bugün

osmanlı bir kurulduğunda türktü, bir de tüm toprakları kaybetip bir tek anadolu kaldığında türk oldu.
"rte ne kadar türkse osmanlı o kadar türk değildir" şeklinde tamamlanası cümle.
(bkz: diosuuuun)
osmanlı devleti'nden utanan, onu atası olarak sayamayanların ortaya attığı iddia. tamam anlıyorum bir yere kadar, osmanlı türklerin yaptığı gibi yapmamış. bakıyorum hunlara göktürklere, osmanlı'dan farklı arkadaş. hatta evet, gerçek türk devletleri daha karizmatik, artist. orta asya falan. ama kabul edin lan? osmanlı dediğin şimdiki türkiye'nin ortasında kuruldu. araplar tarafından falan da kurulmadı, müslüman türkler kurdu sadece. her müslüman arap değildir öncelikle bunu bilmek gerekir. osmanlı arap kültüründen etkilenmiş, islam'a yakın bir yol izlemiş olabilir; ama bu osmanlı devleti'nin türk olmadığını göstermez. çokuluslu bir devlet olması da türk olmadığı anlamına gelmez hiçbir şekilde. fethediyor adam, asıp kessin mi, türk olsun diye zorlasın mı? yapabilirdi, ama yapmadı; yaşamalarına izin verdi. sadece içinde başka milletler barındırıyor denebilir ona. şimdi türkiye'de barınan lazlar, kürtler gibi.

kabul edin, türk tarihinin 600 yıllık bölümünü osmanlı oluşturuyor. inkar etmek ayıp olur şimdi değil mi? uygurlar ışınlandı da 1923'te gökten mi indi size?
nerden geldiğini bilmeyen yazarın önermesidir. şaçmadır.

(bkz: kendi başlığında ayar yemek)
-osmanlı türk değildir.
+nedir peki?
-bilmiyorum. ama türk olmadığından eminim.
+neye dayanarak söylüyorsun bunu.
-bilmiyorum. sadece osmanlının türk olmadığını biliyorum.
+la yürü git. işim gücüm var.
-gidiyorum. ama unutma. osmanlı türk değil.
+aferin.
bir de şu var osmanlı türkmenlerinin yazdığı:

"şalvarı şaltak osmanlı
eyeri kaltak osmanlı
ekmede yok biçmede yok
yemede ortak osmanlı"

aynı osmanlı'da türkler için, bi etrakı biidrak dermiş, yani kafasız türkler.
osmanlı türk değildir elbette ki, türk kökenli olmak ayrı bir şeydir türklük bilinci ayrı bir şey, osmanlı hanedanının tek derdi, özellikle yükseliş döneminde, roma'nın devamı olmak olmuştur. onun için fatih'in ünvanlarından biri de kayzerdir.
evveliyatından osmangazinin, sonrasında abdülhamit veyahut vahdettinin burunlarına bakıldığında yanlış olan önerme.

yok, kesmezse tek tek bütün padişahların burunlarına bakın; fatih, yavuz, murat.. bakalım zerre genetik kaybı olmuş mu? *
(bkz: türkler osmanlılardan gelir)
(bkz: afferim çok iyi düşünmüşsün)
yarı yarıya doğru önerme. ya da yarı yarıya yanlış.

takdir edersiniz ki osmanlı en geniş zamanlarında bir imparatorluktu ve osmanlı'nın ortak bir milli kimliği yoktu. bu nedenle, avrupa'da milliyetçiliğin ortaya çıkması ve ulus devletlerin çoğalması osmanlı'nın yıkılma nedenlerinden birini oluşturur. çünkü osmanlı tek uluslu bir devlet değildir. tek bir ulusun yönetiminde olduğu bile hala akademik bir tartışmadır. tek uluslu bir devlet olarak başlamıştır. ki bi de, evet belki tüm padişahların babası bir türktü ama ya anneleri? ki ismi kayıt altında olan annelerin milliyetlerine baktığımızda sanıyorum bir türk'e rastlamıyoruz, ilki hariç. ha babanın türk olması bize yeter diyorsanız, fazla diyebileceğim bir şey yok.

osmanlı'nın devamı olarak türkiye kabul edilir, ama bilirsiniz ki lozan'da osmanlı'nın borçlarını sadece türkiye ödememiştir. çünkü osmanlı'nın yıkılışından sonra sanıyorum yirmiden * fazla devlet ortaya çıkmıştır ve herkes kendi payına düşeni ödemiştir. ben bu durumun biraz da osmanlı'nın başkenti'nin tr'de kalmasıyla alakalı olduğunu düşünmekteyim. bunun yanı sıra türklere karşı olan nefretin, osmanlı hatıraları aracılığı ile yaşatıldığı komplosunu da kurmadan edemiyorum açıkçası. ki bu durum, ermenilerin sözde soykırım için, lan bu dingil osmanlı yöneticiler tr'ye kaçtı, suçu osmanlı olarak işlediler ama cezasını tr çekecektir, demelerine de yol açıyor bi yerde.

avrupa, osmanlı devletini türklerden tanır, çünkü osmanlı'da ordu türktü. osmanlı savaşarak toprak elde eden bir devletti, dolayısıyla askerleri ülkenin temsilcisi olarak görebiliriz ki nitekim avrupa'nın halkları osmanlı'yı askerlerden tanıdı. aslında sadece avrupa değil tüm dünya osmanlı'yı türk ordulardan tanıdı. bu nedenle avrupa'ya göre osmanlı türktür. hazır gelmişken, ekşi'de bu konuyla alakalı bir görüşü, katılarak yinelemek istiyorum, türklerin ticarette gelişememesinin nedeni osmanlı'da devamlı askerlikle uğraşmalarına verilir. ki osmanlı'da hatırlayın, ticaretle uğraşan milletler, daha çok rumlar, ermeniler... ki ermeniler, osmanlı tarafından değerli milletlerden biri olarak kabul edilmiştir ki yönetim kademelerinde de kendilerine rastlarız. bu arada, bu diğer kıymetli milletler istanbul'un/ders-i saadet'in/stanbul'un en güzel köşelerinde yaşarken, asya'dan göç etmeye devam eden türk boyları fazla köylü bulundukları için sınırlara sürülürler, hımmmmm...

osmanlı'da, imparatorluk zamanlarında devlet adamı olabilmeniz için farsça, arapça bilmeniz gerekirdi. bakınız divan edebiyatı, türkçe ile uzaktan yakından alakası yoktur. türkçe, osmanlı'da ezilen dillerden biriydi. öncelikle anadolu'da yoğunlukla yaşayan halkın diliydi ve ozanlar aracılığı ile günümüze kadar taşındı. onun dışında osmanlı için, kabul etmek gerekir ki fazla özel bir dil değildi. benim güzel türkçem, osmanlı'nın arapça ve farsça kelime yığmasına rağmen yaşadı, diyebiliyorum hatta.

ama tabi bu entarinin amacı osmanlı düşmanlığı yapmak değildir. osmanlı devletinde türkler, sevgili atalarımız, osmanlı askerleri sevgili atalarımız, elbette ki osmanlı'daki kalabalık topluluklardan bir tanesiydi, çok iyi askerlerdi, osmanlı'ya toprak kazandırdılar ve yönettiler de, çok iyi yöneticilerdi. ama bu durum osmanlı'yı tamamen türk yapmaya, bence, yetmiyor. başlangıçta bir türk devleti olarak kurulduğunu ama sonra çok uluslu bir devlete dönüştüğünü, önemli yönetim kadrolarında devşirmelerin bulunduğunu, türk demeye çalıştığımız osmanlı'nın türkçe bile konuşmadığını ve osmanlıca'nın apayrı bir dil olduğunu, osmanlı fethettiği/ya da işgal diyen taraftaysanız işgal ettiği yerlerdeki milletleri herhangi bir milli kimlik altında toplamadıklarını falan... bir düşünürsek...

bu arada osmanlı; kuşkusuz muhteşem bir devlet, yedi asırlık bir hayat... çekildiği toprakların şimdilerde kan gölüne döndüğü ve osmanlı zamanındaki gibi yönetilmesinin neredeyse imkansız olduğu düşünülmekte. bu arada padişahların sanırım fatih'ten sonra, emin değilim, bir kutuda yetişmesi, sarayın entrika yuvası olması, zamanla verilen kapitülasyonlar ve teknolojinin dini nedenler bahane edilerek takip edilmemesi, fethedilen yerlere kültüren de yeterince yerleşilmemesi * * ise bu dev imparatorluğun en falsolu yanları. ki osmanlı'nın özellikle biz türkler için hala bazı sırlar barındırıyor olması da unutulmamalı. nereye geleceğim, osmanlı türktür diyen elemanların hangi osmanlı'yı nasıl örnek aldıkları bence çok önemli. sevr'i imzalayan ve türklerin anadolu'nun derinliklerine gömülmesine seyirci kalan osmanlı'nın lozan'ı imzalatan türkiye ile uzaktan yakından alakası yoktur netekim! *

ben bu entariyi, mualla olarak, siyasi tarih ve özellikle osmanlı tarihi bilen değerli tarihçi adayı arkadaşlarımın dürtüklemelerine göre güncelleyebilirimzi. *
hiç bir gerçekliğe dayanmayan kaynaksız asılsız iddalarla güya Türklerdeki millet ve tarih duygularını çökertebileceklerini sananların cahilce savları.
(bkz: sütlaç bir sütlü tatlı değildir)
(bkz: baklava şerbetli değildir)
(bkz: oturtma patlıcanlı değildir)
*
(bkz: acaba nedir nedir)
(bkz: herkesin bildiği şeyler).
gerçek türk devletleri için;

(bkz: memlükler)
(bkz: safeviler)
(bkz: timurlar)
osmanlı da türk olmak ayıp olduğu için bu devletin sınırları içinde pek türk yoktu.
Osmanlı asli kurucu unsuru olan Türkleri ve türk milletini söylev olarak terketmiş ümmetçi bir yapıya bürünmüştü. bu ümmetçi yapı içinde hiç kimse falanca millet diye zikredilmiyor bir osmanlı tebaası ortaya çıkarılmak isteniyordu. Osmanlı ülkesinde yaşayan türkler bile kendini osmanlı denen bir milletten zannediyorlardı. osmanlı milliyeti inkar eden bu politikasının bedelini çok ağır ödemiştir. fransız ihtialli ile ortaya çıkan milliyetçi kasırga bu çok uluslu imparatorluğu en derin yerinden vurmuş ve kısa zamanda yıkılmasına neden olmuştur. osmanlının yok saydığı ulus yapıyı ise Ziya Gökalp, namık Kemal ve mustafa kemal atatürk gibi fikir ve mücadele insanları yeniden ortaya çıkarmıştır.
sapına kadar türktü. bugün avrupa ülkeleri türkiye'yi ab'ye almıyorsa bu, osmanlının ne kadar türk, türkün de ne kadar osmanlı olduğunu gösterir. osmanlı düşmanları çatlasada patlasada bu gerçek değişmez.
bunu diyenlere sen mi türksün diye karşılık verilip susturulması gerekir.bunu diyenler harbi gerzeklerdir.
türk olmadıkları gibi türkleri aşağılamışlardır.
soyları orta afrika'daki tutsi kabilesindendir. o yüzden tuttuğunu sietmiştir.

bilimsel gerçek budur. aramayın, bende!
üstadım ne güzel dile getirmiş "ırkçılık bu devrin en dehşetli hastalığıdır" diye
ulan gerizekalı; kim ana babasını seçiyor doğmadan önce?
e mensup olduğun ırkın ne önemi var o zaman?
kendi seçemediğin bir özelliğinle neden övünür ya da yerinirsin?

osmanlı türk-arap-çerkez-arnavut-kürt-bulgar-yunan değildi, ama hepsini içinde barındırırdı,
komünizm ve dayanağı olan materyalizmin kendine düşman olarak icat ettiği faşizm değil miydi ırkçılık hareketini başlatan ve osmanlıyı da yıkan ihanetleri hazırlayan.
çok saçma ve komik bir iddiadır. osman gazi öz türktür. dolayısıyla onun torunları da türktür.
Osmanlı devlet yapısı olarak da Bizans'ın devamıydı kandırmayın kendinizi.