bugün

pas ve kireç çözücü kimyasal madde markası. antalya merkezli levent kimya tarafından üretilmektedir.
(bkz: ürün adı gibi anılan markalar)
can gülbudak adlı arkadaşın çekip oynadığı 2006 yapımı ödüllü kısa film.
akabinde çarçöz ü de çekmiştir kendileri.
gülünesidir,eğlencelidir,izlenmesi tavsiye edilendir...
eskilerin kireç çözücüsüne verdiği ortak isim. üstelik bir markadır.

(bkz: her margarine sana diyen insan)
porçöz = esasında amacı fayansları temizlemek degilde, fayans aralarındaki çimentoyu eritip alt komsunun dairesine su sızdırılmasına sebebiyet veren mahluk icat!
levent kimyaya ait kaliteli bir pas ve kireç çözücü.
uygun malzemelerle bir araya gelince patlayıcı haline gelebilen şey.
emir kipli markalardandır. por çöz!, kir çöz!, cam sil!, ev kur! gibi.
çok tehlikeli bir madde. öğrenci evimde çamaşır suyuyla karıştırıp duvarlarını temizleyecektim. karıştırdım da. ama temizleyemedim. çünkü ölüyordum.
üzerinde tuvalet, banyo temizliğinde kullanıldığı yazan kimyasal. amma siz tuvalet temizliğinde kullanmayın. 48 saat boyunca at çişi gibi kokutuyor heryeri. koku geçtiğinde zaten tekrar temizleme zamanı gelmiş oluyor.
Diş taşıyla dolmuş, kirden, yemek artıklarından görünmeyen diş protezlerinin bol bol sulandırılarak 1-2 dakika içinde bekletildiğinde temizlendiği görülen kimyasal sıvı.
Çamaşır suyundan sonraki yeni favorim.
Şelale gibi çamaşır suyu kullanan biri olarak artık çılgınlar gibi porçöz kullanıyorum.

Çaydanlık vs gibi mutfak eşyalarında kullanmamanızı öneririm. Yoğun kimsayal oldugu için ne kadar durularsanız durulayın tam olarak arınmıyor.
Kireç tutan mutfak gereçleri için limon tuzunu öneriyorum.

Porçöz, özellikle banyo temizliğinde on numara bişe.
Çünkü sifondan akan pası çamaşır suyu çıkarmıyor. Aynı şekilde kireçlere de o kadar aşırı bi etkili değil.
Ama işte porçözle hijyen ötesi bir şey oluyor o banyo.

Ayrıca çamaşır suyu çok güzel, porçöz de şahane ben bunları karıştırırsam temizlik patlaması yaşarım tarzı parlak fikirlerden sakinin.
Porçözle çamaşır suyu tepkimeye girerek başka bişe oluyor.
O oluşan şeyin çıkardıgı gazı solumak bile ölmeniz için yeterli.
Bir bim şaheseri.
Annemin favori temizlik ürünüdür ne anlar bilmiyorum. ismi de bi değişik zaten porcöz...
Çocuklu ailelerde aÇıkta bırakıldığında Çocuğunuzun bir Yudum iÇmesi ile direkt korozif madde olduğundan yutak ve yemek borusunda Yanık oluşturur. Sonrasında yemek borusunda darlık oluşturur. Kullanmayın efendim.
genellikle çaydanlıkta oluşan kireçleri çözmek için kullanılan kimyasal.

Pratik bilgi olması babında:

çaydanlığın dibine bir miktar porçöz dökülür, kapağı kapatılır, su dökülen yere de kağıttan bir tapa yapılır, ve kaynatılır. Böylece kimyasalın çaydanlığın her yerine ulaşması ve bütün kireci yok etmesi sağlanır. Ayrıca elde sağa sola çevirerek kıyıda köşede kalmış kireçleri temizleme zahmeti çekmezsiniz.
%18'i nitrik asit, geri kalanı su ve boyar maddeden oluşur.
Olum bu ney lan. Banyoyu bununla temizledik. Temizlerken zaten o keskin kokudan ebem ağladı. Çıktım dışarıya az sonra bir sigara içtim ciğerim paramparça şu an. Temizlik diye diye kimyasallara ölüyoruz da bunları solumakla günde 7 paket Maltepe içmek arasında bence fark yok.