bugün

Bilecik ilinin ilçesi, aynı zamanda memleketim..Türkiye 'de başka hiçbir bölgede yetiştirilemeyen, Bira yapımında maya olarak kullanılan şerbet otu ekimi yaygındır. Toprak el sanatlarının türkiye 'deki merkezidir.
Helvası, sucuğu, bozası meshur küçük ama şirin diyemeyeceğim ilçe.
(bkz: pazarcık)
(bkz: bilecik universitesi pazaryeri meslek yuksekokulu)
AHMETLER
ALINCA
ARAPDEDE
ARPADERE
BAHÇESULTAN
BOZCAARMUT
BULDUK
BURÇALIK
BÜYÜKELMALI
DEMiRKÖY
DEREKÖY
DÜLGEROĞLU
ESEMEN
FIRANLAR
GÜDE
GÜMÜŞDERE
GÜNYURDU
KARADEDE
KARAKÖY
KINIK
KÜÇÜKELMALI
NAZiFPAŞA
SARIDAYI
SARNIÇKÖY

adlı köylere sahip bir bilecik ilçesi.
bu kadar yakınımızda olan, bir zahmet gidilip görülmesi gereken bilecik ilçesidir. hemen yarım saat ötede bursa, 1 saat mesafede eskişehir bulunmasına ve istanbul-ankara yolunun göbğind olmasına karşın ufacık bir kent olarak yaşamına devam eden bilecik ilinin belki de en enterasan ilçesidir pazaryeri, asıl ismiyle pazarcık.

halen daha bakkal, lokanta tabelalarında 5 haneli telefon numralarının yazılı olduğu, bir benzin istasyonundan hallice otobüs garıyla ve daracık sokaklarıyla tam bir zaman tünelidir. inanılmaz lezzetli helvası, bozası ve sucuğu vardır. hepsi de en güzel, merkezde adını şimdi hatırlayamadığım altı kasap üstü lokanta olan mekanda mevcuttur. yine merkezde bulunan tek katlı 2 göz odalı parti ilçe teşkilatlarının fotoğraflarını çekip millete gösterdiğimde 1950'lerin demokrat parti teşkilatı olduğunu sananlar çıkmıştır...
buram buram anadolu kokan şirin ilçedir.
en eski adı ermeni pazarı olan ve inegöl'e yakınlığı nedeniyle gelişmesini imkansız bulduğum bilecik ilçesi.
24 tane köye sahip olan bilecik ilçesi. 6 bin küsur nüfusu vardır.
30 km uzağındaki 300 bin nüfuslu inegöl'ün yanında köy gibi kalan küçük şirin bir bilecik ilçesi. nüfusu 5-6 bin civarındadır. zaten ilçe halkının çoğu bursa, inegöl ve eskişehir'dedir.
Tam bir anadolu.
ana tarafından memleketim. bilecik'e bağlı bir ilçedir ama esasen küçük bir belde görünümündedir.
Eskiden sokakları buram buram ot kokardı. Şimdi nasıldır bilmiyorum.
Allah buranın da belasını versin işte Bozüyük ile arasında hislerimin tek farkı. Buradan adam hiç çıkmaz mı? Çıkmaz. Mazimde o hallerimi beynime kazıdı ipneler. Denk geleceğiz illa durun siz ^^