bugün

italyan zamanlarından kalan bir aviator um vardı zamanında. Üretimin italyan mı abd mi oldığunu anlamak için sol camı ışığa tutun; “bl” yazıyorsa italyan, “rb” yazıyorsa abd üretimdir.
Rb2140 classic wayfarer, rb3447 round metal modeli gözlüklerine sahip olduğum gözlük nişi (sadece o işle ilgilenen) marka.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki gerçekten eski kalitesi yok ya da türkiye veya orta doğu ülkelerine kalitesiz ürünlerini yolluyorlar diye düşünüyorum. Çünkü rayban abd sitesine girdiğinizde en ucuz gözlüğünün 150 $ olduğunu görüyoruz 150 dolar 2734 tl yapıyor + bunun vergisi de var. En ucuz gözlüğü 2734 tlye tekabül eden marka Nasıl oluyor da türkiyede 1500 tlye gözlük satıyor? Sattığı gözlüğün camı çerçevesinin amerikadakiyle alakası yok bence ucuz olmasının sebebi bu.

Hıı şunu da ekleyeyim 10 liralık pazardan alınma gözlüğü olanlar bok atmadan önce aynaya baksın.
görsel
233 gün önce aldığım 3447 modelinin dün yanlışlıkla üzerine oturdum

O an yaşadığım hissi size anlatamam ama kırılmadı sadece yamuldu atasun’da düzelttiler.
görsel
Round metal 3447.

Götüm çatladı alana kadar. 3. Dünya ülkesinde rayban almak çok zor.
3 senedir new-wayfarer modelini kullanıyorum.

Sanırım bir 3 sene daha kullanacağım.
kabaca 1 doların altına mal ettiği gözlükleri 150 dolara çakan akıllı italyan markası.
orjinali alındığında mutlaka başına kötü bir şey gelen gözlük markasıdır. almaktan bıkıp artık pes ettim. neyse ki eskiden kalma 8 yıllık dandik gözlüğüm var ve hala başına bir şey gelmedi, nerede bıraksam bumerang gibi babasına döndü.
Tonla çakması bulunan marka, çok dikkatli olmak lazım alırken. Bir sürü para veriyorsunuz bir gözlüğe ama çakma satıyorlar size.

Çakmaları o kadar çok ki insanlar artık raybanı apaçi markası olarak görmeye başladılar, halbuki öyle değil.

Tanım : gözlük markalarının levis’ı.
klasik yeşil camlı ray-ban'dan 2006 yılında eşim doğumgünü armağanı olarak almıştı. birkaç kere düşürmeme karşın camı çizilmedi bile. eşimin o zaman 250tl verdiği gözlüğümü yetkili satıcıya gösterdim ve şu an en az 400tl olduğunu öğrendim. hiçbir zaman modası geçmeyen bir tasarım olduğundan, zamanla ucuza gelmiş oluyor; yeter ki kaybetmeyin, kırmayın.
Fazla şişirilmiş balon gibi geliyor. O kadar çakmaları arttı ki gerçeğini alıp taksanız o kenardaki ray ban yazısıyla çakma gibi duruyor.
Osse den şaşmam.
cam kalitesi olarak o kadar ahım şahım bir marka değildir. bazı modelleri çok sağlam, bazıları ise aşırı kırılgan. cam kalitesi için persol ve silhouette tercih edilebilir. hemen öyle aaa çok pahalı demeyin. indirim zamanı denen bir olay var.
Unisex gozlukler ureten firma.
Annemin 2015 de kendine aldigi gözlüğü once annem sonra ben en son da abim aramizda donuyoruz.
Orospu ettik gozlugu hala da modasi gecmemis.
sahte gözlükle pahalı gözlük camı arasında fark yok diyen insan, insanların sağlığını tehlikeye atan insandır. sahte gözlük camlarının hammaddesi artık plastiklerdir. çinde sokakta pet şişe falan bırakmazlar mesela. orijinal gözlük camlarının çoğu cr39 denilen, bir çeşit reçineden elde edilen bir tür maddedir. zararlı ultraviyole korumasını hammaddesi itibariyle sağlar. coka cola şişesinden bozma gözlük camı sizi kör eder.

ben bi süre gözlükçüde çalıştım yeaa diye konuşanlara itibar etmeyin. dünyada sahtesi en çok üretilen üründür rayban güneş gözlüğü. kör olmaktan tutun, cilt kanserine kadar bir çok tehlikeyi beraberinde getirir.

ray ban orta sınıfta bu kaliteye sahip en uygun fiyatlı gözlüklerden biridir. marka değeri olan her üründe pazarlama da ürüne bir maliyet katar. bu kısmı doğru. ama sonuçta sadece türkiye'de değil, tüm dünyada da yıllardır en çok satan gözlük markasıdır.

rayban almak zorunda değilsiniz. piyasada gözlerinize zarar vermeyecek makul kalitede gözlükler 150-200 tl civarından başlar. her bütçeye göre gözlük mevcut. ama sahte almayın. hiç takmayın daha iyi.

edit: meslekte 17. senem. yaşım 35. hayatımın yarısı gözlükçülük yaparak geçti. ukalalık etmek istemem ama söz konusu toplum sağlığı. bi kenara yazın bunları. ileride lazım olur.

http://www.gozdeoptik.net/sitebuilder/service1.html
Fiyatları 500 TL den başlayan gözlükler satar. Ve bu gözlükleri çok güzel pazarlar. Genelde ilkbahar mevsimi ile ortaya çıkartılan yeni sezon modelleri ile gözlük modasına her yıl yön verir.

"abi ben rayben kullanıyorum yhaa.."
"Çok pahalı değil mi o gözlükler? Neden bu kadar para verdin?"
"Yhaaa qanka bilmiyorum diğer gözlükler gözleri bozuyor çünkü yha"
"Ha sende zaten sadece göz sağlığın için aldın bu gözlüğü. Hava atmak falan değil yani olay ?" Hadi len oradan tırrek...

Edit: sahte gözlük camı ve orijinal diye tabir edilen gözlük camları arasında çok fark yoktur. Zamanın da gözlükçü de çalıştım. O yüzden gidipte bir gözlüğe 800-900 TL Ler vermeyin. Çünkü aralarında ki tek fark, reklam ve pazarlama ile alakalıdır.
teşvikiye'de rayban takıldığını sananları göstermiştir. Rayban çok çok çok iyi kaliteli lüks bir marka değildir. iyidir. sadece iyi.
teşvikiye camisinin imamı müezzini ile bu gözlük şirketi yetkililerinin aralarında bir sözleşme imzalandığını düşünüyorum zira bu camide kılınan cenaze namazlarına bu gözlüğü takıp gelmeyenleri almıyorlar sanırım.
geçen aldım daha taksiti bitmedi. parasını çıkarmak için uyurken de takıyorum.

metroda da takıyorum. varsın metroda açmayan güneş utansın.
görsel
Tam olarak budur.
eminönünden çakmasını alıp kör olabileceğiniz gözlük markası.
Çakması çokça bulunan fakat orjinali en iyi gözlük markasıdır. Pişti olmamak için aynı modellere sahip prada veya michael kors düşünülebilir. Aynı firmadan çıkmaktadır. Fakat birde italian ind. Vardır ki efsanedir.
teröre alet edilen gözlük markası.
almayanı döverler
takmayanı eleştirirler.
dunyada en cok bilinen gozluk markasi. populer modellerinin fiyatlar 500 tl lere dayanmis onlar pahali ama genel anlamda gozlukleri ekonomik.

ben de bir wayfare almak istiyorum.birkac tane model var aklimda. her turlu oneriye acigim
Luxottica garantili gözlüklerdir. en çok tercih edilen modelleri wayfarer klasik modeller. piyasada en çok da bu modellerin replikaları mevcuttur. o yüzden gözlük alırken güvenilir yerden almakta fayda var. yoksa 300-400 tl verip replika alabilirsiniz.
ayağa düşürdüler lan koca markayı. çerçevelerini çinde yaptır yüksek fiyata millete çak bunlar da az uyanık dğeil.