bugün

Günümüzün karadeniz'inde kurulan bir krallıktır.

Helenistik dönemde kurulmuştur.

Roma cumhuriyeti tarafından yıkılmıştır. Ayrıca Pompey ile sezar arasında iç savaş varken pontus'un geri kalan kısmını almak isteyen pontus kralı aşağı ermenistanda roma ordularını yensede yinede kuramamış başarısız olmuştur.
sezar meşhur olan 'geldim, gördüm, kazandım.' sözünü bu krallığı yıkan savaş sonrasında söylemiştir.
kurtuluş savaşı öncesinde avrupa ülkeleri ve onların maşası rumların yeniden diriltmeye çalıştığı krallıktır.
(bkz: veni vidi vici)
en baba kralı ünlü komutan mithridates'tir.
Ülkenin resmi dilleri şunlardır

Yunanca, Tzan dili(Eski Lazca), Paflagonca, Galatça, persçe.

Tzanlar kim diye soracak olursanız gürcüler ve swanlar ile akraba bir güney kafkas halkıdır sonradan ikiye ayrılarak lazlar ve megreller oluşur

Galatlar ise Britanya dan anadolu ya göç etmiş keltlerdir iskoç yani bu vatandaşlar

Paflagon'lar ise anadolu nun kuzeyinde yaşayan eski kavim

Yunanlılar ise işte bizim komşu

Persler de işte iranlılar farslar yani.
aha bizim barikatcı kommagene krallığına kürt demiş lan yok artık bu kadarı.
Ülkeyi kuranlar sadece yunanlar değildir yunanlar, tzanlar(lazlar ve megreller),paglofonyalılar, Galatlar(keltler) ve Persler birleşerek bu krallığı kurmuştur.

Sezar şu meşhur sözü geldim,gördüm,aldım ı bu krallığı yıktıktan sonra söylemiştir

Yıkıldıktan sonra kafkasya ve anadolu roma imparatorluğuna geçmiştir.
bir çok farklı milletin kuruluşunda rol oynadığı bir krallıktır lakin pontusun kökü rumlardan oluşur. tarih kaynaklarda da ismi pontus rum krallığı diye geçer.
kesin kürtler kurmuştur.

edit: ahhahahaha mal değneğinin teki ciddi ciddi iddia etmiş. yazık lan.
latin istilasından sonra bizans yıkılınca( ya da merkezi çökünce diyelim bide bizansçılarla uğraşmayalım) komnenoslar hanedan üyeleri gidip trabazon merkezli bir devlet kuruyor ve bu oradan geliyor.

ayrıca karadenizde rum vardır olayına şöyle bakılabilir: bunlar zaten lazca konuşuyor yani bir dili taşıyor ve dilden kültürüne inilebilir.

ancak bide şu var: osmalı işgal ettiği yerlere çok iyi bir iskan politikası uygulamıştır yani türk de içinde olabilir.

artık onu da lazlar araştırsın, kendi tarihine sahip çıksın.
potnus rumlarıyla alakaları yoktur. pontusları persler kurmuştur. halklarıda genelde lazlar ve gürcüler olmuştur.
helen bir devlettir ancak gürcüler ve lazlar da yaşamaktadır. yani yunanistan gibi yunan devleti diyebilir miyiz muallak.

bir türkçü olarak söylüyorum persler kurmuştur olayı sallamadır. üstteki arkadaş zaten troll.
trollükle alakası yoktur. helenlerlede alakası yoktur. o dönemlerde anadoluya hakim olan persler tarafından kurulmuştur. laz gürcü gibi karadeniz halklarıda o krallığın halkları olmuştur.
Şimdi yunanlar devletin içinde yok demek uçuk da kurucusu mitridat adında bir Pers

Devletin içinde
*Galatlar
*Paflagonyalılar
*Tzanlar
*Persler
*Gürcüler
*Yunanlar vardır

Not: Galatlar kelt,tzanlar da eski lazlardır ve megrellerin atasıdır.
şimdi yunanlar devletin içinde yok demek uçuk da kurucusu mitridat adında bir fars

Kısaca Anadolu da hüküm sürmüş fars,laz(tzan),yunan,gürcü,kelt, paflagonyalı krallığı.
görsel
Mor olan.
şimdi yunanlar devletin içinde yok demek uçuk da kurucusu mitridat adında bir antik fars/pers

Halk olarak pontus yunanı,gürcü,tzan/antik laz,galat,paflagon kökenli romalı gardaşlar yıkmıştır iskitlerin de paralı asker olduğu devlet aynı zamanda.
kurucusu mitridat adında bir fars

Denize kıyısı olmayan iç bölgelerde galat ve farslar yaşarken deniz kenarlarında grek,tzan ve paflagonlar yaşardı gürcistan bölgesinde de diahoi yani eski gürcüler

Bunların hepsi de asimile olup yunanlaşınca pontus kimliğiyle ortaya çıkıyorlar.
Enikleri dedem tarafınca kül edilmiştir.
Torunları rahatsız edicidir.
pınar altuğ diye okudum.
görsel

Kral II. Farnekes adına bronz kalkan, Getty Villa müzesi. (MÖ 80-MÖ 60).