bugün

var mı la öyle bişi? varsa şahsen benim ödemek zorunda kalacağım cezadır. oyumun memlekette olması hasebiyle kullanamamamdan mütevellit cezai yaptırıma kalacağım kesindir.**
vatandaşlık görevi olan seçme hakkını yerine getirmek için yapılan diretmedir.
tepkisiz kalmak için illede gidip zarfın içine yırtık oy pusulası koyma tepkisi mi göstermek lazım.
anayasayı değiştirecek olan yetkililerden cok rica ediyorum seçmeme hakkınıda göz önünde bulundursunlar.
partileri ben kurmadım amına koyayım banane. gider öderim beş senede bi kere. vatan hayını mı oldum şimdi? o zaman vurun kafire. ehehe.

bu sene 22 lira olarak belirlemişler. ütü masasının üzerine hazırladım hemen.
Şu hayatta görebileceğiniz en sikimsonik cezadır.

ulan öküzlüler "seçme ve seçilme hakkı" demiyor musunuz?

ben seçme hakkımı kullanmak istemiyorum işte sen bunu anlamakta niye bu kadar zorlanıyorsun?
Seçme ve seçilme hakkı her vatandaşın hakkı olduğu gibi vatandaşlık görevidir. Tıpkı vergi vermek askere gitmek gibi. Ne kadar cahilsin keşke ölsen demezler mi adama.
Ota boka ceza veren devletin unuttuğu cezalardan biri daha. Amk madem uygulamıycan niye koyuyon.
Aslında bu ceza oyle para cezası fılan degıldır. Senın bır fıkrının tercıhının dusuncenın olmadıgını gosterır kı bu yanlıstır ınsanın bır tercıhının olması gerekır hangı partı olursa olsun asıl ceza senı kımın yonetıcegını kımın yararlı olucagını ısın dustugunde kıme gıdecegını bılememektır ceza bılgısızlıktır.
(bkz: seçimlerde birden çok oy kullanmak)
Aa öyle demeyin arkadaşlar vatandaşı illa bir yerden sikip çoğaltıp para kazanamalari lazım yoksa devlet hazinesi mahvolur ve gece rahat uyuyamazlar.
Başta inanmamıştım ama bildiğin varmış ya la bu. Lan nerde kaldı o zaman benim seçme ve seçilme hürriyetim. Seçim hakkı, tamamen özgür iradeye dayalı bir olay değil mi?
şehir efsanesi olup olmadığı merak edilen ceza.

çok üşeniyorum lan yataktan kalkmaya.
bir adet laiklik ve bir adet cumhuriyet.
her seçimde ceza affı olarak bilinen cezadır.
vardır ama tüm kullanmayanlara ceza verilmez. şu şekilde:

misal 55 milyon seçmenden 10 milyonu oy kullanmadı. bu 10 milyondan rastgele kişiler belirlenir( birkaç bin kişi gibi). bu iş tamamen piyango işi gibidir. 10 milyonda birkaç bini etrafta duyamazsınız bile. sayıyı galiba formalite icabı belirliyorlar. yani, oy kullanmazsan bir gün sana da çıkabilir durumu.
uygulanacak mı merak edilendir. nereye başvurcaz öğrenmek için?
yaşayarak öğrenilendir.

seçime katılan 30 parti arasından ideolojimi yansıtan parti bulamadım zırvası tutmaz.
bilinçlendirmek yerine ceza olayı olduğu sürece bu ülkeden pek bi hayır gelmez.
mesela oy kullanmanın önemi anlatılsa, kullanmasan neler olur dense çok şey değişir ama işte o değişecek şey birilerinin işine gelmez.
ulan oy kullanmak demokratik haksa kullanmamakta demokratik hak olmalı değil mi...
ülkemizin mevcut yapısında insanlar oyladığı teklifin içeriğinden çok yaşam şartlarına,getirip götüreceklerine odaklandigindan siyasiler bunu kullanmakta ve bundan zarar gören işleyen sistem olmaktadir.bir çok cezalanmasi uygulanmasi gereken şey görmezden gelinmektedir. oy kullanmak bunlardan en masum olanidir.
Şimdiden biriktirmeye başlıyorumdur.
neyse parası veririz. evet.
olmayandır. kaç seçimdir kullanmıyorum ceza falan yok.
Bu seçimlerde oy kullanmak zorunlu mu? Yerel seçimlerde oy kullanmamanın cezası var mı, ne kadar?
vicdanen rahat olmak için bi zahmet kullan oyunu.
Öyle bir ceza yok. 2004 de kaldırıldı ama uygulanabilir.
güncel Önemli Başlıklar