor. Çekimleri istanbul’da gerçekleşen Rise of Empires: Ottoman altı bölümden oluşuyor.

Rise of Empires: Ottoman, tarihe damgasını vuran padişahlardan Fatih Sultan Mehmet’in yükselişini ve istanbul’un fethini konu alırken dönemin Osmanlı imparatorluğu’nu farklı bir açıdan ele alıyor.
Neler saçmlayacaklar merakla bekliyoruz.
resimlerden gördüğüm kadarıyla bundan önce biz türkler tarafından yapılmış olan tüm zikik tarihi filmlere beş basacak olan netflix yapımı. el oğlu bu işi harbi biliyor amk.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Olmuş olmuş. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Ama bizim osmanlıcı tayfa sevmeceyektir. Çünkü onlar tarihi trt dizilerinden öğrenmeyi seviyorlar. Mesela bu dizi fatihi anlatıyor. Muhtemelen macar urbanla ikna edene kadar yaşadığı çekişmeleri tartışmaları da anlatacaklar, bizans impratoru ile savaş öncesi müzakere çalışmalarını da... zira yabancı mümkün mertebe tarihi objektif anlatmaya çalışır işine geldiği müddetçe tabi...
Bizans kahpe değilse izlemem.

Alıştığımızdan olsun lütfen.
Tarihi bir belgesel-dizide Jeoloji profesörünü konuşturmak da. nebleyim.
Oyun sandım megerse diziymiş bea fragman normal yani.
tarih dizilerden öğrenilmez zaten modası geçti. ölü doğmuş.
Yuh Fatih Sultan Mehmet'i ingilizce konuşturuyorlar. Birde ambiyans game of thrones gibi. Ateş sahnesine fire diyor. Oldu olacak fire in the Hole desin barim counter strike gibi.
Yeni Netflix dizisi. Netflix ve tarih dizisi.

Netflix ve tarih demişken; 10 gün sonra yaptığı düşmanlığı konuşmayız umarım.
Elf gözlerim neler görüyor legolas. Bunlar ingilizce konuşuyorlar yahu. Bi dakka bi dakka ama fatih sultan mehmet Türkçe de konuşmuyordu zaten. Neyse oyle ya da beyle izlenecek bu işsiz zamanlarımızı dolduracak minicik bir dizi.
geri sayıma başlatan dizi.
fragman fena değil.

umarım bizi canavar veyahut arap gibi göstermezler.
fatih sultan mehmet'in entelektüel kişiliğine değinilir.

bakalım.
rize diye okudum. yine memleketime ne oldu dedim. fotoğrafları görünce keşke rize olsaymış, bu nasıl bir rezillik. kalitesiz dizi.
bugün yüklenmesi gerekiyordu ama hala yüklenmemiş acaba saat kaçta yüklenir bilen varsa yeşillendirsin lütfen.
ilk bölümde haliçteki zincir için 800 metre uzunluğunda derken 4. bölümde 550 metre dediler. Doğrusu kaç metre bilen var mı?
celal şengör'ün burda işi ne ve neden oyuncular türk olmasına rağmen ingilizce konuşuyor diye sordurtmuş mini netflix belgesel/dizisi. fatih rolüne de o çocuğu yakıştıramadım. fırsat verilmeli mi karar veremiyorum.
ilk üç bölümde izlenimlerim gayet olumlu. Castingde muhteşem yüzyıl esintisini es geçiyorum. En başarılı seçim bana kalırsa grandük lukas notaras'ın osman sonant olması. Oyunculuğu muhteşem bi adamsın sen reis.

Akış başarılı. Sadece bir flashback'i gereksiz uzun buldum. Işık renk dengesi kötü.

Şimdilik bunlar.

Sırf bu yapım için netflix hesabı açtım lan ben. Konuşurum tabi!
an itibarı ile netflixe düşmüştür. uyku düzenim bozuldu yine bu aralar bu gece bitireceğim muhtemelen. hadi bakalım fatih göster kudretini.
mükemmeldi. oyunculuğa bayıldım öncelikle.

bitirdim tek solukta. biraz çok az roma kahramanlığı içeriyor ama gerçekten de sonuna kadar savaşmış genoalı kiralık askerler.
and so we begin.

oyunculuklar gerçekten harikaydı. fatihin 2 ay boyunca 60 topla surları bombalamasına rağmen hala surun tam yanında elinde pazar filesiyle yürüyen ihtiyar seninde amk.
Görsel efekt olarak tatmin edici bir yapım. Başrol oyuncusu cem yiğit üzümoğlu harika bir performans çıkarmış. Kendisi zaten tiyatro oyuncusu ve eğitimli bir sanatçı. Öyle top model kırması çakma bir oyuncu değil. Bunun dışında realitesi yüksek bir belgesel. iki top atışı yapıp aldık Konstantinopolis i kafasındakiler daha dikkatli izlemeli. Osmanlı, meydan muhaberelerinde rakip tanımayan bir imparatorluk. fakat kuşatmalarda daha az başarılı olmuştur tarih boyunca. bu yönden de başarılı buldum. Atiye ve hakan muhafız dan sonra izlenebilitesi yüksek ilk netflix yapımı. iyi seyirler.
Ayrıca giustinianizi sikeyim şu sınav dönemimde bi dizi-belgesel patlatalım dedik bütün bölümlerde bu amcık var. sikik bir korsanı bu kadar güçlü göstermek ve abartmak saçma olmuş. oyunculuk 10/10 konu bütünlüğü 7/10 işleyiş 2/10.
Tarihi yanlışlarla, eksiklerle ve yalanlarla doludur. Fakat kostümler, oyunculuk, çekimler iyi...