bugün

gayet ciddi oturarak merhametsiz taş kalpli ve meymenetsiz bir hava vermek gibi bir eylem yapmak.
en çok yapılanı uyuyor numarasıdır.
Bir anda yüzünü cama yaslayıp ininceye kadar öyle kalmak-içinden uff gelmedik mi ya dedirten düşünce-
(bkz: harp malulu numarası yapmak)
deli taklidi yapmak. en büyük avantaji korkularından yanınıza bile oturamıyolar iki kişilik yere rahat rahat yayılabiliyosunuz.
yer verilmeyen yaşlı biri ise, ayıp etmek buna örnektir.
karnını tutarak mızmızlanmak.**
(bkz: otobüsteki yaşlı teyzeden yer istemek)
yer vermemeye alternatif olarak;

yer vermeniz için başınızda vıdı vıdı yapan, altın gününden dönen teyzelere yer verilmesi; ancak kalkarken bir ayağı aksatarak yürünmesi icab eder. böylelikle hem teyze yaptığına pişman olur hem de siz içten içe büyük bir keyif alırsınız.*
ölü taklidi yapmak. bu şekilde ekstradan yer bile kazanılabilir.
otobüsten inmek.
kulaklığı takıp camdan dışarı bakmak...
kafayı elinizdeki kitaba gömmek.
kulaklığı takıp müzik dinlemek.
arkadaşla koyu bir sohbete dalmış gibi yapmak.
kafayı pencereye çevirmek.
otobüse hiç binmemek kesin çözüm olabilir.
camdan sürekli dışarı bakıp ineceği yeri görünce "hıh " diyerek kafayı hafifçe sallayıp yerinden kalkmak.
(bkz: ayak üstü anket yapmak)
(bkz: kör taklidi yapmak)
(bkz: oha)
menisküs oldum ayağına yatmak.
kulaklığı kulağa takarak uyuma takliti yapmak. böylece sıkılmıyor da insan *
ilk olarak binildiginde,eger minibus bossa ya da baslardaki duraklarda binme sansımız olduysa bir goz suzulur.otobuste oturulabilecek en konforlu ve kaldırılmayacak yer,o stratejik noktalar tespit edilir.para,bilet vs.neyse ver odenip aniden yığılmaya mahal vermeden aradan sıvısmak gereklidir,lakin gec kalıp dusundugunuz yer kapılınca içinizden kufur etmememiz sinir ve saglıgımıza yararlı olacaktır.

oturuldugunda,ilerleyen duraklarda arac kacınılmaz olarak dolacaktır.soforlerimiz aracına tıkabasa yolcu doldurmaktan sadist bir zevk aldıgından(asıl gercek icin (bkz: para) )otobusteki yaslı populasyonu da dogru orantılı olarak artacaktır.

ilk once goz goze gelinmemeye calısılır,amacsızca hareketlerde bulunulur.bu sure icinde ayakkabılarımızı tekrar tekrar baglayabilir,cep telefonununda alakasız bir sekilde tus kilidini acıp kapamak gibi islemler tatbik edebiliriz.

uyuyor numarası da akla gelen cozumlerdendir lakin bunu pek tınlamazlar cogu zaman.
en sonunda ahaliden 'cık cık cık','bir de genc olacaklar' sesi cıkacaktır.bizlere olsa da dikkate almamak yerinde bir davranıstır.

kaldırılmak kacınılmazsa yuzsuz bir ifadeyle bakılır,yol boyu oturulan koltugun basında baska yer yokmus gibi dikilebiliriz.bizzat denedim,oradan biliyorum.
bir binen yaşlı amcaya bakarsınız bir de 'ulan bunu hangi sevmediğim insanın gençliğine benzetsem de yer vermesem' diye düşünürsünüz.
sonra otobüs gittikçe dolmaya başlar bu kez de binenlerin yaşlarını tahmin etmeye başlarsınız. 'bu 40 falandır ayakta dursun, bu amca yaşlı ama dinç! durabilir. ' yaşadığınız yerin küçük olmasından kelli akşam annene 'senin çocuk bugün yer vermedi kimseye' deme ihtimali yüksek insanlar da binince otobüse hiç kalkamayacağınız bir sıkışıklıkta oturmuş olmanıza rağmen bütün o kalabalığı aşıp buyrun böyle gelin deyip canhıraş bir şekilde alakasız bir durakta inersiniz.
osurmaktır. öyle bir etkilidir ki ön arka sağ veya solunuzdaki koltuklara bile oturan olmaz.
(bkz: şimdi osuran insanlarız haliyle)
(bkz: cem yılmaz)
kitap okumak
müzik dinlemek
kafanızı cama dayayaıp dışarıyı seyretmek
yorgunluktan bitmiş bi hal takınmak ya da hasta taklidi yapmak.
hamileye ve yaşlı bir teyzeye istisnasız yer verdiğimi belirterek yazıma başlıyorum. şahsımda güneş gözlüğü, kulaklık ve okunacak bir şeyler müthiş işe yarıyor. güneş gözlüğüyle etraftan gelebilecek zararlı bakışlardan kendimi korurken, müzikle ortamdan iyice soyutlanıyorum. kitap, dergi vs . ise bana meşgul havası veriyor. bazen de ağzımı hafif açıp, kafayı istemsizce düşüyormuş gibi sağa, sola bırakıverip uyuyor numarası yapıyorum. ama bak hamile ya da yaşlı teyze olayına dikkat çekerim.
daha yeni kan vermiş biri gibi halsiz davranmak.