paranın insan hayatındaki yeri ve önemi

 1. 1.
  parayla alınabilecekler, parayla alınamayacaklardan çok daha fazla olduğu için, hatta günümüzde, paranın elde edemeyeceği, neredeyse hiçbir şey yokken, lanet ederek, isyan ederek bir kere daha hatırlanan yer ve önemdir.

  öyle ki, paranız yoksa ne yeriniz, ne de öneminiz vardır şu dünyada, belki eskiden bu kadar söz sahibi değildi para insan hayatında, belki eskiden, çook eskiden en büyük dert değildi fakat şimdi kanserin en büyük nedeni parasızlık.

  araç olmaktan çoktan çıkıp, herkesin aklındaki yegane amaç olmuştur para, parası olanla parası olmayanlar arasındaki 7548756498563215478 farkı bulmaksa, birkaç saniyeyi alıyor sadece.

  tolstoy abimiz bir zamanlar bir soru sormuş; insan ne ile yaşar?

  ateş
  su
  hava
  tahta

  değil değil değil elbette,

  belki 'insan ne ile yaşar?' ın cevabı para da değildir ama 'ne için yaşar?' sorusunun artık, kesin ve net cevabıdır sıçtığımın parası...

  yazar burdan sonra yine fakirliğini anımsayıp şuurunu yitirdiği için, entryi sonlandırıyor...
  #5174568 :)
 2. 2.
  insanlar para kazanmak için sağlıklarını kaybederler. sonra da sağlıklarını kazanmak için uğruna sağlıklarından oldukları parayı kaybederler. bir değişim aracı olan paranın varlığı da yokluğu da derttir.
  #5174629 :)
 3. 3.
  hayati fatura odemekten ibaret olan insanlarla dolu bir ülkede, kaçınılmaz olan yer ve önemdir.
  #5174661 :)
 4. 4.
  çoktur. para öyle bir merettir ki; yillar sonra dost sandiğiniz kişilerin tamamen menfaat yanlısı kişiler olduğunu görmeniz de yardımcı olur. yokluğunda size istemeyeceğiniz şeyler yaptirma olabilitesi yüksektir. günümüz savaşlarının da toprak fetihi için değil ülke ekonomilerini geliştirme adına yapıldığı aşikardır. evet sevgili okur para olmazsa olmazidir hayatın ve umarım bizler onun kölesi olmayiz.
  #5174672 :)
 5. 5.
  bir göl kenarında, kendi halinde balık tutmakta olan orta yaşlı bir adamı, dikkatle inceledikten sonra, yanına yaklaşan iş adamı, balıkçının yanına oturur:
  - bu işte gerçekten iyisiniz. aslında biraz daha uğraşla bu işi daha da ilerletebilirsiniz..
  + nasıl yani?
  - bir ağ alıp sandalla açılır, bir çok balık tutar, bir tezgah açar satarsınız..
  + ee sonra?
  - buradan kazandığınız parayla bir tekne alır daha fazla balık tutarsınız ve bunları da satarsınız..
  + ee sonra?
  - tekneyle biraz kazandıktan sonra bunları yatırıma dönüştürüp, bir şirket kurabilirsiniz..
  + ee sonra?
  - sonra bu şirketi geliştirir büyük bir iş adamı olabilirsiniz..
  + ee sonra?
  - sonra bir gün emekli olur, kırsal bir alanda bir göl kenarında bir ev alıp, hobi olarak balık tutabilirsiniz..
  + pardon ama, ben zaten onu yapıyorum.. neden bu duruma gelebilmek için bu kadar uğraşayım?
  (para her zaman mutluluk mudur? yok canım sen de!)
  #5174714 :)
 6. 6.
  bu etkiye fazlaca mazhar olan adam için necip fazıl'ın çok güzel bir lafı varmış. umarım şimdiki muadiliyle, iki gün önce çayın en ucuz olduğu yerde çay içmek için götünü yırtarken, fazla değil dediğim gibi iki gün sonra para bulunca "ya o kafedekiler çok kıro ıyy! hadi gloria jeans'e gidip latte falan içelim!" diyen bir dallama için söylemiştir. -konu latte içmesi değil dallama olmasıdır- şöyle ki;

  "insanın kazandığı paradan değil paranın kazandığı insandan korkulur!"
  #9609876 :)
 7. 7.
  para gelmiş geçmiş en büyük buluştur. kim para hayatımda 2. plandadır diyorsa ya yalan söylüyordur, yada parası çoktur. paranın kimin kontrolünde olduğu da mühim bir meseledir. annenden, babadan ayda 1000 lirada alsan senin kazandığın 300 lira daha tatlıdır, daha güzeldir. kafana göre harcarsın kimse karışamaz. ama parayı aileden alıyorsan bir süre sonra sana parayla ilgili telkinlerde bulunurlar. parayı çok harcama, çarçur etme, nasıl olsa baba parası yiyorsun.. gibi. ailen imf heyetine dönüşür birden, sana parayı şunun için vermiştik de sen şu boku yedin yapma derler.

  dünyada kendi parasını kazanıp harcayan adam dünyanın kralıdır arkadaş. ayda 300 lirada kazansa 2000 lirada kazansa kendi parasını kemiren adam/kadın saygıyı hak eder.
  #15457557 :)
 8. 8.
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/447237/+
  #19698894 :)

paranın insan hayatındaki yeri ve önemi ile alakalı başlıklar