bugün

isa Mesih çağının Ferisi Yahudilerinden Roma vatandaşlığı olan komutan. Tarsus doğumludur. Asıl adı Saul 'dür. Havari Petrus'un etrafında sımsıkı kenetlenmiş erken Hıristiyan kilisesine baskılarda bulundu. Bir süre sonra isa Mesih'in bir vizyonunu gördüğünü söyleyerek Aziz Barnabas'ın şefaati ile cemaate (kiliseye) katıldı. Ancak Petrus'la anlaşmazlığa düşen Pavlus, isa Mesih inancını yaymak için Anadolu'yu adım adım dolaştı. Hıristiyan teolojisinde Aziz Pavlos olarak anılan, Pavlik Kiliseler'in banisi elçi. Hayat hikâyesinin büyük bölümünü incil yazarı Luka'nın kaleme aldığı Elçilerin işleri kitabına borçluyuz. incil (Yeni Antlaşma)'de Pavlus'un mektupları önemli bir yer tutar. Bu mektuplar sırasıyla; Romalılar, 1. ve 2. Korintliler , Galatyalılar, Efesliler, Filipililer, Koloseliler, 1. ve 2. Selanikliler, 1. ve 2. Timoteos, Titus ve Filimon'a mektuplardır. Bazı inanırlara göre ibraniler'e Mektup da yine Pavlus tarafından yazılmıştır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Pavlus
(bkz: st paul)
allah'ın kulu ve elçisi olan isa'yı yokedip yerine tanrı-isa'yı kurgulayan havari.
hırıstiyanlığın şu zamandaki haline gelmesindeki en önemli etken...gizli yahudi! incili neredeyse tamamen değiştirmiş, "ben çok has havariyim" ayaklarına yatmıştır!
2000. doğum yıldönümü "aziz pavlus yılı" adıyla 21 haziran günü kutlanmaya başlanan havari. rab isa mesih'in öğretisini yaymak için uzun süre çalışmış, kiliselerin gelişmesi için çok çaba sarfetmiştir. tarih boyunca değişmemiş olan ve değiştiği hiçbir zaman ispatlanamayan incil'de galatya ve korint gibi kiliselere yazmış olduğu birçok mektup bulunmaktadır.
giritliler hakkında çok feci ileri geri konuşmuş olan kişi.
kaynak: incil.
incili yazan kişidir.

hıristiyanlığı inceleyen tarihbilimcilerin birçoğuna göre isevi inancı st.paul ün öğretilerini yaşar.hıristiyan dininin kurucusu olarak st. paul ü gösterirler.
Asıl olarak en koyu hıristiyan düşmanlarından biriydi. fakat daha sonra kendi yazdığı incil'de anlattığı şekilde aşağıdaki olayı yaşamış ve bir inanan olmuştur.

hz. isa'nın ardından onu yakalamak için gittiği sırada gerçekleşen olay şu şekilde anlatılmaktadır.

""Ve yolda giderken, şam'a yaklaştığı zaman vaki oldu ki, gökten bir nur ansızın çevresinde parladı. Ve yere düşüp bir sesin kendisine 'Saul Saul * * niçin hala bana eziyet ediyorsun?" dediğini işitti.o da; ya rab sen kimsin? dedi ve o dedi: ben eza ettiğin isa'yım. Fakat kalk ve şehre gir ve ne etmen gerekir sana söylenecek. onunla yolculuk eden adamların nutku tutulup dondular. sesi işitiyorlar ancak kimseyi göremiyorlardı (resullerin işleri, bab 9/-7)""
(bkz: meczup)
nasıl ki, hitler'i hitler yapan Joseph Goebbels ise, isayı dayanaklandıran, "isa" yapan da kendisidir. hıristiyanlığı bir meczup vari dolaşıp anlatmak sevdasına, anadolu'da ayak basmadık yer bırakmamıştır. yeni ahitteki mektupları, bunu kanıtlar.
Hakkında bilinçsizce atıp tutulan çok önemli bir şahıs.
aziz pavlus olarak bilinir. günümüzdeki hristiyanlık inancını şekillendiren adam isa değil pavlustur.
Hristiyanlık ı geldiği gibi bozup incili baştan savma değiştirip yayan kişi. Çok hayatlar kararttı çok. Koduğumun yahudisi.
(bkz: aziz pavlus)

isa'nın yahudi peygamberi olduğunu düşünürsek ki onlara gelmiştir hıristiyanlığın kurucusu bu adamdır. tarsuslu pavlus olarak da bilinir. şam yolunda isa'nın kendisine görünmesiyle cemaate(isa'yı takip edenler) katılır. daha sonra pavlus hıristiyanlık inancını yaymak için anadolu'yu adım adım dolaşır. günümüz hıristiyanlığı bundan şekillenmiştir o yüzdendir ki isa'nın getirdiği inancı kendisi nasıl yorumlanmışsa öyle aktarmıştır. böylelikle tek bir kitabı olan bir din yerine birçok kitabı olan bir inanç çıkmıştır.
Bu gün ki modern hristiyanlığın kurucusudur. Teslis inancını ortaya atarak bir çok insanın sapkınlığa düşmesine yol açmıştır ya da bilinçli bir yahudi ajanımıdır acaba?
Ahmet ümit'in kitabından tanıdığım mersin tarsus doğumlu aziz. kendisiyle bi alışverişimiz olnamıştır.
yıllar önce, yüksek lisans tezimde şöyle bahsetmişim kendisinden..
görsel
romanın ırzına geçmiş, dönemin yobaz devrimcisi.

bizde de var bunlardan.
tarsus kazılarında adı geçen kişi. ne kadar doğru bilemem.
Pavlus, Yahudi dünyasında uzun zaman açıkça hiç dile getirilmeyen bir din adamıydı. Talmud’da ve diğer Yahudi sözel geleneğinde Pavlus’tan açıkça bahsedilmez. Ancak Orta Çağ Avrupasında ortaya çıkan isa’nın yaşam öyküsü Toledot Yeşu’da Pavlus’tan bahsedilir. Toledot Yeşu’da Pavlus’un, Hristiyanlığı tahrif etmek için görevlendirilmiş bir Yahudi ajanı olduğu anlatılır.
(ms 5- ms 64/67) gerçek adı Tarsuslu Saul (sol) olan yahudi ajanı.

görsel

hazreti isa'nın hak dinini putperest roma diniyle sentezleyip hristiyanlık adıyla servis etmiştir.
kiliseler, papazlık, misyonerlik vs hristiyan kurumlarını kendi oluşturmuştur.

eldeki tek incil nüshasını kilitli odada yangın çıkararak kaza süsü ile yoketmiş, şimdi ne yapacağız diye ağlayan ulemayı ben ezberlemiştim diye kandırmış ve kafasına göre bir kitap yazmıştır.

erkek sünnetini kaldırmış,
haram yiyecekleri helal etmiş,
oruç, namaz vs ibadetleri iptal etmiştir.
teslis inancı adı altında dini tamamen yıkmıştır.

kendini de aziz (saint) ilan etmiştir pezevenk.
saint paul, Aziz pavlus olarak da bilinir. asıl adı saul'dur.(tarsuslu saul) günümüz hristiyanlığın asıl mimarıdır. tarsuslu bir yahudidir kendisi. roma yandaşı herodes hanedanıyla akrabadır. aynı zamanda roma ordusunda bir komutandır, roma vatandaşıdır. aslında yahudiliğin içinden çıkan, özünde pagan roma karşıtı reformist bir hareket olan iseviliği sulandırarak pasifize edip, gerçekte hiç olmayan hristiyanlık diye yeni bir din icat etmiştir.
tarihin en ünlü sahtekarı. tarsuslu bir şarlatan.
(bkz: st paul)
(bkz: aziz paulus)
görsel
görsel
görsel
görsel
--spoiler--
takipçileri dışlanmışlar, küçük tüccarlar, marjinaller ve kadınlardı.
--spoiler--

Ben de dışlanmış ve marjinalim ama pavlusu takip etmiyorum.
bildiğim kadarıyla önce isa ve ona inanlara düşmandı sonra her ne oldu ise kendisi de isanın peşinden gidenlere katıldı. sanırım hristiyanlar rüyasında isayı gördükten sonra kararını değiştirdi diye inanıyor. neyse hristiyanlığın şekillenmesindeki rolü çok büyüktür denebilir. örneğin sünnet, içki ve domuz eti yasakları nedeniyle hristiyanlığı yaymanın çok zor olduğunu görüp bunlar sadece yahudiler için geçerli yasaklardır diyerek bu yasakları kaldırmıştır.
güncel Önemli Başlıklar