panik atak sırasında yapılması gerekenler

 1. 1.
  efendim (bkz: anti depresan ilaç kullanacak olanlara tavsiyeler) başlığında yazdığım gibi bunları da madde madde yazalım

  Öncelikle doğru zannedilen yanlışlar;

  1 - panik atak bir kalp rahatsızlığı değildir.

  2 - panik bozukluğu ölüme yol açan bir hastalık değildir.

  3 - panik bozukluğu bir akıl hastalığı değildir.

  4 - panik atağı sırasında insanların öldüklerine, delirdiklerine ya da kontrol dışı davranışlarda bulunduklarına ilişkin hiçbir tıbbi bilgi yoktur.

  5 - panik atak kişiyi hem duygusal yönde hem de bedensel anlamda aşırı derecede zorlayan bir yaşantıdır, fakat bunu yine de sadece yaşayan bilir ve de dışardan anlaşılmaz.

  6 - panik atak sırasında yaşanılan nefes alma sorununu aşmak için yapılan en büyük hata hızlı nefes alıp vermektir, oysa o daha da yorucudur, yapılması gereken derin ve sakin nefes almaktır.

  7 - atak geçireceğim diye dışarı çıkmaktan, kalabalık yerlere girmekten korkmayınız. bu konudaki temel davranışınız hastalıktan önce neleri yapabilmekteyseniz, onları yapmayı sürdürmek olacaktır.

  8 - ilaç tedavisi panik atakları azaltmak için etkilidir ama sadece ilaç yeterli değildir. bunun yanında eğer psikoterapi alırsanız sorunla başa çıkmayı öğrenmiş olursunuz.

  9 - tedavi içerisinde bile atakları yaşamaya devam edebilirsiniz, ama nasıl engelleyebileceğinizi öğrenmiş olacağınız için çok daha hafif atlatacaksınızdır.

  10 - atak başladığında belirtilerin en yoğun yaşandığı süre 10 dakikadır, dolayısıyla sağlık kuruluşuna gitmeye çalışsanız bile vardığınızda geçmiş olacaktır. unutmayın bu fizyolojik bir rahatsızlık değil tamamen psikolojiktir.

  Bunları anlattıktan sonra peki panik atak geçiren birine nasıl davranmalıyız?

  panik atak geçiren birine yardım ederken ilk önce gerçekten o kişinin panik atak geçirip geçirmediğinden emin olunması gerekir. eğer kişinin panik atak geçmişi varsa ve sizde o anda kişinin panik atak geçirdiğinden eminseniz ilk olarak o kişiyi rahat olabileceği ve etrafında onunla ilgilenen çok fazla kimsenin olmadığı bir yere götürün.

  olabildiğince sakin ve serin kanlı olmalısınız, o kişi o anda çok kötü birşey olduğunu öleceğini düşünüyordur, sizde sanki o kişi ölecekmiş gibi panik bir şekilde hareket edersiniz kişiyi daha da kötü bir duruma sokabilirsiniz. panik atak geçiren kişiye bunun 10 dakika ile 20 dakika arasında geçeceğini söylemek, bunun yüzünden herhangi bir şey olmayacağını, sakinleşmesi gerektiğini söylemek ve nefes egzersizi yapmasını sağlamak çok yerinde ve rahatlatıcı bir davranış olacaktır.
  #9373880 :)

panik atak sırasında yapılması gerekenler ile alakalı başlıklar