bugün

üç aylar a ulaştığımızı simgeleyen kandil.
(bkz: hayırlı kandiller sözlük)
bugün yaz okulu kaydının verdiği asabiyet sonucu okuldan çıkar çıkmaz ilk tekel bayiine gittim kapalı idi, pas geçtim, sonra diğeri ve sonra diğeri en sonunda dayanamayıp birinin komşusuna sordum hayırdır ne var diye niye kapalı bunlar dedim. adam da oğlum bugün kandil dedi. iş güç derken kandili bile unutan bana ne gariptir ki tekel bayiler yardımcı oldu. bugüne kadar bu tür günlerde tekel bayilerin kapanmasına karşı olmuştum ama bugün yaşadığım olay regaib kandili nin bana bir cilvesi olsa gerek.

tanım: bu zor günlerimde bana biraz da olsun inanç tazeleme fırsatı veren kandil.
"allah'ım!..receb ve şabanı bize bereketli kıl ve bizi ramazan'a erdir" tadında bir gündür regaib kandili..

hz. peygamber'in(s.a.v) bu duası regaib'in etimolojisi ile yakından alakalıdır..regaib meylederek arzulamaktır..meyili ise elbette 83 yıllık ömürden daha hayırlı bir geceyedir..leyletü'l-kadr'e..1000 aydan daha hayırlı ve bereketli olan kadir gecesine..çünkü allah'ın rahmeti, kelam ı kadim'de tecelli etmeye başlamıştır o gün..

işte bu yüzden ramazan vahyin indiği ay olarak kutsidir..recep ve şaban ise bizi ona erdirdiği için..

şüphesiz bu kutsiyet zamana değil insana atıftır..düşünsenize vahyin indiği gün bu kadar kutsi ise yeşerdiği kalbin pahası nedir?..

umulur ki bu günü bonus gün tahayyülü ile kutlayanlar sebebini bilirler.. **
yıl içindeki bonuslardan biridir. iyi değerlendirilirse karlı çıkılır.
(bkz: mübarek olsun)
içinde bulunduğumuz günün gecesinde kutlanacak olan, duaların geri çevrilmediği mübarek kandil.
bugündür. inananlara mübarek olsundur.

bundan sonraki kısım anlayana tarzı olacak, o anlayana özel olacak, okumasanız da olur.

mübarek gün ve geceler sadece ibadet edilecek zamanlar değildir. insanın kendini tartması açısından da önemlidir.

sen mesela, otur bu gece kendini bir tart. yeri gelince allah, kitap, din imam dilinden düşmezken, öbür tarafta bunlara hiç yakışmayacak bir şekilde nasıl yaşıyorsun?

insanların şahsiyetlerine yaşadığın kuyruk acısı ile nasıl saldırabiliyorsun?

sen benden daha iyi bilirsin şüphesiz, yaradan'ın affetmeyeceği tek bir günah var o da kul hakkı. ve senin yediğin her bok buna giriyor.

bu gece düşün, bunlara değer mi? egonda aldığın yaralar yüzünden bu günahı işlemen bunlara değer mi?

allah yardımcın olsun. senin için yapabileceğim tek dua bu.
gün itibariyle mübarek olsundur tüm islam alemine.
ramazan ayı'na az kaldığını müjdeleyen kandil.
tüm islam alemi'ne hayırlı olsun.
müjde gecesidir. hayırlara vesile olsun inşallah.
günahlarımızın affına vesile olabilecek nurdan günlerden birisidir. üç ayların başlangıcıdır. hayırlara vesile olsundur.
verilen nimetlerden birisidir. çünkü bu geceyi iyi değerlendirirsek karlı çıkarız *
3 ayların başlangıcıdır sadece bir gece önce fener alayı yapılır sabahına sadece konyaya özgü olan bir adet bişi yapılır dağıtılır, çocuklar kapı kapı dolaşarak şeker gofret toplar yani bugündür.
364 gün ağzından çamur aksın, 1 gün ibadetle temizlen. oh be!

müslümanların bir kısmı tarafından yanlış yorumlandığı ortadadır. kendi pisliklerinin sonucuna katlanamayan kimileri için kurtarıcı olmuş, adeta günah çıkarma gibi ifade edilmektedir.

ilk önce eline, beline, diline hakim ol. faşistlik yapma, küfretme, o lağım ağzına bir filtre tak ve sonra gelip burada "temiz müslüman" rolü yap. hayır her şeyiniz ortada, utanmadan yalan söylüyorsunuz. bu yalanlara kendiniz de inandınız mı?
içinde bulunduğumuz gün itibariyle kutlanacak olan kandil. 3 ayların başlangıcı.
(bkz: minareden atlarım kandilinizi kutlarım)
2 ay sonra ramazan ayına gireceğimizi müjdeleyen kandildir. bütün dindar müslümanların kandili kutlu olsun.
uyarı sirenidir adeta.her gün üzerimizde bulunan günah uçaklarının hedefi olan kalbimizi tam ortasından vurarak karartan günah bombalarından sakınmak için,üç aylara girdiğimizi haber vererek,haramlardan uzak islam sığınağına koşarcasına girmek için vesiledir.

dünyanın dört bir tarafında çarpışan mücahitlere biz şerefsiz kulların dua göndererek suçumuzu hafifletme yönünde el açıp dua ederek ,Rabbimize karşı sevimli bir kul olma için köprüden önceki son çıkıştır.

bu arada kandil simidi satarak bilmeden tebliğ yapan esnafımızın sağ gözünden öperim.
yıllardır arayıp sormayan arkadaşların mesaj atma sebebi, en güzel yanı kandil simidi olan gün. *
an itibariyle mübarek olsundur. * *
tarafımdan şu mesajla kutlanan kandildir:

Şeytanı etme takib
iyi oku da ol tabib
Dileğim:Paraya ol sahib
Mübarek olsun Regaib
şerefine iki tek attığım kandildir.kutlu olsun yarasın..ohh
'tüm müslüman din kardeşlerimizin regaip kandili mübarek olması dilenesi kandilimizdir.
tüm müslümanlara mübarek olsun dediğim kandildir, bugündür, güzeldir... huzur arayan herkesin içten bir şekilde Allaha baktığında onu daha net göreceği gündür.
babasının elinden tutup camiye giden çocukların, cami çıkışında mimar olmaya karar verdiği gecedir.
bu gece regaib kandilidir. rahmet, başarı, mutlulukla müjdelenen 3 aylarn başlangıcı olarak görülür...
yazar notu: yarın tıp fakültesinin 3. sınıf finali gibi dünya üzerinde psikolojik baskının en yoğun yaşandığı 2. sınavı olan (doçentlik sınavından sonra) ben bu gece edeceğim duanın yarın çok işime yarayacağını umut ediyorum...
inanan ve inanmayan herkes için hayırlara vesile olsun gecesidir inşallah.*