3

osho

entry 135 galeri 2 video 1 ses iyilertrends
 1. 1.
  Hayatın anlamını biraz fazla ruhani algılamış yazar,yogi.Kadın isimli kitabıyla arkadaşlar arasında ilginç tartışmalar yapmamıza vesile oldu.Keşke senin kadar cesur olabilseydik hayata karşı!
  #156130 :)
 2. 2.
  kesinlikle aşmış dediğim yazar kitapları mutlaka okunmalı farkındalık kitabı ve diğerleri çok ilginç
  #207289 :)
 3. 3.
  Bhagwan Shree Rajneesh adıyla da bilinen 1932-1990 yılları arasında yaşamış,Hindistan doğumlu filozof. Sevgi konusunda şöyle bir söylemi mevcut:
  ''Hiç bir sevgi fırsatını kaçırma. Sokaklarda yürürken bile sevebilirsin. Kimseye bir şeyler vermen de gerekmez, sadece gülümse yeter. Onun bir maliyeti yoktur, içten bir gülümseme kalbini açar, kalbini daha canlı yapar. Birisinin elini tut - bir arkadaş ya da bir yabancı fark etmez. Doğru insanla karşılaşınca seveceğim diye bekleme. O zaman hiçbir zaman gelmeyecektir. Sevmeye devam et. Daha fazla sevdikçe doğru insanla karşılaşma için ihtimaller de artacaktır çünkü kalbin bir çiçek gibi açmaya başlayacaktır. Ve çiçekler açan bir kalp de, kendisine daha fazla arı, daha fazla sevgili çekecektir.''
  #482820 :)
 4. 4.
  çalkantılı bir hayatı olan, "oshoculuk" adını verdiği "kendini tanımak" temalı inancın lideri bilge.
  #553195 :)
 5. 5.
  O S H O
  Hiç doğmadı, hiç ölmedi.
  Sadece dünya denen bu gezegeni,
  1932-1990 yılları arasında ziyaret etti.
  #633724 :)
 6. 6.
  ferrarsini satan bilge kitabından alınan hindistana gitme gazını körükleyen aşmış olduğu mimiklerinden belli olayı bitirip kanımca hayatının büyük bir bölümünü yalnızca içsel dinginliğe ayırmış sen de yogi ben diyeyim guru.. mezarında yazan notla beni defalarca üst üste benden almıştır...

  never borned, never died, only visited this planet earth between dec11 1931- jan19 1990

  http://paginas.terra.com....corpomente/Osho_fotos.htm
  #852334 :)
 7. 7.
  bir şeyi kötüde yapsanız, iyide yapsanız bunun farkında olmanızı söyleyen, felsefe ve yoga üzerine bir çok kitabı bulunan, suaviye benzeyen dingin kişi.
  #852352 :)
 8. 8.
  (bkz: soho)
  #852354 :)
 9. 9.
  başlıca kitapları şunlardır; farkındalık, ego, sezgi, zeka, sessizliği dinlemek, martıları seven adam, yoğun templo insanlar için meditasyon, coşku, olgunluk, yakınlık, duygular, kadın, erkek, cesaret, sezgi, yaratıcılık, sırlar kitabı, ölmeden önce ölünüz*, ayaksız yürümek kanatsız uçmak, ruh eczanesi.
  #1054930 :)
 10. 10.
  alıntıdır. gizemli sırlar kitabından.
  " farz edelım kı elımızde bır anahtar var. anahtarın kendısıne bakarak dogrudan ne ışe yaradıgını anlamamız veya buyuk bır hazıneye onun sayesınde ulaşılabılecegını hayal etmemız mumkun degıldır. anahtarın ıcınde hazıne ıle ılgılı bır ışaret gızlı degıl; anahtar kendı ıcınde kapalı. onu kırar veya parcalara bolersek, hangı metalden yapılmıs oldugunu bulabılırız ama ortaya cıkarma yetısıne sahıp oldugu hazıne hakkında hıcbır şey bulamayız. ve boyle bır anahtar hazıne hakkında hıcbır ıpucu olmaksızın uzun sure saklandıgı zaman yalnızca yasamımızdakı bır yuke donuşur.

  yaşamda bugun bıle bırcok hazınenın kapısını acabılecek pek cok anahtar mevcut ancak ne yazık kı ne hazıneler, ne de acılabılecek kılıtler hakkında hıcbır bılgımız yok. ve ne hazıne, ne de kılıtler hakkında hıcbır şey bılmedıgımız zaman elımızde tuttugumuz şeye anahtar bıle denemez. ancak bır kılıdı acmaya yarayan şeye anahtar denır. aynı anahtar gecmıste bır cok hazıneyı acıga cıkarmış olabılır ama bugun hıcbır kılıt acılamıyorsa o anahtar da bır yuke donusmuş demektır. ama buna karşın hala onu fırlatıp atamıyoruz."
  #1588554 :)
 11. 11.
  felsefe konulu çalışmalar yapmış, meditasyon sistemi geliştirmiş, mistizme önem vermiş hintli.
  #1823402 :)
 12. 12.
  19-21 yaş arası büyük bunalım geçiren, kendi tabiriyle uyanışı yaşayan, 30'lu yaşlarında felsefe profesörlüğüne kadar yükselen; ancak hindistanlı siyasetçiler hakkında çok fazla konuşunca amerikaya sürülen bilge.
  40'lı yaşlarından sonra eski bilgeliğinden eser kalmayan, paraya tamahkar, rolls royce kolleksiyoncusu olup çıkan eski bilge.

  hoş bir alıntı yapalım;

  adam kadının evinin önündedir. zile basar içeri girmek için ve kadın sorar:
  - orada kim var?
  + ben varım.
  kadın:
  -şimdi git, burada ikimize de yer yok.
  adam gider. ve sonra tekrar gelir. zile basar ve kadın sorar:
  - orada kim var?
  adam:
  + sadece sen varsın.
  ve, kadın kapıyı açar.
  #1843108 :)
 13. 13.
  (bkz: gelmiş geçmiş en yetenekli gurular)
  #2109907 :)
 14. 14.
  ''tetikte olmalısın; büyük insanlara karşı daha fazla tetikte olmalısın; seni mıknatıs gibi çekenlere karşı daha fazla tetikte olmalısın; seni etkisi altına alabilen, etkileyebilen ve değiştirebilenlere karşı daha fazla tetikte olmalısın; onlar senin saflığını bozabilirler. bunu ille de yapmak istediklerinden değil; hiçbir buda başka birini kendisi gibi yapmak istememiştir. bunu istediklerinden değil; ama kendi aptal zihnin onları taklit etmeye, başkasını ideali haline getirmeye ve diğeri gbi olmak için gayret etmeye çalışacaktır. insanın saflığının bozulması açısından başına gelebilecek en büyük şey budur.''
  #2303498 :)
 15. 15.
  **aşk neden bu kadar acı veriyor?
  -aşk acı veriyor çünkü mutluluk yolunu açıyor. aşk acı veriyor
  çünkü değişime yol açıyor; aşk bir mutasyon. her türlü değişim acı verir çünkü yeni uğruna eski geride bırakılır. eski olan tanıdıktır,güvenlidir, korunaklıdır, yeni olan ise tamaman bilinmezdir. daha önce keşfedilmemiş denizlere yelken açarsın.yeni söz konusu olunca aklını kullanamazsın; eskisinde ise akıl işe yarar....

  (bkz: aşk)
  (bkz: özgürlük)
  (bkz: tek başınalık)
  #3342019 :)
 16. 16.
  (bkz: zorba the buddha)
  #3357853 :)
 17. 17.
  ne kadın ne de erkek fikriyle konuşmaktadır.cinsiyet ayrımı olmadan insan olarak.
  tüm kitaplarını okumayı düşündüğüm yazar.
  #5413319 :)
 18. 18.
  hayata ve meditasyona farklı bir bakış açısı getiren gelmiş geçmiş en iyi mistiklerden biri olan insan.
  #5663246 :)
 19. 19.
  20. yüzyılın en büyük manevi öğretmeni olarak bilinen ve meditasyona getirdiği çağdaş yaşamın hızına ayak uyduran benzersiz yaklaşımıyla tanınan mistik. aslında, bilinenin tersine, tam olarak bir yazar değildir. yasadığı dönemde açtığı meditasyon merkezine katılan ve kendisinin tabiriyle onun dansını tadan kişilerle yaptığı konuşmalar ve onların sorularına verdiği yanıtlar sannyasin adını verdiği müritleri tarafından not edilmiş bunların yayımıylada birçok konuda birçok kitap ortaya çıkmıştır.

  osho hemen hemen tüm kitaplarında bireyin öncelikle kendini tanıması gerektiğinden bahseder. esas olan çevre etkisiyle oluşan sahte benliğimizi yıkıp gerçek benliğe ulaşmaktır.

  "sahte benlik ucuzdur. kolayca edinilir: gereken tek şey biraz sosyallik, biraz zeka, biraz kurnazlıktır; o sadece resmi ve kibar olmayı, görgü kurallarını bilmeyi gerektirir."

  "... hiç kimse seni tanımaz, kim olduğunu bilmez - sen kendin bile bunu bilmezsin."

  osho'nun ebediyet olarak tanımladığı gerçek benlik ise yine osho'ya göre tanrının hazinelerine ulasmaktır.

  "...gerçek benlik aslında benlik olmaktan uzaktır; o mutlak boşluk ve boşluğun sessizliği, boşluğun coşkusudur."

  daha nice konulara yorum getirmiş olan osho'nun yöntemleri beden ve zihnin stresten arındırılması üzerine odaklıdır.

  alıntılar "sır" adlı kitabından yapılmıştır.
  #5698519 :)
 20. 20.
  kendine özgü felsefesini aktardığı kitaplarını okudukça insana kendini aydınlanmış hissettiren, olaylara bambaşka şekillerdede bakmanıza yardımcı olan mistik insan. özellikle özgürlük mutlaka okunmalıdır.
  beğendiğim yerleri çizmeye çalışma girişimimden vazgeçmiş, direk kitabın ismini çizmişliğim vardır. her sayfası süperdir çünkü.
  #6218917 :)
 21. 21.
  kitaplarını okuduğunuzda, gerçekten hayata umutla baktığınız mistik hint guru. bazı düşünceleri fazla iyimser hatta çocukça gelse de, cümlelerinden hayat hakkında gerçekten uzun süre düşündüğünü seziyorsunuz. depresyonda olan bünyelere tavsiye edilir. ancak işi abartıp, hindistan'a gidip huzur bulmaya gidilmemelidir. * * *
  #6572020 :)
 22. 22.
  ismini hatırlayamadığım kitabında, ''...Sen olmasan, bu evrenin şiirinde, güzelliğinde, birşeyler eksik kalır.Bir şarkı,bir nota eksik kalır.Bir boşluk olur.'' demiş insandır.
  #6700620 :)
 23. 23.
  harbiden merak ettim ,adam baya saglam laflar etmiş okuyup iyice sindirmek lazım.mazhar alansonda cok bahsediyor bu adamdan ,hadi bakalım.....
  #7084544 :)
 24. 24.
  sistem karşıtı yazı ve düşünceleri ile tanınan, "akıllılar aptallardan çok şey öğrenir" sözünü söyleyen akıllı bir mistik...
  #7449781 :)
 25. 25.
  'herhangi bir korkuyu bırakmanın tek yolu korktuğun şeyin ta içine girmektir.' demiş bilge insan. bu aralar yeni keşfettim ve sanırım bu konuda daha da ileri gideceğim gibi.*
  #8671836 :)