bugün

Çizgili kağıt konusunda pek sıkıntı çekmedim ama kalem biter diye yedek kalemim bile vardı. Dosya gömleğine koyup bi de kapak yapardım.

(bkz: örnek öğrenci)
Anılar anılar...

10 sayfadan fazla yazmıştım , pilot kalemi de sen akşamdan açık bir şekilde üstünde bırak...

Dönem ödevinin verilmesine 2 gün kalmış...

Panik atak nedir o gün öğrendim...
(bkz: Maviyle yazsak kabul edermisiz)
(bkz: başlıklarda kırmızı renk kullanalım mı).
(bkz: duygulandırdın piç)
emektar nesildir. ellerini mürekkebe bulanıp simsiyah olmasını, parmaklarının yazmaktan ağrımasını bolca yaşamıştır. ayrıca milenyum yıllarında çıktı kabul etmeyen hocalarada hala kırgınım.
lisedeyken "türkiye'deki toprak tipleri" konusundan dönem ödevi almıştım, tam 15 sayfa pilot kalemle yazı yazmıştım. kaynak da bugünkü gibi internet değildi. koca dokuz eylül üniversitesine gidip ibrahim atalay'ın kitabını almıştım. iyiki de yaşamışım bunları.
efsaneydi tabikii...dönem ödevi hazırlamak için önce çizgili kağıdın çizgileri üstünden tekrar kalemle geçilir. daha önce yazdığın müsveddeye bakarak çok dikkatli pilot kalemle dönem ödev yazılır. hatasız ve düzgün olması gerekir. şimdilerde otur bilgisayarın başına kes kopyala yapıştır.
Yazmaktan elleri ağrımış efsane nesildir. Evet.
en baştan başlamayı o yıllarda öğrenmiş deneyimlemiş nesildir.
aynı zamanda ödevlerinde hata yapmamak için kağıdın üstüne önce inceden kurşun kalemle yazan, daha sonra da üstünü pilot kalemle geçen nesildir. Gerçi yine de bir şekilde hata yapılır ve söve söve o daksil kokusu içe çekilirdi.
ilkokul 6.sınıfta pilotla performans ödevi hazırlamıştım.

ulan dingil hoca o yaştaki çocuğa pilotla ödev mi hazırlatılır, bir yandan ağlayıp diğer yandan da hocaya söverek yazmıştım.

ders sosyal bilgilerdi ve hocanın ismi hüseyindi, soyadı da hala aklımda.

kim bilir kaç tane kağıt boşa gitti, kaç saat uğraştım o saçmalık için.

aslında hocayı da severdim ama yine de o hocanın burdan amk.
Yalnış yazsamda çaktırmadan devam ediyordum nasıl olsa okumuyodu zirzoplar.
Dünyanın en saçma eğitim sistemine sahip olduğumuzun kanıtıdır.
Ders için gelen öğrencinin kravatı gevşek diye derse girememesi kadar saçma.
Ödev var ama içeriği değil pilot kalemle yazılanı kıymetli.
Acil göz doktoruna gitmem gerek. Polat alemdarlı dönem ödevi... diye okudum. Allah sen yardım et.
Her sene son 1 gün kalaya (4 ay öncesinden zaman verilmesine rağmen ) bıraktığım ödevdir kendisi. Ne çektik be.
Sayısalım berbattır. O yüzden dönem ödevlerini hep matematikten alırdım. Yok öklid, yok pisagor bilmem ne.
Pisagor'un amk ne işime yarıyor bunlar benim şimdi?
Ben de bu nesildenimdir. Bir defasinda sosyal bilgilerden gap projesini almistim. Ansiklopedilerden arastirip fotograf tarattigimi hatirliyorum.
Bir defasinda da matematikten almistim. 50tane kumeler sorusu coz demisti ogretmen. Pilot kalemle. Yuvarlak semalar yapana kadar canim cikmisti.
Hala o donem odevlerinin ne ise yaradigini anlamis degilim. Eziyet olsun diye.
burdaa.
yazı puntosu büyük ve satır aralığı geniş başlayıp sayfa sonuna doğru puntosu küçülen ve satır aralığı yoka yakın a4 kağıtları belirdi gözümde.
Satır çizgisini tutturmak için, altına çizgili a4 kağıdı konarak yazılan ödevlerdi.
Özen gösterdikçe, sakarlığın ardı arkası kesilmez, onlarca kağıt heder olup çöpü boylardı.
Kapak için verilen emek, burdan Mars' a yol olur amino asit!
Cizgisiz kagida duz yazamadigimiz icin altina cizgili kagit koyar ve hatta cizgili kagit belirgin olsun diye cetvelle cizgilerinin uzerinden kalemle gecerdik.

Guzel gunlerdi, tek derdimizin performans odevi oldugu gunler.
Bir de bu dönem ödevi el yazısı ile yazılıyorsa çin işkencesine bedeldir.
demekki bu pilot kalemden zevk alan tek andaval benim ulan. halen daha evde 2 tane siyah, 2 tane kırmızı, 2 tane mavi ve bunların aynılarından 1 er tane ofiste var. ve bunlar 0.5 olmak zorunda. (bkz: sapık)
Ansiklopediden kopyala yapıştır yapılan güzelim çocukluk özledim .
Hokka ve divit ile güzel yazı da yazmış nesildir.
internetin gerçekte ne büyük nimet olduğunu kaynak peşinde koşarken helak olmuş bu nesilden daha iyi kim bilebilir?