bugün 705 başlık
kapat

paxil

1. 2 2
    bugün ilk kez kullanacağım ilaç. entryleri okuyunca bir korku sardı ne yalan söyleyeyim. kullanma sebebi;

(bkz: obsesif kompülsif bozukluk)
    (bkz: depresyon)
  2. 3 3
    öncelikle paxil kullanacak yada yeni kullanmaya başlayan arkadaşların yazımı dikkatle okumalarını tavsiye ederim. Benim konuşma bozukluğum (kekemeliğim) var, yani konuşurken akıcı konuşamıyor bazı yerlerde takılıyorum, paxil ilacını daha önce biliyordum hatta sözlüklere girip bakalım kim ne diyor diye bayağı bilgi edinmişliğim oldu, fakat şunu söylerim ki herkeste ve her bünyede farklı etki ediyor, yani düştüğünüz rahatsızlık çok önemli, paxil ilacını niçin kullandığınız, çünkü paxilin asıl amacı özgüven vermektir (bunu kendimden biliyorum) bir de sosyal fobi, insanlarla iletişim kuramama. bi nevi hayatı akışına bırakır paxil normal bir insan olmayı öğretir adama, çok düşündürmez öyle, eminim bu ilacı kullanacak yada kullanan insanlar çok düşünüyordur, beyinin gereksiz düşünmesini engelliyor. hadi siz uyuşturuyor diyin sizi mi kıracağım?

Neyse paxille tanışma anıma geleyim, askere gittim ve orada konuşmamın çok fazla sorun teşkil edeceğini sanıyordum, yeni bir ortama girmenin verdiği endişe ve kaygıyla acaba konuşmam hakkında insanlar ne düşünür? nasıl bir tepki alırım, yoksa askerde yalnızları oynayan kendi köşesine çekilmiş bir insan mı olacaktım?
    Nitekim bir gün komutan adımı sordu ve ben söyleyemedim bile, herkes vardı, rezil oldum diye düşündüm, adımı arkadaşlar söyledi daha sonra, o biçim yanii.. o gün boş kaldığım zaman ağladım deli gibi ve psikiyatriste gitmeye karar verdim, pdr bir komutanla durumumu konuştum ağlaya ağlaya, hiç unutmam o günü, inanın o günden sonra hiç ağlamadım.
    Bana her psikologun verdiği telkinleri verdi, kendine güven, kendinle barışık ol, kekemelik sorununu kafaya takma vs. gönül ferman dinler mi diye bi özdeyiş vardır ya? tam buna göre aslında beyin telkin mi dinler? gerçekten dinlemiyor, yada uzun bir tedavi sırasında o verilen telkinleri yavaş yavaş özümsüyor.

Daha sonra bana paxil ilacı yazdı ve aldım. ilk içtiğim günü dün gibi hatırlıyorum, topluluk karşısında konuşmaya çekinen ben daldım bir arkadaş ortamına geyiğin dibine vurdum, yani hiç takılmadım desem yalan söylerim ama inanın takılmak hiçte önemli değil dedim kendime müthiş bir özgüven geldi, amerikan filmlerinde ki gençler gibi arkadaş ortamında yaklaşık 10 kişi vardı, kendim yazdım kendim oynadım. Tabi o gün arkadaşlar sana ne oldu diye sordular? hiç dedim hiç birşey, yeni yeni alışıyorum askerlik ortamına diye olayı geçiştirdim, o zamana kadar topluluktan sürekli kaçar, birileriyle konuşacaksam tek konuşmak isterdim, bi nevi agrofobi'midir nedir bilemem. yılların biriktirdiği toplum önüne çıkamama herhalde.

ilacı kullanmaya başladıktan sonra gerçekten kendime özgüvenim çok yükseldi, herkesle iletişim kurmak istiyordum, kekemeliği kafama takmadıkça daha az kekelediğimin ve bazen hiç kekelemediğimin farkına varıyordum, ilacın etkisini bir yana bırakıp artık kendimle savaşıyordum, çünkü beyin ne öğrenirse ona alışır, ve ben artık toplum önünde konuşmaktan, insanlarla iletişim kurmaktan hiç korkmuyordum. Aradığım şey işte buymuş dedim kendi kendime.

Açıkçası ilacı kullanmaya başladığımın 2. ayı felan bir ara 3-4 günlük bir süre sanki ilaç hiç bir etki yapmıyormuş gibi geldi, nedendir anlamadım, o zamanlar canımın acayip derece sıkıldığının farkına vardım, depresyona giriyordum herhalde, bana verilen 20 mg. dozun dışına çıktım ve 40 mg. içmeye başladım o 3-4 günlük sürede, açıkçası ahımlı şahımlı bir değişme olmadı, daha sonra anladım yalnızca ilaç yetmiyor, kendi moralini de iyi tutmak gerekiyor, ve can sıkıntımdan bir an önce kurtulmak için güzel şeyler düşündüm, mutlu olabileceğim şeyler yaptım(tabi askerde ne kadar yapılırsa) neyse o 3-4 günlük ilacın nötr etkisinden kurtuldum ve tekrar eski özgüvenime kavuştum.

Şimdi ilaca başlayalı 6 ay oldu, uzman psikolog bana 6 ay kullan sonra herhangi bir psikiyatristle durumunu bir daha konuş dedi, fakat ben konuşma gereği duymuyorum açıkçası yani bu ilacı bırakırsam ne olur diye endişeleniyorum? tekrar eskisi gibi depresif bir ruh haline dönüşeceğimden korkuyorum? internette kimi yerlerde okudum ilacı en az 8 aylık kullanın öyle etkisi kalıcı olur felan diyorlar, bir 2 ay daha kullanacağım bakalım, sonra düşünürüz, açıkçası bırakmayı düşünmüyorum şimdilik..

Yan etkilerine gelince kimi diyor kilo aldırıyor kimi diyor kilo verdiriyor, ben açıkçası kilo aldım. neden mi aldım? çünkü kafam boş abi, beynim öyle saniyede bilmem kaç kw hızla düşünmüyor artık, normal sıradan bir insan gibi oldum( iyikide olmusum) üstümde sıkıntı, depresiflik kalmadığından kilo aldım, çünkü şuna gerçekten inanıyorum beyin insanı eritir abi, düşün düşün zayıf çelimsiz bişey olursun. bu benim kanım ve doğruluğuna inanıyorum.

Uykuya gelince ben zaten uykuyu severim bu ilacı içeliden beri daha bi sever oldum, fakat sabah kalkma zorunda olduğunuzda kalkıyorsunuz tabi, sadece olay sizi kimse kaldırmazsa akşama kadar uyuyabiliyorsunuz.

inanılmaz çok rüya görüyorsunuz, şu 6 aylık sürede gördüğüm rüya adedi, hayatımda gördüğüm rüyaları 5e 10a katlayabilir, o derecede, film izlemez oldum artık, rüyalar öylesine uzun metrajlı öylesine senaryosu kurgulanmış bir şekilde ki inanın film izleme isteğim bile kalmadı. hatta dizi halinde rüyalar bile görüyordum rüyanın herhangi bir konusu var ve bu 2-3 gün uyuduğum rüyaların içine giriyordu. Gerçekten bu ilacı kullandığınızda en çok şaşıracağınız şey rüyalardır.

Alkol kullanmaya gelince içmeyin derim alkol, ben alkolü çok seven biri olduğum halde artık içmiyorum, ancaa özel günlerde ayda yılda bir içiyorum, çünkü bu tür ilaçlar kullanırken alkol alırsanız ölürsünüz animallah, örneklerini gördük, o yüzden bulasmayın derim alkole, yada çok az için bir duble vs.( hiç içmeseniz daha iyi)

Benim yazacaklarım bu kadar, merak eden arkadaslar sorularını bana iletebilirler.
  3. 0 0
    en samimi dostunu cepte taşımak gibidir paxil kullanmak.
  4. 2 2
    bıraktıktan yıllar sonra özlediğim ilaç. ulan bir ilaç özlenir mi ya? ne garip birşeysin sen paxil kardeş.. bana verdiğin o rahatlığı özledim.
  5. 2 0
    bırakılırken işkence çektiren ilaçtır, durmadan başınız döner.
  6. 0 0
    şunu belirtmem gerekir ki, bir ilaç kullanacaksanız sözlükten bilgi edinmek güzel ama inanmak saçmadır. sonuçta yıllarca okumuş ve elinden bir sürü hasta geçmiş doktor, buradaki herkesten iyi bilecektir.

bu ilacı yaklaşık 30 gündür kullanıyorum. yaygın anksiyete tedavisi için kullanıma başladım. yani takıntım vardı. ilk günlerde biraz gariptim yani böyle 2 bira içmiş gibi. ne sarhoştum ne hiç içmemiş. çakırkeyf diyelim. sorunumun yüzde 80 ini çözdü bu ilaç. haberiniz olsun.

yan etkileri ne oldu?
    biraz uykulu gezer oldum. hafif çenemde kasılmalar o da esnediğimde. biraz fazla esnemeye başladım. cinsel ilişkimde geç boşalma yaşadım o da yani bildiğin nerdeyse boşalamama, ucundan kıl payı kurtardım. ancak ereksiyonla ilgili hiçbir problem yaşamadım. bende başka da bi etkisi yok. öyle yok öldürür süründürür yazanları çok da takmayın çünkü ilaç herkeste farklı etki gösterir. bunu en iyi doktorunuz bilir. ararsınız sorarsınız onların işi bu.

ben yaklaşık 2 senedir bunu çekiyordum. şu an yüzde 80 i geçti. hepsi geçicek umuyorum. korkmayın efendim, kullanın.
  7. 1 -1
    Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum pek bir faydasını görmedim. Şaşırıyorum insanlara yok umursamaz olursun yok sikine takmazsın nerdeeeee daha da paranoyak oldum amk. Herseyi takıyorum herseyi kendime dert ediyorum ben farklı bir ilac mı kullanıyorum acaba ?
  8. 0 0
    6 aydan uzun bir süre kullandığım, başlarken de, bırakırken de dozların azalarak gitmesi gereken, bir adet antidepresan.

kullandığım zaman diliminde, yaklaşık 2 hafta içinde kuş gibi olmaya başlamıştım. çalıştığım yerdeki kişiler bile farkına varmışlardı doğal olarak; ki başlamadan önce de, alayına gideri olan, kavgacı herifin tekiyken, sonradan tabii ki pamuk helva gibi olunca çevreniz de mutlu oldu. amma velakin, daha önceden de belirtildiği gibi, yavaş yavaş başlayıp, şrak diye de bırakmamak lazım. baş dönmelerine, ya da hafif mide bulantılarına da sebebiyet verebiliyor; ya da tansiyondaki düzensizliklere.

bir de tabii ki, bünyeden bünyeye değişir ama içtiğim dönemde yaklaşık 10 kilo aldırdı bana bu meret !
  9. 1 -1
    herkesde farklı etki gösteren ilaç. daha doğrusu etki göstermeyen ilaç. kimi çok faydası olduğunu söylerken kimisine de hiç bir etki dahi yapmamaktadır. sonuçta bir efedrin değil.
  10. 0 0
    beni beynimin içindeki dünyadan çıkarıp sonunda gerçek dünyaya adapte eden mucize. bu ilacı değil ömür boyu kullanmak, gerekirse kefene cep yaptırıp öbür tarafa da götürmek istiyorum. an itibariyle reçetesiz 12tl ye verdiler bana. faverin kullanıyordum artık faydasını göremeyince buna geçtim. şimdilik çok iyi geldi bakalım zaman neler gösterecek.

edit : bi anlık gazla fazla abartmışım. 4 ay kullandım faydasını göremeyince tekrar faverine döndüm.
  11. 1 -1
    mucize gibi bir ilaçtır.uyuşturur ve telkin eder..bıraktığın anda deliye dönersin.alışkanlık yaptığı aşikar.
  12. 0 0
    antidepresan ilaç olup, bağımlılık yapmaz, alışkanlık yapmaz. sadece ilacı ani bir şekilde bırakanlarda bazı yan etkiler oluşturur. bu yüzden ilacın dozunu azaltarak yavaş yavaş bırakmak gereklidir. o zaman hiç bir sorunla karşılaşılmaz. paroksetin içerir. paroksetin'in diğer antidepresanlardan farkı vücutta oluşan metabolitinin aktif olmayışıdır.
  13. 0 0
    Kullananların 6 ay da bır karacıger enzım testı yapyırmaları onerılır.
  14. 0 0
    kullanıldığı zaman işe yarayan, bırakıldığı zaman aranan ilaç. antidepresanlar bağımlılık yapmıyor sadece özleniyor.
  15. 0 0
    aylarca halüsinasyon gördüren ilaç bana..
  16. 0 0
    sosyal fobim yüzünden doktorumun prozac işe yaramadığı için bu ilacı verdi. ilk kullanımını bugün yaptım 10 mg ile başladım. 3 saat oldu ilacı henüz bir şey yok.
    Alkol kullanmada bir sıkıntı oluyor mu bilmiyorum bu konuda biri yardımcı olursa çok sevineceğim.
  17. 0 0
    bir dönem kullandım. bu nedenle açıklama yapmakta fayda görüyorum.

güçlü bir anti-depresandır, ilk defa bu tip ilaçlar kullanan birini tabiri caizse ''mal eder''. sürekli kullanım durumunda faydalıdır. prospektüsünde bazı durumlarda ''intihar'' eğilimine neden olabilmekte olduğu yazmaktadır. kesinlikle alkol ile birlikte alınmamalıdır, yoksa gercekten insanı paranoyak yapmakta ve hafıza kaybı yaratmaktadır. yanlış hatırlamıyorsam 20 mg tek doz idi. bu nedenle doktorum geçiş ilacı olduğunu söylemişti.(prozac ile cipram arası kullanmıştım).

aslında hiç gerek böyle ilaçlara bırakınca anladım, bütün lay insanda bitiyor.
  18. 1 1
    yoksunluğunda, dünyayı ters düz eden ilaç. 4 günlük kısa bir yolculuğa çıkarken, bir aptallıktan ötürü yanıma almayışım ve 4 gündür ilacı alamayışım, şu anda bana hayatı zehir zıkkım etmekte. beyninizi yerinden oynuyormuş gibi hissettiren, ne sarhoşluk, ne sersemlik ya da başka hiç bir kafaya benzemeyen bir kafa ve mide bulantısı. siz siz olun, asla almayı unutmayın veya ertelemeyin.
  19. 1 1
    2.5 yıldır kullandığım ve panik ataklarıma çözüm olmuş can dostum. ama artık vedalaşmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. okuyup araştırınca bırakmanın yan etkileri gözümü korkutmuyor da değil. seviyeli bir birlikteliğimiz vardı medeni bir şeklde de ayrılırız diye düşünüyorum bakalım hayırlısı.
  20. 0 0
    bırakma aşamasında geçince .... noluyo lan başım döndü
    sözlük sonra yazarım
  21. 0 0
    onuncu nesil yazar.
  22. 0 0
    risperdal ile kullanıyorum, normalde ağlayacağım, tüm gece uyuyamayacağım şeyi 5 saniye düşünüp geçiyorum.

(bkz: güzel şeyler sizi)
  23. 0 0
    kullanmak hiç kimseye nasip olmasındır. ayrıca bir cipralex değildir.
    ve de hoş gelmiş, onuncu nesil yazar nickidir.
  24. 1 1
    insanı hayata döndüren ilaç. sosyal fobi'nin çaresi.

not: acayip kilo yapıyor.
    not2: bir akrabam kullandı gözlerimle gördüm değişimi. tavsiye edilir.
  25. 1 1
    paxil kanatlandırır demek istiyorum, sosyal çözümler üretir * .

yapmak istediğim herşeyin üzerine yürüyorum, normalde üzülüp takılı kalacağım şeyleri bir günde atlatıyorum ve artık önemsemiyorum.