bugün

(bkz: çekim yasası)
"elde para bulunursa onunla yeni paralar kazanılır" anlamında kullanılan bir söz. *
(bkz: para karıyı da çeker)
(bkz: karı karıyı çeker)
"parası olan insan bir şeylere yatırım yapmaktan ya da yeni iş alanlarına açılmaktan korkmadığı için rahat hareketler sergiler ve paranın yolunu bulur" şeklinde açıklanabilecek yargıdır.
Yatırımın karşılığını almakla özetlenebilecek durum.
paralardan birisi negatif (-), diğeri pozitif (+) ise oluşabilecek olan eylemdir.
aynı kuvvetler birbirini ittiğinden yalan olacak sözdür. diyeceğimi mi sandınız? *
iddaa'da pek geçerli olmayan sözdür kendisi. malum 2 kere üst üste arkadaş sayesinde garanti kuponda tek maçtan yatıyor kuponcuklar.
parası olmayanlar için herhangi bir anlam ifade etmeyen çekim gücü.
"Zenginin horozu bile yumurtlar" atasözünde ifade edilen gerçek.
cepten çıkan para ise doğrudur. cepten çıkan para cepteki diğer paraları da çeker.
Diyelim elinizde sınırsız kaynak var. Bir piyasada üretim yapmak için fabrika kurdunuz ve son teknoloji makineler ile maliyetleri düşürdünüz. Bu şekilde pazara hakim oldunuz. Diğerleri bu maliyetlere katlanamadı ve battı. Sonra aşırı zam yaptınız çünkü siz tek satıcı oldunuz.

Diyelim maliyetler düşmüyor. O zaman zararına sattınız ve bir süre işletmenin zararını cepten karşıladınız. Diğerlerinin parası bitti ve iflas etti. Yine siz piyasada tek satıcısınız.

Yani yeteri kadar paranız ve zamanınız varsa daha fazlasını kazanırsınız.

Normalde bunu yapmak yasak ama hukuk devleti olmayan ülkelerde mümkün.
nefret ettiğim yasa. ne kadar çok paran varsa borsa da o kadar çok kazanma şansın oluyor.
Bir kere de üniversitede en yakın iki arkadaşım çıkarken ayrıldılar. Kız olanı teselli edeceğim diye yanında kaldım. Çok para var cebimde ama tadını da çıkarmak istiyorum. Dahası fedakarlık edip dert babası moduna geçmişim, lan sanki cebime akrep girdi elim gitmiyor.
Kızın kuzeni sevgilisi geldi. Baktım adam işi gücü olan janti bir adam, hesap ödemesine hiç girmedim. Sonra grup da kalabalıklaştı, arkadaşın folklor ekibinden çocuklar geldi. Başka mekana geçtik hesap falan dendi bunlardan biri bir yere gitti geldi falan kuzenin sevgilisiyle hallettiler bende tık yok.

Çok olmuş hayal meyal hatırlıyorum ama net hatırladığım daha hesap çeki gelir gelmez birileri delikanlılık yapacağım diye atlıyor ödüyor. Halbuki hesap ödeyecek olanlar konuşur kendi aralarında çözerler. Bu hesap ödeme işini yapacak tiplerin göstere göstere kendini öne atarak diyalog olmadan yapmasıdır bu hale getiren. Ağzına sıçasım geliyor düşündükçe bak, o çıkıp giren tip gitmiş hesap ödeyecek diye yeni yatan KYK bursunu tüketmişti. Hey gidi günler hey!