bugün

genellikle kayısı, elma, şeftali aromalı olarak üretilen, macarların milli içkisi. alkol oranı genellikle % 40 tan fazladır. tekila shot ına benzer ufak bardakla tüketilmesi uygundur. barack markasının kayısılısı önerilir.
tek shot'ta içilmesi tercih sebebidir ancak sindirim sisteminiz(ağız ve mide arası) 15 dk uyuşur içtikten sonra. aman diyim, adamı göt etme ihtimali çok fazla ve anlayamazsınız. en güzeli şeftalidir(bana göre bana göre). 4cl'lik shotlar halinde tüketilir.

edit: bunu eksileyen arkadaşa teşekkürlerimi sunuyorum *
siselerinin tasarimi yapilirken penisten ilham alindigini dusundugum ickidir. genellikle shot icilir. iki bira+palinka+iki bira formuluyle hizlica icildiginde kafa yapan ickidir. serttir bogaz yakar ama alisirsaniz vazgecilmeziniz olur. erik aromalisi favorimdir.
szeged şehrinde bolca ev yapımlarını bulabileceğiniz %70 civarında alkol oranına sahip olanlarının da bulunabildiği macarlara özgü kolonya kıvamında sert içki.içinde yapıldığı meyvenin taneciklerini hissedebilirsiniz hangi meyvelisini içiyorsanız yanındaki mezesi de odur.egeszsegedre!
macarların evlerinde yaptıkları içkidir. kahvaltıdan önce ya da yatmadan bir shot atmak adetmiş. ya da macar arkadaşım bizi yiyordu. buzlukta saklanması makbulmüş.

bizim boğma rakı ayrıca. hiç bir farkı yok.
kayisi aromalisi nefis bir versiyonudur.
kokusu leş, tadı orta dereceli, kafa yapma potansiyeli yüksek bir içkidir. shot yapılır, akabinde bütün sindirim sistemi sırasıyla yanar. oda sıcaklığında da tüketilebilir.
Uzun süre Macaristan'da kalmış biri olarak diyorum ki "Her ne kadar komşu Romanya ve Slovakya gibi ülkelerde de satıldığına, içildiğine rastlasanız da gerçekte Palinka Macarların milli içkisidir (bir diğeri de Unikum'dur)
%50-60 oranındaki alkol oranıyla ateş gibi yakar çok serttir ama %40'lık üretimleri gayet güzel içilebilir. %40 alkolün altındakiler gerçek Palinka olarak ciddiye alınmaz ve likör sınıfında görülür
Szilva, Alma ve Meggy benim favorilerim. Tek shotta içmeyin büyük yudumlarla yavaş yavaş içmek en makulüdür ki hemen yamulmayın. Yemek öncesi ve sonrasi özel kadehinden içmek mideyi de rahatlatır. Evde bodrum katlarında imal eden birçok Macar vardır. Paaalinka şeklinde a uzun okunur bi de Keerem dersiniz (lütfen) ve alınca da Köszönöm dersiniz alışverişi tamamlarsınız. Elma suyu veya bir meyveyle ile içilmesi tavsiye edilir
Romanya Kültür Merkezi nde içtiğim ve akabinde devam etmeyi düşündüğüm bira keyfini kısmen bana ertelettiren içecektir. Çok içerseniz kuşu uçurtmam, uçanı da havaalanına çekerim diyen palinka ya da buna benzer içecekleri ne ile yesek bilemem. Ama karnın tok değilse, halin bok diye bir sonucu kestirdim, kafam da biraz kıyak müsaadenizle şurada kestireceğim.