bugün

yeniden gözden geçirme.
kandilli rasathanesinin son depremleri verdiği sayfada geçen kelime. anlamı ilk entryde verilmiş ama terimsel anlamı merak konusu. *
reklamcılıkta: düzeltme isteği.
örneğin, müşteri temsilcisine şu şekilde mail atılır: aylin hanım, ilanda kullanılan pembe rengin değişmesini daha ciddi bir renk kullanılmasını istiyoruz. revize rica ederiz.
birçok sektörde farklı kullanımlarına rastlanan bir terimdir de aynı zamanda.
reklam ajanslarında "allah senin cezanı versin - çükün kopsun - başına meteor düşsün" ile aynı şeydir. dekupeden daha nefret verici bişi varsa o da revizedir. bi işi yaparsın götün çıkar, sonra o işe milyon tane revize gelir. baskıya dahi yollasan kurtuldum diye sevinemessin bi kere. müşteriden gene revize gelir, gene yaparsın gene yaparsın. yani sonu gelmeyen bi eylem aslında.
mesleğim gereği sıklıkla duyduğum ve insanda kusmuk kokusu gibi, çorbanın içindeki sinek gibi, denizde yosunun ayağa dolaşması gibi etkiler bırakan lanet olası kelimedir.
en nefret ettiğim kelime olabilir bu. meslek hayatım boyunca hemen her gün duyduğum-duyacağım, işi bilmeyen, her şekilde müdahale etmek isteyen müşterinin mail konusuna yazmaya bayıldığı kelime. şu anda mail kutumda beni bekleyen 85 revize maili var. hayır ağlamıyorum.

t: düzeltme, değiştirme.