bugün

az önce malzeme boşa saldığım, 3 saatimi verdiğim, mutfağımı savaş alanına çevirdiğim hain yemek. efendim olaylar şöyle gelişti: herşey değişik bir yemek yapma hevesisimin kabarmasıyla başladı. nette ne yapabilirim diye gezinirken; dışı ekmekli, içi bademli pirinç pilavlı bu yemeğe rastladım. şurdan burdan yemek hakkındaki yorumlara baktım, bi de övmüşler ki sevinçle kolları sıvadım. kuruyemişçiye gittim bademler, fıstıkiçleri, kaptım oradan, markete uğrayıp tavuk etiydi, hamuru için sütüydü, yumurtasıydı doldurdum poşeti. her neyse uzun uğraşlar sonucunda yemeği fırına verdim. yüzü nar gbi kızarmıştı fakat, yemeğe başladığımda tatlıyla yağlının karışımı çok ağır bir tat hissedince ağzımda gitti emeklerim dedim. *
van da yediğim gelirken çok büyük umutlarla beklediğim geldiğinde hüsrana uğradığım pilav türüdür.
hamur içinde tavuk, badem, kuş üzümü ile yapılan ve siirt'e has olan harika pilav. istanbul'da yenecekse, kadınpazarı'ndaki yöresel lokantalarda yenmelidir.
harika olan lezzet. pilavı perdelemek lazım. evet. *
görsel
Yaptik yapariz. (bkz: gastronomika)
(bkz: gastronomi ve mutfak sanatları)
bademlerin abartılmaması gereken pilav çeşididir.

sonra pilavlı badem oluyor. hoş olmuyor.
Lezizdir.
Geçenlerde yemiştim teyzemlerde içi başka dışı başka değişik bir yemek türü. Sanki börek yiyormuşcasına etki bırakıyor ağızda. Kesinlikle tavsiye ederim.
görsel
Pilavın üstüne hamur koyulup yapılan pilav türü. içine tavuk ve fıstık koyulup lezzetlendiriliyor. Her defasında tam yiyeyim derken Bir yiyemedim şundan. Hayırlısı.
içerisinde az pişmiş tavuk, baharat ve badem olan pilav. ben pek sevemedim.
Ana vatanı siirt olan, fevkaladenin fevkinde şahane bir yemektir.
Lezzetli bir hamur içerisine, baharatlı, bademli, tavuklu pilavın yerleştirilmesiyle pişirilir.
Hamuru pişip, nar gibi kızarıncaya kadar fırında pişirilir.
Ufffsss olsa da yesek!

Ayyy vallahi emine beder oldum ben!
Ekmek arası pilav mı olur bana çok anlamsız geliyor.