bugün

12-13 ağustosta gerçekleşecek meteor yağmurudur. sabırsızlıkla bekliyorum.
https://live.slooh.com/
Bu gece çıplak gözle görüleceği söylenilen meteor yağmurudur.

Bakıyorum ama göremedim amk, boynum tutuldu yeminle.
ilk meteoru saat 21:13 civarı gördüm sonuncu gördüğüm 22:37.
Muazzam renkler çıkararak geçtiler.
Harika bişeydi.
Yer hendek/sakarya.
2 saattir bakınıyorum 2 tane yakalayabildim. ilk defa kafanı kaldırdığına görüyorsun Sonra dur bi tane daha göreyim diye yarım saat bakınıyorsun ama yok. Bak Gördün işte şimdi yat uyu anlamını çıkardım ben bundan. Geçen yıl da aynısı olmuştu. Ama inat ettim bu sefer bir tane daha görmeden yatmayacağım.
Edit: 2 tane daha yakaladım
(bkz: perseid yıldız yağmuru)
Biliyordum lan garip bir şeyler olduğunu. Gece uyandım balkona çıktım sigara içmeye gökyüzünü seyretmeye başladım hangi yıldıza baksam gözümün önünden kayıp gidiyordu, uyku sersemliğine vurdum ama ilk defa bu kadar fazla yıldız kaymasına şahit oldum sanıyordum lakin meteor yağmuruymuş. Olsun ona da ilk defa şahit oldum.
Her yıl 12 ağustos haftasında gökyüzünü şölene çeviren olay. Kanaatimce evlilik teklifi etmek için en güzel gün, hem unutmazsınız *
12 ağustos gecesi en yoğun şekilde gözlemlenebilen göktaşı yağmuru. kuzey yönünden yükselen perseus takımyıldızı ve çevresinde oluşur. 2020 yılında ay gece 01.00 civarlarında ortaya çıkacak ve 03.00'a kadar ufkun biraz üzerinde seyredecek. yani, epey bir zaman olacak izleyebilmek için. ayın evresi de son dördünden biraz daha küçük o tarihte, bu sene küçülen aya denk geliyor diyebiliriz. yine de ay doğup yükselmeye başladıktan sonra gökyüzünü aydınlatacağı için tadı kaçmaya başlıyor genelde. kuzeyi karanlıkta kalan, ışıklardan uzakta bir konum bulabilirseniz saatte aşağı yukarı 80-100 adet görebilirsiniz. istanbul gibi ışık kirliliğinin ortasında yaşıyorsanız pek bir şey beklemeyin, hayalleriniz yıkılır. merkezi yerlerde 5-10 tane falan görürseniz mutlu bir şekilde uyuyabilirsiniz. en kuzeydeki yerler bile bortle ölçeğine göre 4 veya 5 seviyesinde ışık kirliliğine sahip istanbul'da. kıyıköy taraflarına gitmeniz lazım ışık kirliliğinden bir nebze kaçabilmek için. aşağıda, 12 ağustosu 13 ağustosa bağlayan gece saat 2 dolaylarındaki ayın ve takımyıldızlarının konumunu görebilirsiniz. perseus takılyıdızı cassiopeia'nın hemen altında konumlanıyor.

kahraman takımyıldızı: perseus
kraliçe takımyıldızı: cassiopeia

görsel
bu gece çılgın atacak gök olayıdır. Saat 23 civarı kuzey batı yönüne bakabilirsiniz. Dağılımdan dolayı her yerden ve her yönden görülebilmekte olsa da atmosfere giriş yaptığı yöne bakmanız daha sağlıklı.
iki tane taş havada yandı diye milletin romantizm kastığı yağmur.
Güzelim terası camlar yağmur lekesi olmasın diye eternit ile kapattıkları için fazla seyredemedim bu yıl. Zaten şehrin ışıklarından pek bir şey görünmüyor. ani gerçekleştiği ve çevremde teyit edecek biri olmadığı için gördüklerimden de emin olamadım.
(bkz: bir sevgiliye ihtiyaç duyulan anlar)
Maşallah akıyor bu akşam.
Meteorların en görkemli gösterilerinden birini izlemek için bu yıl 12-13 Ağustos tarihinde gökyüzüne bakmanız yeterli. Meteor yağmuru çıplak gözle de izlenebilecek.

görsel
Keşke ıstıranca eteklerine gidip izleyebilsem.
güncel Önemli Başlıklar