bugün

3 dakika yapabildiğim, genel gücü arttırıcı, vücüt ağırlığı ile yapılan en temel egzersizdir.
vücudun merkezini kuvvetlendiren egzersizdir, mekik gibi beli zorlayan egzersizler çok fazla abartılmayıp onun yerine bu egzersiz üzerinde durulmalıdır. antrenmandan önce 2 set yapılsa kafidir.
(bkz: planck)
plates topuyla, halter ağırlıklarıyla, ağırlık toplarıyla ve benzerleri ile envai çeşidi yapılan egzersiz türü. zayıf karın ve bacak kasları için idealdir. gerçekten zorlayıcı olmakla beraber kısa vadede büyük umutlar bağladığımdır. 1-2 ay deneyip sonra tekrar yazacağım.
henüz denemiş olduğum, bakarken "basit yea ne var ki" dediğim spor hareketidir. 5 saniye dayandım galiba. ikincisi 16 saniyeydi.
ilk internette gördüğümde ulan bu ne ne kadar basit deyip , ayrıntıları öğrenip denediğimde beni baya zorlamış olan harekettir.

plankın detaylarına gelirsek plank vücut şeklini koruyan , vücut bozukluklarının giderilmesini sağlayan , boyun , kalça , bel , sırt , göğüs , ön ve arka bacakları etkili bir biçimde çalıştıran karın egzersizidir. belli çeşitleri vardır. eğer spora yatkın biriyseniz 20 - 25 saniye 3-4 set ile başlayabilirsiniz. pek sportif biri değilseniz 20 saniye 2 set uygundur. egzersizi yaparken karnınızı , bacaklarınızı ve kalçanızı sıkmanız daha da etkili olur.

plankta en önemli olan ise doğru uygulamaktır. yanlış duruş şeklinde sırtınızı sakatlayabilirsiniz.
müthiş zevkli ama yorucu hareketler.
Neredeyse tüm vücut kaslarını çalıştıran vücut ağırlığıyla yapılan müthiş faydalı egzersiz. 10. Gündeyim. ilk gün 20 saniyeyle başladım bugün 1 dakikaya çıkardım. zorlayıcı fakat 10. Günde bile yavaştan faydasını hissettiriyor. Karın bölgesi için mekikten 2 kat daha faydalı olduğunu biliyorum. Eğer düzenli spor yapıyorsanız ve bu egzersizi de araya sıkıştırırsanız faydasını mutlaka göreceksiniz.
Özlediğim şeylerden biri.
2010 yılından beri sağlık sorunları nedeniyle yapamıyorum. Bir kaç ay sonra umuyorum ki bu durum değişecek.
Ağlayabileceğim harekettir.
Azap azap.zulüm. 30 sn de pert
Tuttuğum hareket. Kısa zamanda büyük faydası oldu.
merkezi bölge için en efsane hareketlerindendir diğer çeşitleriyle renklendirildiğinde antrenman.. bir seviye sonra üstünüze ağırlık plakası alarak daha üst düzeylere çıkabilirsiniz tabi ağırlık arttıkça kas hasarı dolayısıyla kas büyümesi de gerçekleşeceğinden her üst vücut antrenmanının sonuna konulması gerekiyor.
Vücuttaki birçok kası çalıştıran, basit gibi görünüp oldukça zorlayıcı olan duruş.
Klasik olanında 110 saniyeye çıkabildim maksimum.
No pain no gain. bırakmıyoruz, Devam ediyoruz.
insanın neticesinden ter fışkırtan duruş egzersizi.
çok zor hareket ya.
Son araştırmalarda 10 saniyeden fazla yapmanın hiçbir fayda sağlamadığı görülen egzersiz. Fazlaca overrated olduğu işin içinde olanlarca iyi bilinmektedir. Buna harcanan vakti başka egzersizlerle doldurmak daha çok fayda sağlar.
Kollarim titreyene kadar durmaya calisiyorum ama gercekten kolay degil. Umarim ise yariyodur cunku bana oylece duruyomusum gibi geliyor.
(bkz: git şovunu başka yerde yap) .
Dünya rekoru 3 saat olan haraket.
bir zamanlar sırtıma (2-3 sene kadar önce) 30 kg ağırlık koyup yaptığım hareketti.

ama şu anda aamir khan' ın dangal' daki hali gibi olduğum için fazla şeyetmiyorum.

not: 15-20 saniye ağırlıksız yaparım lan gene. ama set aralarında 2 saat dinlenmem lazım.
insanı hayattan, yaşamaktan soğutan spor hareketidir.

günde 20 sn yapmak bile epey faydalı diyorlar.
Gerçek dünyada geçen 30 saniyenin orada 1 ömür sürebildiği söyleniyor.
iyi hissettirir.
(bkz: side planking)
Lambada titreyen aleve dönüştürür, evet yapar bunu. Hem de 20 saniyede.

Edit: kilo verdirmez ama arkadaşlar lütfen, puding gibi titreyen göbek yağlarınızın altındaki bir takım adını bilmediğim değişik kas gruplarını çalıştırır. Kilo vereceğim diye yapmayın yani. Önce puding kıvamından kurtulmalı.