bugün

insan; iki bacağı iki kolu bir kafası olduğu için değil, insani özellikler taşıdığı için insan olduğundan anlam kayması gözlenen önermedir.

(bkz: az kaldı bölündü bölünecek)
(bkz: devam)
hümanistik psikoloji'de carl rogers, her insan ne yapmış olursa olsun onla koşulsuz olarak empati kurulmasından bahseder. zira o kişiye sadece insan olduğu için değer verir ve o kişiyi kazanmak ister.

http://www.elyadal.org/arge/birinsan.htm
makalenin sonundan alıntı:

Bütün yukarıdakilerin özeti hiç de ümit verici değil. Terör bir insan davranışı ve teröristler ne yazık ki 'normal' insan.
pkklı şerefsizler ekmeğini yediği milletin masumlarını, askerlerini öldürürken bunlarda insan deme zahmetine girmiyorlarsa bu adamları insandan saymak mümkün değildir.

insan olmak insan vücudunda olmak değildir. insan olmak insan zihniyetinde olmaktır.
dış görünüş olarak doğru önermedir.

akla takılan not:

pkk lı da olsa insan insandır

pkk li de olsa insan insandır

pekaka

pekeke

söyleyişi anladık da yazarken nasıl oluyor bu hata onu da anlamadık?!?
kesinlikle katılmadığım önerme. insanı hayvandan ayıran özelliği beynini kullanmasıdır. eğer siz üzerinde yaşadığınız topraklara hükmeden devlete, kendi ülkenize, kendi insanınıza, hatta kardeşinize kurşun sıkacak kadar gözünüzü karatmışsanız, asla ulaşılamayacak olan bir hayal uğruna dağlarda kendiniz perişan edip pisi pisine geberiyorsanız, haklarını savunduğunuzu iddia ettiğiniz insanların (kürt kökenli vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin) elinden ekmeğini, battaniyesini zorla alıyorsanız, henüz kundaktaki bebeği öldürecek kadar canileşiyorsanız, kendi öz dedelerinizin uğruna kan döktüğü topraklara bölücü tohumlar ekiyorsanız aklınızı kullanmıyorsunuz demektir. başta da belirttiğim gibi bu insanı insan yapan ilk şartlardan biridir, dolayısıyla bir pkk'lı insan değildir.

burada ikinci bir sorunsal daha var, pkk'ya sempati uyandırmaya calışan insan mıdır? hayır, bence o da insan değildir, çünkü insan dediğin en asil duyguların yaratığıdır en katil duyguların değil.

edit: (bkz: gerizekalı başlık açıyorum dikkat çekiyorum)

edit2: (bkz: eksi oy almanın dayanılmaz hazzı)

edit: sonradan aklıma geldi (bkz: dünyanın en iğrenç hayvanı)
kesinlikle degildir.(silen moderatore demek istedigim su ki, insanlik dogduktan sonra ogrenilen birseydir, bu asagida verdigim link aslinda mevzuyla alakalidir. Sonuc olarak sizin verdiginiz silme nedenini(yanlis bakiniz verilmis) anlayamadim. Eger gercekten alakasizsa ben anlayamamissam ikinci aciklayici mesajinizdan sonra seve seve silerim.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=K3nt9P8XeIo
--spoiler--
(bkz: şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda)*
(bkz: pkk tarafından akıtılan şehit kanı)*
(bkz: şehit analarının gözyaşları)*
son olarak;
(bkz: insanı öfkeden ağlatanlar)
evrendeki bir maddeyi dogru tanimlamak icin isimlendirirsek ; katiliyorum insandir.
hümanizmanın bokunu çıkarma durumu.
hümanizmin arkasına sığınıp kürt faşizanlığı yapma durumu.
(bkz: insanlık bu kadar mı ayağa düştü)
"o insan ise biz neyiz?" sorusunun dehşetle beynimde şimşekler çaktırmasına sebep olan, bana pek de mantıklı gelmeyen bir kelime grubudur.
çocukluğu boyunca her allahın günü başka bir milletin varlığına kendisini adayacağına zorla yemin ettirildiği için, evet, bir parça insanlıktan çıkmış olabilirler.

(bkz: çocukluğa inmek lazım)
kucaklayalım onları, bağrımıza basalım, hem bakın ne hümanistim ben anafikirli safsata.

yapma ya, onlar mehmetçik de olsa insan insandır demiyorlar, otobüs duraklarında bomba patlatırken orada bekleyenler de ana, baba, evlat demiyorlar.
otobüslerden indirip taradıkları doktorları, mühendisleri insan yerine koydu mu onlar?

he son olarak, pekakalılar insan değildir, ezilmesi gereken böceklerdir e mi yavrum?
Kesinlikle yanlış olan önermedir. ha sanmayın direkt başlığı görüp eksi oy verdim. önce okudum sonra eksi oy verdim. nedenlerine gelince;

hadi diyelim ben yazarın bahsettiği sosyal, ekonomik ve toplumsal koşullardan mahrum bırakılan kişiyim. hadi abartalım daha ekstrem bir şey olsun beni kürt diye hiç bir ortama sokmadılar, beni hiç sevmediler. türkiye de yaşamaktan nefret ediyorum. şartlar ve koşulların ne olduğu bir çok şekilde değiştirilebilir. asıl olan, bu dışlanmanın sonucunda verilen tepkidir.
Pkk ya katılan bir insan, topluma başarılarıyla ve kişiliğiyle kendini kabullendirmek yerine, onu dışlayan kişilere karşı şiddete başvurma eğilimindedir. ve bu hareket konu ne olursa olsun doğru olamaz, olmamalı. hatta ben şu anda bunu tartıştığıma bile inanamıyorum. sen şiddet yanlısı bir insanı nasıl savunabilirsin? hangi mantığa dayanarak. arkadaşım şu an linkini bilmiyorum ama ismi yanılmıyorsam pkk'lı bomba yapımını öğretiyo gibi bir video var youtube'da. allah ın varsa hadi allah ını geçtim aklın varsa izle. ve hala bu görüşü savunacak kadar boş bir insansan senden şu an intihar etmeni istiyorum çünkü senin insanlığa verebileceğin hiç bir yarar yok. boş geldin boş gideceksin demektir.

not: her nedense de ilgi çekmek için açılan bir başlık gibi duruyor. hayırlısı bakalım.
hepimiz uzaylıyızın başka bir tanımı olsa gerek.
bir pkk lı insan değildir. namus ve şereften yoksun yaratıklara insan demek yakışık almaz.
ne olursa olsun hangi milliyetten hangi dinden veya ırktan, düşünceden; yaptıkları eylemlerin doğruluğu veya yanlışlığı onların insan olmadığını değiştirmez.
insanlıktan nasibini almamış insandır. * burada kürtlerle pkk' lıları karıştırmamak gerekir, zira her kürt pkk' lı değildir; kışkırtılanlar, abd desteğini arkasına alan kürtler pkk' lıdır.
ben sokağa tükürmem, yanımda dolaşan bir insan da tükürmez, tüküremez korkan benden...
neden tükürmem ve kimsenin tükürmesine izin vermem? çünkü kirletmiş olurum sokağı.
hem sokağın da bir şerefi vardır...

ama bir bebek katilinin, tecavüzcünün, gaspçının, teröristin suratına tükürürüm. neden mi? çünkü zaten kirleneceği kadar kirlenmiştir o surat, o beden hepsinden öte o ruh...

şimdi benim elime silah verseler, bana ''git şu teröristi vur'' deseler, vurmaz mıyım? vururum. hatta .mına bile koyarım. peki buna dayanarak sen bana ''bu adam hümanist değildir''. diyebilir misin? diyemezsin. neden diyemezsin? çünkü benim vurduğum insan değildir.

peki sen bana çıkıp dersin ki; ''e ikiniz de insan vurdunuz. o nasıl insan olmuyor da sen olabiliyorsun?'' ben de sana; ''ben insan vurmadım ben insanı vuran bir hayvanı öldürdüm, kundaktaki bebeği vuran biri hayvanı vurdum, ülkesine ihanet eden, yemek yediği kaba sıçan bir iti vurdum'' derim...

bunun üstüne, ben sana ''anladın mı'' derim. sen, ''hayır anlamadım'' dersin.

peki neden? çünkü sen ve senin gibiler sadece işinize geleni anlarsınız. doğruyu göremezsiniz. görememekten ziyade görmezsiniz, işinize gelmez. ama ben ve benim gibi bu ülkesini sevenler, gün gelir bunları sizin beyninize vura vura gösteririz... * * *
eğer pkklılar insansa beni hayvanat bahçesine kapatın onlara insan diyen şeref yoksunu varsada ya o s*ktirsin gitsin bu vatandan ya da onlara insan sıfatını bile çok gören bizler gidelim. benim vatandasım üretsin, anneler babalar yemesin yedirsin giymesin giydirsin bir avuç p*ç kurusu o güzelim, ülkeninin geleceği olan gencecik delikanlıları dağda, bayırda, çayırda sehit etsin ne güzel iş bee.
isin garip yani bu organizmaların da kendilerine ozgu hakli nedneleri oldugu savunularak bu onerme dogrulanmaya calısılır. neymis siddetin nedeni de varmış (bkz: haklı neden)
şiddetin nedeni okullarda anadilini ogrenememek ise ben neden şiddete basvurmuyorum
şiddetin nedeni fakirlik ve eğitimsizlikse neden bu ulkedeki en az 20 milyon "insan" şiddete basvurmuyor
şiddetin nedeni pkk nin bolge halkina yaptıgı baski ise neden bolgedeki 10 milyon "insan" hep birlikte şiddete basvurmuyor

sonucta terörün nedenleri elbette vardırve terör silahla çözülecek bir sorun değildir. gerçeci cözümler elbette nedenlere inilerek yapılanlardır bütün bunlar dogru ama bu nedenler teröristleri haklı cıkarmaz. dunyanın hiç bir yerinde gerekli ciddeyete sahip terör örgütü üyeleri insan yerine konulmaz görüldüğü yerde imha edilir.
(bkz: pkkli da olsa insan insandir)
(bkz: bebekleride katletse insan insandir)
(bkz: sucsuz masum insanlarida oldurse insan insandir)
(bkz: bu boyle devam eder) *
bu öyle bir cümle ki her sey bir yana bunu soyleyebilecek insan 1 yasındaki bebeği, canından cok sevdiği eşi, annesi babası pkk militanlarınca vahşice oldurulduğunde de aynı cümleyi kurabiliyorsa o zaman onun samimiyetine gercekten inanılıp sonuna kadar saygı duyulur, gerisi hikayedir
(bkz: ironidir o ironi)
güncel Önemli Başlıklar