bugün

belki uzaylıdır... hatta the others* bile olabilir... araştırmak lazım...
bu şarkı size nazan öncel'den gelsin
(bkz: isiniz gucunuz yok mu yani)
bunu diyen türkler zencidir de dedi. bizzat şahit oldum. hatta ben türk değilmişim.

bunu diyene "sus ve yalamaya devam et" diyorum burdan. ohş.
türk diyenlerin ve türk değildir diyenlerin büyük kısmı lise de öğrendikleri tarih bilgisi ile konuya yaklaşmış ama tarih ezbere konuşulacak bir dal değildir, çok sağlam bilgiler gerektirir, o yüzden şimdi efendim kaynak verelim ( herkesin piyasada bulabileceği türden hemde) siz okuyun ve yorumlayın;
türklerin tarihi: jean-paul roux
bünyesinde türklerin yanında arap, yunan, sırp, kürt, ermeni vs. bulunduran üç kıtada toprağı olan devlet için "osmanli sadece turk degildir" şekline getirilirse, ancak kabul edilebilir bir önerme.

milliyetçilik'in yükseldiği 18. yüzyılın öncesini, günümüzün değer yargılarıyla incelemek ayrı bir komiklik. öte taraftan osmanlı devlet yönetiminin yavuz s. selim'den, çöküşe kadar tamamen ümmetçilik anlayışına gömüldüğünü not etmekte fayda var.
(bkz: kedidir kedi)
osmanlı değiliz , dolayısıyla arkadaşın tezine gore türk olmuyoruz..
Evet evet bence de yunanlıyızdır kesin, baksana haritada onlara çok yakınız ne dersiniz sayın cevizkabugu.
(bkz: anlat anlat heyecanli oluyor)
Osmanlı'nın yaptığı hatalardan sıyrılma ve gurur meselesi. * *
Kuruluş itibarı ile oğuz-türkmen devleti diyebileceğimiz osmanlı, coğrafya ve nüfuz alanı genişledikçe türk kimliğinden yani asli unsurundan sıyrılmıştır. Evet osmanlı, sürecine geniş açıdan bakıldığında kuramsal olarak bir türk devleti değildir. Osmanlı devleti türkler'i daha ziyade silahlı kuvvet ve çiftçi olarak kullanmış çok ulusulu bir devlettir. Ayrıca alevi türkmenleri mezhepsel anlaşmazlıklardan dolayı, yörük türkmenleri ise iskan sorunlarından dolayı tabiri caizse kesip biçip, anadolu'nun antropolojik dokusunu ciddi anlamda zedelemiştir osmanlı sistemi.
güzel bir tez. başarılı bir teori, fakat pratiğe geçirmek gerekiyor.
genelde alevilerin destekledigi bir sav. malumunuz kuyruk acisi. gocebe yasayan turkmenlerin, - ki geneli alevilerden olusur bunlarin, zaten en azili turkculere bakin geneli alevidir -, topluma ve devlete zararli hale geldikleri andan itibaren kirilmalari, yok edilmeleri veya zararsiz bir hale getirilmeleri, osmanli'nin turk olmadigi tezine delil olarak sunulan bir arguman. fekat bildigim kadari ile can ve mal guvenligini saglamak icin, hukuki yaptirimlar, gerekirse tecritlerin uygulanmasi mesru olan bir sey. kaldiki seriat ile yonetilen bir devlette, sorun cikaran kesimin '' afferim cocum ne guzel sorun, kargasa cikariyorsun '' diye sirti sivazlanmaz. devletin ve toplumun bekasi icin ya kitle imha yoluna gidilir, ya da, kanli bir sekilde ayaklanmalar bastirilir. ayni seyi turkiye'nin kurt politikasinda dusunun. tarihi konulari donemine gore incelemekte ve kahvehane koselerinde isitilen yari argo foseptik duyumlarla irdelememekte fayda var. duyan da, osmanli'nin turk'leri iskence odalarindan bir an olsun cikarmadigini, getto kentlere hapsettigini sanacak. osmanli'nin turk olmamasina, osmanli'nin milliyetci ve turkcu olmamasi, ummetci bir devlet yapisina sahip olmasi gozu ile bakalim. bilmeyenler icin gelsin;

(bkz: ummet)
(bkz: ummetcilik)

edit: alevi degilim ama 100.000 turkmen ol....gozlerim yasardi..
osmanlı millet esasına degil ummet esasına dayalı bir imparatorluktu.
osmanlı islamı bir iktidar ogretisi olarak yıkılana kadar tepe tepe kullanmıstır.
zaten ummet esasına dayalı olması sebebiyle milliyetcilik akımlarının baslamasıyla
beraber kısa sayılabilecek bir surede parcalanıp-dagılmıstır.

(bkz: colden gelen din)
(bkz: ben kimim anne piç miyim yoksa)
--bakış açısı--
genelde alevilerin destekledigi bir sav. malumunuz kuyruk acisi.
--bakış açısı--

tanım: günümüzde hala küçük kuyucu murat paşalar'ın yaşadığını görmemizi sağlayan fikir tartışması.

aynen şu zihniyette olduğu gibi aleviler'in kuyruklu olduğuna inanan osmanlı devleti'nin uygulamalarını masaya yatırdığımızda, karşımıza bir kuyucu murat paşa örneği çıkıyor. aleviler'i düşman ve potansiyel zararlı olarak gören zihniyet, sadece ben savaşıyorum, ben asker besliyorum, bu öşür bana çok diye hak iddia eden bu türkmenleri sıra sıra kesip biçmiştir. sadece 4 senede 100.000 kelle dile kolay. kaldı ki aleviler'in sistem karşıtı bir damarlarının olmasının sebebi de o tarihlerde öksüz ve/veya yetim bırakılan yüzbinlerce çocuğun otoriteye karşı duyduğu kayıtsız nefrettir.

ben alevi değilim sadece yukarıda bahsedilen nefreti çok iyi anlıyorum ve insan olduğum için 4 senede 100.000 20 senede üzerine birkaç yüz bin daha türkmenin katledilmesine alevilerin kuyruk acısı penceresinden de bakamam.
türkmenlerin kurduğu bir devletin türk olmadığını söyleyen, saçmalıkta sınır tanımayan iddia. çok uluslu bir yapıya sahip olduğu için pek çok etnik kökene sahip insanı barındırıyor olması bu devletin türklükle alakası olmadığını ortaya koymaz.
(bkz: etrak-i bi idrak)*
asıl anlaşılmayan konu sarayda yasananlarla halk arasında yaşananların farklılıgıdır.işte bunu idrak ettiğimiz zaman biz nerden geldik sorusu beyhudeleşiyor.neden mi padişahlar halktan seçilmiyordu öyle değil mi? osmanlı dediğimiz bir hanedanlıktı değil mi? kaç padişahın türkle izdivaçta bulunduğunu duydunuz? tarih kitapları aslında o kadarda gizemli değildir satır aralarından cok sey cıkarmasını bilenler için. örneğin orhan bey in tekfurun kızı yla evlenip ona nilüfer adını verdiği cogu kişi tarafından malumdur. sonrasında gelenek haline gelen bu anlayıs belki de bir perde olmustur gercegin göörülmesini engelleyen. evet osmanlı türk değildir ilk yengemiz olan osman bey in karısı bile mogolken oglunun bir tekfur kızı olan horofira ile evlenmesine karsı cıkmıştır..ali kemal meram ın kaleme aldıgı padişah anaları adlı kitapta mal hatun un osmanlı beyine karsı cıkısı su cümlelerle yer almaktadır:

-cengiz han demiştir ki, şayet türkler çinli kadınalrla, mogol kadınlarla, tunguz ve mançu soylu kadınlarla ve daha sonra da acem ve arap ve rum kadınlarla evlenip cocuk peydahlamasalardı, su koca dünyada türkleri yenecek ve türkleri ezip geçecek, kurdukları devletleri yıkıp ortadan kaldırmaya hiç bir milletin gücü yetmezdi.ben bile hiç bir şey yapamazdım türklere der. ama türkler hep yabancı kadınlar alarak, o kadınlardan kanları bozuk evlatlar peydahlıyarak kendi kanlarını bozdular, bozunca da dirlik ve düzenleri bozuldu, devletleri yıkıldı, tüm türkler cıgıl cıgıl dagılıp yurtlarından oldular. boyle der iste yüce mogol basbugu cengiz han!

bu sözlerin gercekliğinden şüphe etsek dahi saray entrikalarindan cariyelerin ve valide sultanların oyunlarından kimse şüphe etmez sanırım. hangi valide sultan ismi değiştirilip kendisine kelime i sahadet okutturularak müslüman oldu diye (!) kendi vatanının cıkarlarını göz ardı edebilir. ki hepimiz biliriz koskoca bir dönemi perdeler arkasından yönettiklerini.
o günlerden kalma bir toplumsal bilinç altı olabilir mi? türk erkeklerinin yabancı kadınlara duyduğu bu ilgi. bilinmez.*
ama mustafa kemal atatürk ün su sözünü geçmişe dayanarak söylediği muhakkaktır:

" muhterem milletime tavsiyem odur ki, sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki ve vicdanındaki cevheri asliyi cok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an vazgeçmesin!"
şimdilerde "ayaklar baş olunca..." diye başlayan cümleyi kuranların zihniyetinden farklı olmayan osmanlı hanedanı davranışına dayanacak bir tezdir. hep aynı, her yerde aynı; hükmeden olunca halk sınıfını ezme isteği.
asparagas, üfürükçü tükürükçü yalanları.
(bkz: kızılderililer türk)
(bkz: germenler türk)
(bkz: bulgarlar türk)
(bkz: çinliler türk)
(bkz: kürtler türk)
(bkz: x ler türk)
(bkz: y ler türk)

amma velakin,osmanlılar türk değil.
(bkz: hele otur bi soluklan yeğenim)
bu tür iddiaların aslının karalama kampanyalarının bir parçası olduğu biliniyor ve bi tarafımızla gülmemize yol açıyor. osmanlı hanedanlığı türklüğü benimsememişti ama anadolu halkının çoğunluğunun türklerden oluşmadığını iddiası avrupalıların anadolunun türk olduğu gerçeğini sindirememesinin uzantısı olarak görülebilir.
bana kürt bir arkadaşımın iddiasını hatırlattı nedense.iddia şöyleydi.
aslında türkçe diye bir dil yokmuş tarih kitaplarında yazılanların hepsi uydurukmuş doğal olarakta bunun uzantısı türkçe uyduruk bir dilmiş. ben bir türkmen olarak
gayet sakin (bakın türkmen diyorum ) kaynağını söyle dediğimde zırvalayıp ben bir yerden öyle okumuştum cevabı olmuştu.
bu iddialar türk halkını ırkçılığa sürükleyecek türdendir. sen ne kadar karalarsan türk milleti genlerine kültürüne, örfüne sahip çıkacaktır. devam ediniz.kısasa kısastır. ırkçı olmayan biri olarak benim bile kanıma dokunan iddialardır.
osmanlının devsirme oldugunu kabul etmeyenlerin anlamakta zorlanacagı durum.
o yuzden bir muslumanın turk olmamasını anlayabiliyor ama bir turkun musluman
olmamasına aklı ermiyor, inanmak istemiyor. osmanlı araplardan hilafeti alarak
beslendigi anadoluya ve anadoludaki islam yorumuna sırtını donup araplasmıstır.
o yuzden anadoludaki din-mezhep savasları ic isyanlar seklinde yorumlanmıstır.
din ve mezhep kavgasının gerisinde de iktidar ve cıkar savası vardır haliyle.
osmanlı olmak imparatorluga-devlete yakın olmakla olculen bir durumdur.
yoksa tabi ki anadolunun herhangi bir-koyunde kasabasında yasayan koyluler
osmanlı degildi.tıpkı roma imparatorlugundaki kolelerin romalı sayılmadıgı gibi.

bu kosullar altında diyebiliriz ki halifeligin osmanlıya gecmesiyle beraber
osmanlı araptan daha arap bir kimlige burunmustur.
Osmanlı devletide aynı Türkiye gibi sadece türk ırkından ibaret değildir ki zaten tek bir ırktan devlet olmaz...
insana hüzün veren durumdur. yıllardır kandırılmış olmanın verdiği hissiyat yer yarılsada içine girsem dedirtmektedir. biz nasıl bir milletiz sorusunu sordurtmaktadır bize, yoksa yüzyıllarca osmanlı egemenliğinde yaşamış sığıntı Türkler miyiz biz? muhtemelen osmanlıyı kimsenin sahiplenmemesinden cesaret alan türk tarihçileri fırsat bu fırsat diyip osmanlıyı sahiplendi fakat güneş balçıkla sıvanır mı? işte bir babayiğit çıktı ve haykırdı, osmanlı türk değildir.

yıllar sonrasını düşünmek lazım, bir gün birileri çıkıpta türkiye cumhuriyetinin adına aldanmayın onlar aslında türk değildi, yöneticileri sanatçıları(!) sürekli ingilizce kelime kullanırdı, vatandaşları ruslarla evlenirdi derse doğru demiş mi olur?

hadi gülüp geçelim.
osmanlıyı kuranların türk olduğu bir gerçek. keza devlet olarak yaşamını sürdürsede bir imparatorluk kisvesini inkar edemeyiz. her tebadan milletin olduğu bir yerde, yöneticilerinden ziyede devletin varlığı mühimdir. yoksa büyük skenderin karıları da hintli, mısırlı olması sorun değilken, koskoca roma imparatorlarının veletlerinin kökenlerini tartışmaya açanı ben daha görmedim. türklerin sonradan dışlamış olması zerre skimde değildir, her savaşta ota boka isyan eden türk beyliklerinin osmanlıyı tufaya düşürmesini dillendirmeyen zevatların arapların meşhur ihanetini dillerine pelesenk etmeleri komiktir. ilber ortaylı duymasın bunları, ıslak odunla girişir hepimize azim allah.