bugün

Düşmanları siyasi birliğini tamamlayamayıp sürekli iş savaşlarla boğuştuğundan.
Kürt xaraxecili aşireti tarafından kurulduğu için.
iyi bir tımar sistemi vardı, ordusu kuvvetli idi. Zeki padişahları vardı,fatih,kanuni gibi, savaş ganimetleri çoktu
osmanlının askerlerinin yüzde 90 ı yabancıydı türk değildi. hatta 1500'lü yıllara kadar tımarlı sipahiler bile hristiyandı. yeni çerilerin tamamı yabancıydı 1700 lü yıllara kadar.

osmanlı kendine osmanlı değil ''rumi'' yani romalı derdi.

kanuni bu yüzden ispanya kralı derdi kendine roma-germen imparatoru diyen şarken'e.

az bi tarihinizi bilseniz neler olacak neler.
"Şalvarı şaltak(bol) egeri kaltak(tahta) ekmeye biçmeye yok, yemeye ortak" oldugundandir. Valla ben demiyorum. Anadolu'daki Türkler diyor.
Merkezi yönetim teşkilatı sayesinde.

Fethettikleri balkan devletleri devlet bile değildi.

Ne zaman ki Avusturya sınırına geldiler, orada durdular. Kuzey Macaristan'ı bile fethedemediler. Çünkü kuzey Macaristan'daki ve Avusturya'daki kaleler balkan kaleleri gibi değil, top atışına dayanıklı kalelerdi. Mesela 3000 kişilik garnizonun koruduğu zigetvar'ı fethetmek 22.000 şehide mal olmuştu.

Kutsal roma Germen imparatorluğu osmanlıya karşı ordu çıkarmakta hep zorlandı çünkü voltaire'in alay ederek söylediği gibi ne kutsaldılar, ne roma'ydılar, ne de imparatorluk. Yüzlerce küçük devletçilkten ve özerk bölgeden oluşmuş gevşek bir konfederasyondu. imparator asker, vergi istedi mi her seferinde bitmek bilmez pazarlıklar yapmak zorunda kalıyordu. Keza avrupa'da savaşlar bitmek bilmiyordu.

Oysa sultan emrettiği anda her biri en küçük kusurunda kafasını kolayca kaybedebilecek köle yöneticilerden oluşan dev bir mekanizmayı kolayca harekete geçirebiliyordu.