bugün

uyku sırasında oluşan ve uyanmaya sebep olan patlama sesleri işittiğini sanma algı yanılması.
uyurgezerlik, uykuda konuşma, uykuda dehşet hissi, kâbuslar şeklinde baş gösterir.
iftarı bekleyen bünyelerde de gözlemlenebilen olgu.
Demin yine başıma geldi. Tam uykuya dalarken kafamın içinde windows XPnin bildirim sesi geldi(bazen daha değişik sesler geldiği oluyor). Bunun bir sendrom olduğunu bilmiyordum. ben o sesin kafamın içinden geldiğinin farkındayım ve diğer sitelerde yazdığı gibi ışık patlaması da görmüyorum. zaten ayda bir başıma geliyor idare edeceğiz.
fizik dersinden çıkınca; kantinciye çay ısmarlatan sendrom
Uyku felci ile birlikte arada bir yaşadığım, uykuya dalma esnasında anlık aşırı yüksek sesler işitme durumu. Sanıyorum bir yerlerde geçen bir kamyonun sesini yada belki de yan apartmandaki komşunun kapı gıcırtısını (bunların olup olmadığına emin olmamakla birlikte, mesafeleri hakkında da bir fikrim yok) beynimin içinde fazlaca hissettiğim durum. ilginç birşey. Bir yada iki saniye sürüyor. Anında gözlerim açılıyor. Korkuyorum bazen...
3 4 kere yaşadığım durum. kafanın içinde büyük şiddette bir şey patlıyor. ama bu şiddetten kulakların asla rahatsız olmuyor. tuhaftır.
Kafası yeni gelmiştir.
sakız çiğnetir.
bak simdi sinifin 30 kusur kisi

ev 5 kisi biri ufaklik yerinde durmuyo imkani yok sustumazsin erkek kardesin de abin de anan da tam zipir.

haftasonlari dernek diye bi yere gidiyosun orasi zaten sinif kadar var.

pazartesi sali hastanede calisiyosun hemsire olarak staj yapiyosun.

karanligi ce sessizligi ozledigin iste bu zamanlarda yasanan sendrom bu. sinavlar uni stresi falan derken aldigin nefesin cigerlerine indigini hissetmiyosun. hah iste bu o abicim.
https://encrypted-tbn1.gs...vKqOy3UC6ap04FrhR78tvcVLg
başka isim bulamadınız mı dedirten sendrom.
görsel

En soldakinin yol açtığı sendrom.
Bir tür uyku bozukluğu. Uykuya dalan kişinin aslında var olmayan bir sesle uyanmasına yol açar. Bu çok büyük bir patlama sesi de olabilir ufak tefek bir ses de. Kişiyi korkuyla uyandırdığı için ilerleyen zamanlarsa çarpıntıya, panik atağa sebep olabilir.

Uzmanlar arasında kesin bir açıklaması olmamakla birlikte, kesin bir tedavisi de ne yazık ki yoktur.
uyku - uyanıklık geçişleri sırasında kafanın içinde patlama sesi benzeri sesler duyulmasına neden olan hastalık. sesler bazen uğultu, yıldırım sesi, silah sesi gibi farklı karakterlerde de olabilir.

her yaştan insanda görülse de 50 yaş üzerinde daha sık rastlanır. nedeni tam olarak bilinmemekle beraber stres ve uyku bozukluğu nedeniyle tetikleniyor olabileceği ihtimali üzerinde durulmaktadır.
Ne menem bir şeydir. ilacı tedavisi ve bilinen bir zararı yok ama uykuyu zehir ediyor.

T: kafanızı yastığa koyup tam hülyalara dalacakken yüksek sesli bir patlama duymanıza sebep olan sanrıdır
ben de durum biraz farklı gülüşmeler duyuyorum sonra diyorum ki tamam uykuya dalıyoruz ama bunu söylerken uykuyla uyanıklık arasında oluyorum genellikle sonrasında tekrardan çarpıntıyla uyandığım zamanlar oluyor . o ışık olayını da çarpıntımla uyanırken görmüşlüğüm var bi kaç kez . he bi de uyku felci ara sıra eşlik ediyor sağolsun .
Benim de anca bademciğim şişsin.
bu gece de iyi deli yapmış. geçmiş olsun dostlar. sizi seviyorum.
görsel
görsel
Bazen patlatanı mahcup eder, zor durumda bırakır.
uyurken elektrik kesilince aniden uyanirim.
bunu arastirdim sebebini bulamadim.sanki elektrikle calisiyorum aq.

o patlayan kafa zaman zaman bende de olurdu ama kalkip evi gezer mutlaka bir sey dustu disaridan bir ses geldi uyku esnasinda oldugu icin oyle asiri sesli oldugunu sanirdim.

kesinlikle bunlar norolojik seyler bence.artik dogarken hemsire iyi mi tutamadi kafamizi masaya mi carpti bilmiyorum.
bu cok tuhaf bir sey.acaba norolojik bir sorun mu .uyursunuz ama siddetli yuksek bir ses carpma dusme gibi bir ses duyup uyanirsiniz.butun evi gezersiniz aslinda oyle bir ses yoktur hic olmamistir.
cunku ses kafanizda olustu.
Aşırı yorgunluk.

Sessizden ziyade karanlık bir yerde uyuyun. Beyin ve sinirler dinlensin.
Yorgun ve stresli zamanlarda olur öyle.
güncel Önemli Başlıklar