bugün

sorundur. domuz görmemiş adam nasıl domuz pis diyebilir ki?

not : bazı klişeden boğulacak salaklar allahın emri demiş. ben inanmıyorum. kibarca böyle sordum işte amk salakları.

domuz haram diyor allah.

o ne?

ya ben de bilmiyorum sorgulamayın

böyle bir dini vecibe nasıl oluşturuldu diyorum yani.

not 2: sözlüğün kalitesini ortaya koymuştur. allah emretti çünkü. ben gayet bilimsel tarihsel sosyolojik bir olguyu soruyorum.
domuz yokmuydu o topraklar da o zamanlar? diye sordugum haram kilinma olayidir. saka yapmiyorum, bilmiyorum gercekten.
haram kilma olayinin peygamber tarafindan dile getirilmemesi daha mantiklidir. copy/paste olayi da sinirim dinlerdeki ortak goruslerin fazlaligindan kaynaklaniyor. yine bildigim kadari ile zaten cogu sumerlere kadar dayaniyor yazilanlarin. bu da mantiksiz degil bence. o zamanlar da dinler vardi sonucta. zor sorular bunlar.
peygamber haram kılmadı zaten amk diye cevap verilecek hededir.
sabah sabah beynimin calismasini saglamis haram kilma olayidir. yada durmasini. peygamber yasaklamamistir gorusu dogru diyelim. fakat yasaklar o zaman dile getirilmis sonucta. kimse dememis mi o hayvan ne diye? sonra aklima su geldi, zaten olmayan bir seyin yasaklanmasi daha mantikliydi belki. yani en cok yenilen hayvan yasak dense insanlar itiraz edebilirdi. o yuzden zaten yok yasaklansin demis olunabilir. iste bunlar hep cahillik.
domuz hiç arabistan da yaşamadı mı lan?

Yok ya kesin bir ara yaşamış olmalı...

Öyle haybeye haram demezler.

incil ve tevrattan alsak bile; ikisinde de haram değil.

Edit: Tevratta harammış. uyarılar geldi.
Valla güzel soru. Bu soruya şapka çıkarılır.
Bu arada kitabın peygamberler tarafından yazılmadığına inanlar var. Tabi tabi zaten ben de imparatorum.
(bkz: nasıl boş insan olunur)
bu tür başlıklar iyi oluyor. donuz listeme malzeme çıkıyor.

bak ben de listemdeki donuzları hiç görmedim ama varlıklarına inanıyorum.
islamla ilgili diğer ikilemlere "ama o sırada mekkede şartlar böyleymiş, ama arabistanda şöyleymiş, kuran sırf oralardan bahsediyor, o şartlardan bahsediyor" diye cevap verenlerin, "peygamber bilmiyordu ama allah dünyanın diğer yerlerinde bir gün müslüman olacak insanlar olabilir diye,dünyanın domuz yetişen yerlerindeki insanlar için yazdı." benzeri cevaplara sığınacağı sorudur.
salaklıkta nirvana. şu cahilliğe bakar mısınız dostlar ben bu kadar cahil olsam evden dışarı çıkmam lan oturur hüngür hüngür ağlarım şerefsizim her gün. ya hu adam düşünmüyor ki peygamber beşer haram'ı nasıl belirlesin diye biraz düşünme yetisi olsa yapacakta ama yok o da yok adamda. neyse ciddi ciddi geldik entry döşedik.
birileri sabah sabah bende buraya yalan yalan yanlış entry girenlerde dinden çıksın diye mi uğraşıyor nedir? yapmayın kardeşim iki satır yazı yazacağız diye iki dünyanızı da karartmayın.
Gerizekalı desem gerizekalılara hakaret olacak. Ulan ne mal adamlarsınız ya. Vallahi mallığın dibine dibine vuruyorsunuz bazen.

Size açıklama yapanın mına koyim.
arkadaşlar herkes için tüm görüşleri madde madde açıklıyorum.

1. Peygamber efendimiz (s.a.v) birşeyi yasaklayabilir, bu günahtır diyebilir. Böyle bir yetkisi Allahın izin verdiği müddetçe vardır. Bu konuyu aşağıdan okuyabilirsiniz.

http://www.sorularlaislam...tir-sozu-hadis-midir.html

2. Domuz eti Peygamber efendimiz (s.a.v) den ziyade Kuranda yazdığından belliki bu Allahın kendisinin yasak buyurduğu birşeydir.

3. Domuzu görmeden nasıl yasak edebilir diyen andavallara hitaben diyorum bunu, Bunu yasaklayan Allah değilde Hz. Muhammed (s.a.v) olsaydı ki böyle bir durum yok ama şunu demek istiyorum, kaçınız hayatınız da balina gördünüz, yada kaçınız hayatınızda buffalo gördünüz , ama böyle bir havyan olduğunu bilmiyormusunuz hıyar herifler. Görüp görmemesi önemli değil yinede görmese bile hakkında bildiği şeyler illa vardır.
burası angut dangalak adamlarla dolmuş . Kur'an da haram olduğu yazar cahil denyolar .
güneş ve ay bir yörüngede yüzer cümlesini de söyleyen peygamberdir. demek ki söyletene bakıcaksın.
sen hala insan kelamı zannediyosun sanırım.
kuranı peygamberimizin yazdığına inanan bir grup kafirin zırvalamasıdır. ona kalırsa ebebil kuşları mercimek büyüklüğünde kızgın taşları ebrehe'nin fil ordusuna gökten atmış, taşı yiyen fil ortadan ikiye ayrılmıştır. tövbe deyin bre zındıklar. silkinin kendinize gelin.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Fil_Vakas%C4%B1
Öncelikle dine saçma diyenleri anlamadığımı belirtmek isterim. Din lan bu , elbette kafanın yatmadığı anlayamadığın konular olabilir. Zaten mevzu tüm rasyonalist kimliği bir tarafa koyup görmediğine inanmak durumudur. Yani birey bir dine mensup olmayı kendi seçer ve yaşayış tarzını, ahlakını ona göre belirler ve o ekolde yaşamaya çalışır. Dolayısıyla diğer kişilerin inandığı şeylerin saçma olup olmadığını ispatlamaya çalışmak beyhude, dalga geçmek ahmaklıktır.

Tanrı kavramına inanmayan birinin inanan biriyle din üzerine konuşması her zaman belli bir yerde tıkanır. Böyle bir konuşma gereksizdir de zaten.

Tamam velev ki domuz görmeyen bir peygamber domuzu haram kıldı. Müritleri de ona inandı domuzdan sakındı. Şimdi bu sana saçma geliyor onlara gelmiyor, bununla dalga geçip budala olmaya ne gerek var ?

Şintoizm’de ana tanrı baba tanrı var Japonya ve çevresindeki adaları ve tabiat tanrılarını onlar doğurmuş. Ne kadar mantıklı değil mi ? ama saygı duyacaksın. Sike sike saygı duyacaksın. Bahailik, Budizm, Jainizm, Bahailik vs bir sürü din var. Sana göre hepsi saçma herkes salak bir tek sen akıllısın amk.

Evet kıldığınız namazı nereye dönerseniz dönün gök taşlarına ve diğer galaksilere karşı kılarsınız fiziksel olarak. Zaten nereye dönersen dön götün hep arkandadır da değil mi delikanlı. inanan kişilerin göstermiş olduğu dikkat, saygı ve yaptıkları ibadet fiziksel olarak göktaşlarına doğru olsa da aslında iman olarak inandıkları şey için yapılan eylemlerdir. Bir tek siz astrofizik biliyorsunuz bilimkurgu sadece sizde. inanan kişilerin içinde bunları bilen bir kişi bile yok değil mi * ? canım ya ne kadar kültürlüsün. inananlar salak zaten hiç özgür değil , ortamlarda hep eksik kalıyorlar...

Zaten sözlük ateistlerinin götü bir tek islamiyetle uğraşmaya yiyor. Götün yiyorsa iki kelam da diğer dinler için et ? Bilgisi yok ki. Burada basit tabi görüyor teyzeleri amcaları. Sonra konuş gitsin. Hakikaten ateist arkadaşlarım, cenahlarında klavye ateisti diye laf çıkarmışlardı anlamamıştım. Sözlükte ki bebelere diyorlarmış demek ki . Ateist adam o başlığı açmaya tenezzül etmez.
Copy/paste olayı şudur. Diğer kitaplar da allah tarafından indirildi, fakat bozulunca kuran indirildi. Bunların çoğu evrenseldir.
Allahı falan araya katmayalım. Kitabı haşa muhammet peygamber yazdı diyelim. A be dengesiz adam, bu mekkeliler şam'a kudüse gitmiyorlar miydi? O topraklarda hristiyan yaşamıyor muydu? O insanlar domuz yemiyor muydu?..
" kur'an'ın çoğunun copy/paste olduğuna dair gayet güzel kaynaklar var. biraz oradan, biraz buradan, biraz incil'den, biraz tevrat'tan, biraz (neredeyse kelimesi kelimesine) yahudi hikayelerinden" şeklinde dinimize yapılan iftiralar var.Dünya üzerindeki tek din islamdır.iSaya musaya davuta inen din de islamdır.Lakin bu kitaplar zamanla inananlar tarafından çeşitli sebeplerle değiştirilmiş eklemeler çıkarmalar yapılmıştır.Genel hatlarıyla emir ve yasaklar hemen hemen hiç değişmemiştir sadece ibadetlerin bazı yönleri değişmiştir.Bu sebepten dolayı emir ve yasakların incilde tevrat zeburda kuranda pararellik göstermesi normaldir.

ama sen zaten bu kitaplara peygamberlere dine allah inanmadığın süreci incil tevrat kurana benziyor demen seni haklı çıkarmaz.
kervanlardan tüccarlardan cevabı verilir ise tüccar olmayanlar görmediği bişeyi haram kabul etmeyi nasıl tahayyül etmiş?

bence bunun sebebi domuz tüccarlarının hz muhammedin karşı tarafında yer alması olabilir. tarihi okunup araştırılmalı.
allah ile peygamberi karıştırmaktır. allah haram kılar peygamberler bunu insanlara anlatır, aktarır. adı üzerine arada elçidirler.
haram kılma yetkisi Allah'ındır. Cahil cühelalar oturmuş bunu tartışıyosunuz bi de.
Peygamber değil allah yasakladi. Cevabi verilmesi gerek.
Allah emrettiği içindir. şeytanı da görmüyoruz ama ona uymamaya çalışıyoruz. görmek nasıl baktığınla da alakalı.