bugün

karaktersiz köpeklerin bilgisayarınızda (kendince)önemli olduğunu tahmin ettiği dosyalarınızı-programlarınızı hekleyip size mail atmasıyla başlayan sürecin adı.

adam birde mail atıyor ben yaptım sakin olun çözecek kişide benim diye. şu kadar dolar karşılığı sıkıntıyı çözerim diyor. 980 dolar demiş. üç gün içinde yatırırsanız 460'da işimi görür demiş. trafik cezalarında da ilk bir haftada ödeyince indirim yapıyorlar ya o aklıma geldi. özellikle şirket işi önemli dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın arkadaşlar.
herkesin anlayabileceği biçimde şöyledir bu;

bu zararlı yazılımın amacı sizin dosyalarınızı şifreleyip, sizden para yada x şey istenir.
bir nevi saldırı biçimidir aslında.

bu nasıl olur;
türksell faturası gibi, banka faturası gibi bir ek gelir, yada size gelen mail içeriğinde bir link vardır.
siz bu fatura dosyasını indirmek isterseniz, Antivirüsünüz uyarı verir, bu zararlı der.
emin misin der, ( eğer düzgün bir antivirüs kullanıyorsanız ) sen yes yada evet 'i tıklar ısrarla bu dosyayı açmak istersin, bu noktada farklı koruma teknolojileri var, para verip aldıysan o da koruyabilir seni.
ama bu teknoloji yoksa ve sen ısrarla açmak istersen dosyayı, o dosya zararlı bir program çalıştırır,
erişebildiği dosyaları şifreler.
yanına bir not bırakır, bu şifreleri almak istersen benimle şu yolla iletişime geç.
şu bitcoin i yada x doları gönder der.
ilk zamanlar dolar istiyorlardı, çoğunlukla bitcoin e dönüştü istenen şey.
bazıları güvenir verir , o şifreyi alamaz.
alabilen örneklerlede karşılaştım.
alabilenler birde adam delikanlı adammış , söylediğini yaptı der *
aslında hırsıza dua etmiş olur.
e mal al önlemini hiç olmasın...

bu noktada koruma için kullanacağınız teknoloji kadar, kullanıcının bilinçlenmesi de önemlidir.
internette yapacağınız ufak bir araştırma ile öğrenebilirsiniz.