bugün

Emektar toroslar, oldukça sade bir tasarıma sahiptirler. Pek çoğu şimdinin nazik araçlarının, yüksek parça maliyetleri nedeniyle katlamadığı kahırlara katlanmış, çok az aracın, sahibinin aracı üstüne titremesinden dolayı giremediği yollara girmiştir. Renault toros, sağlamlık, ucuz parça maliyetleri, lpg takılınca ekonomik yakıt seçeneği ile çok uzun süre yolların halk arabası olarak bilindi. Bence saygıyla anılması gereken bir yol efsanesidir. Eğer bir araçla, konfor, performans gibi seçenekler üzerinden kıyaslanacaksa bile bu kıyaslama performans/fiyat oranı göz önüne alınarak yapılmalıdır. Hiçkimsenin bu aracı 100000 euro'luk bir araçla kıyaslayıp, üzmeye hakkı yok. Bu aracın bir ruhu, yadedilmesi gereken, anıları var.
bir cok ailenin ilk göz ağrısıdır.
böyle boşa taktığında araba cep telefonu gibi titreşim yapar beş altı yasındayken kafamızı konsola dayayıp nıhahaha diye iğrenç iğrenç gülerdik. torosla gidilen pikniklerin tadını baska hiç bi araba veremez.
(bkz: renault 12)
tarlaya 110km hızla girebilen (bkz: yaptımsa ben yaptım) ciftcilerin gözdesi bir aractir.
bir donem sivil polislerle ozdeslesen arabaydi. arac kullanirken arkamiza bir gri bir toros gectiginde, paranoya yaratip yol filan verirdik, trafik kuralarina uyardik *
2000 yılı dolaylarında çok şükür ki toyota gibi kaliteli markaların türkiye'de üretim yaparak uygun fiyat ve düşük vergi ile satış yapmaya başlaması sonucu renault'un türk milletine kakalamaktan vazgeçmek zorunda kaldığı dandik modeldir.

fransa'da 1970'li yıllarda üretilen ve üretimden kaldırılan bir modelin eski tezgahlarda ve çok düşük kaliteli malzeme ile üretilerek, 2000 senesine kadar fahiş fiyatlara geçirilmesinin adıdır renault toros. aynı kazığın diğer adı ise kuş serisi olarak geçer...

dağda bayırda deli gibi çektiği falan safsatadır, bomboş bir otomobil olduğu ve pek bir elektronik aksama sahip olmadığı için nereye vursan gitmiş pek sorun çıkarmamıştır. çekişi, motor gücü oldukça düşük olup yakıt sarfiyatı buna oranla çok yüksektir. otomobil demek otomotiv sektörüne hakaret gibidir...
yıllara ve yollara meydan okuyan arabadır.
sürücü kurslarının demir başıdır hala. debriyaj pedalı yalama olduğundan otomatik vites hesabı sadece gaz pedalıyla kaldırılabilir araba.
doğu ve güneydoğunun kaplanı idi bi zamanlar. karlı buzlu yolların şahıdır. pek yolda kalmaz. vitesi en sert arabadır.
kırsal kesimlerde arka bagajına keçi, koyun, tavuk allah ne verdiyse koyulup dağa bayıra vurulabilen tek araçtı. güneydoğu'da bir zamanlar zenginliğin yegane simgesiydi toros:

(bkz: bi kilo toz bi toroz bi otoboz)
(bkz: kartal) ın renault versiyonu.
kas yapmak için dizayn edilmiş direksiyona sahiptir. maksimum 120-130 yapar. 110 u geçtikten sonra uçuş modu devreye girer. en küçük virajda bile savrulma tehlikesi vardır. dayanıklı bir arabadır. tarlaya bahçeye rahatlıkla gidilebilir.
şoförlüğe dair ilk deneyimlerimi yaşadığım araba modeli. ne olursa olsun ilk in tadı başka oluyor iyidir hoştur arabası...
hayalleri süsleyen araba.

hep seni almayı istedim bebeğim, seninle gezeceğim günleri düşledim.
dayan, az kaldı.
görsel
görsel
görsel
görsel
evin önünde turkuaz rengi olanından var. Çqlıştığından şüpheliyim. Hep aynı yerde ve çalışırken görmedim.
90'larda faili meçhullerin simge arabası. evinize gelen beyaz bir toros alır sizi ve aniden meçhul olursunuz.

http://haber.gazetevatan....i_cozuldu/249210/1/gundem
bir zamanların efsane arabası.
tatil döneminde içerisinde 8 kişi 1000 km üzerinde yol yapılmasına rağmen en ufak bi sorun çıkarmamıştı.
(bkz: dağ keçisi)
sert ve asil araba. yıllarca eşsek niyetine binilir tık demez.
steyşın olanında 4 kişi uyuyabilir. ikisi öne, ikisi arkaya.
çağırdığım bir usta eğer reno toros kullanıyorsa ben o ustaya güvenirim arkadaş bende o kadar yeri vardır.
ayrıca hatırladığım en eski kurban bayramında dedem reno torosuyla taşımıştı kurbanı çok saygı duyarım bu arabaya.
Köylerde pek yaygındır sebebi köy yollarına uygun olan en ucuz arabadır.
dedemde bulunan 91 model tam köy arabası. motor aksamını komple 300-400 kağıda yenileyebilirsiniz. kırılmaz ve bozulmaz sanki zırhlı araç gibi. görünüşü çok asil ve çekicidir bence. günümüzün çoğu arabalarının görünüşünden hala hoş gelir bana. 1.4 motor vardır. alayında lpg vardır. binek modelleri daha güzeldir bence. debriyaj kavramasıda çok rahattır. yerden yüksektir. direksiyonu kazık gibidir. hidrolik değildir. 90 modeliyle 2000 modeli arasında hiçbir fark yoktur. hepsi standarttır.
(bkz: kürtler iyi bilir)