bugün

bunu söyleyen kişi ile recep tayyip erdogan arasındaki samimiyet ifadesidir . ancak bülent ecevit'e sadece bülent denmemesi ise yanlış anlaşılmaları önlemek içidir .
cem uzan starı hala elinde bulunduruyorken daha da edepsizini yaptırmıştır. başbakanla ilgili haberlerde erdoganın isminin recep erdoğan şeklinde geçmesini ferman buyurmuştur.
isminin az görülen bir isim olması sebebi olabilir diye düşündüğüm hadise.
-şu bülent i hiç sevmiyorum ya
+olum adam öldü hala ne sallıyosun
-yok olm bülent korkmaz ı diyorum
+dur tayyip çıktı tv ye nediyo bakalım
(bkz: vatandaşına lan demek)
kendini ona çok yakın hissetmek.samimiyetten.
asker arkadaşları veya eşinin yetkisi dahilinde olan durum.
(bkz: bu memlekette tayyip e tayyip denir)
geçen gün tv de mersinli bir çiftçinin yaptığı eylem sanırım adam samimiyetine güveniyor çünkü rte ona daha önce ananı da al git buradan demişti...
ben recep tayyip erdoğan ı sevmiyorum demektir.başbakanımızdan rte diye bahsedebilmektir.
hitap ederken ad ve soyadı birarada kullanmak bir saygı belirtisidir, hakedene söylenir, bu örnekte tayyip denmesinin bir sakıncası olmadığı gibi penguen usülü tayyeap denilebileceği gibi cumhuriyet gazetesi usulü rte de denilebilir, her ikisi de gayet doğaldır, hatta ve hatta takdir edilesidir.
(bkz: lan tayyip şurdan iki çay kapta gel)
size lan diye hitap eden birine -kim olursa olsun- ismiyle hitap etmenin yanlış bir tarafı yoktur. ne kadar samimiyiz işte ne güzel. canım ülkem.
(bkz: tayyibin taşları)
-tayyip naber?
+bana sayın başbakanım diceksin.
-tayyarımın tayyibi, ne diyon lan sen, meclise girdim diye bişey mi zannediyon kendini.
+pardon çiftçi sandıydım seni şeyhim.
karşılıklı saygı kaybı nedeniyle olan şeydir. biz ona tayyip! deriz o bize yan gelip yatma lan! der.
bu ülkede; mustafa kemal atatürk'e nasıl mustafa kemal diyebiliyorsak, recep tayyip erdoğan'a da pekala tayyip diyebiliriz, eylemi.
konuşmadan ve saygıdan haberi olmayan, dolayısıyla kendine bu şekilde hitap edildiğinde yadırgamayacak birine adıyla seslenmek. başbakan lan bu dur bi dakika diyorsun, şöyle bi düşünüyorsun ama çok geç o belli etti kendini çoktan.. ***
saygı karşılıklıdır anacım. sen bana lan dersen, bende sana derim. sen türk milleti demekten gocunursan, ben sana tayyip derim.

ne ekersen onu biçersin tayyip'cim. sakın bana tayyip diyorlar diye gücenme, o adı sana anan koymuş. illa birine güceneceksen de, bana değil anana gücen. ben anamı alıp gideyim, sende adını tayyip koydu diye gücen olur mu?
(bkz: askerlik arkadaşı)
bunu diyen bunu da dedi: (bkz: msn messenger a msn demek)
genelde yaşlıların telaffuzu.Hep Yaşlılar böle söler, Tayyip bugün Kıbrısa gitmiş.Taayip buşla buluşmuş falan filan...
"medeniyet" kelimesini ısrarla; "medeniyyet" olarak telaffuz eden pek saygıdeğer başbakanımızın "y" harflerini çok sevdiği aşikardır. biz vatandaşlar da çok saygıdeğer başbakanımıza jest yaparak, recep tayyip erdoğan bütünlemesindeki, "y" harfini içeren, hatta çift "y" içeren tayyip'i kullanıyoruz. tam da pek saygıdeğer başbakanımızın istediği türden bir isimdir... ha medeniyyet, ha tayyip.

yine sayın başbakanımızın sahibi olduğu, ülker'in dağıtım distribütörü olan şirketinin de, dağıttığı ürünlerden olan cafe crown fındıklı'nın reklamındaki bir replikle bitirmek istiyorum.

"sen fındık ye aynı şey"
günahtır.*
bir tür tepkili söylem biçimidir ama bu insandışı yaratık adıyla bile hitabı haketmeyen canlı türlerindendir. hatta başı çeker.
recep tayyip erdoğanı sevmeyen sözlük yazarlarının sözlüğü siyaset meydanına çevirmek için kullandıkları başlıktır.

(bkz: siyasetin ustasıyım gözlerinin hastasıyım)