bugün

türk esnafının vazgeçilmez bir tutkusu. üç girişimci kardeş dükkan açmak için bir araya gelir; hesaplar, planlar yapılır ve sıra en son dükkana isim vermeye gelir. bundan sonra sanırım kimsenin kalbi kırılmasın diye dükkana ortaklık durumuna göre isim verilir: 'üçkardeşler et'.
yahu kardeşim tamam anladık isim önemli, büyük kardeşin oğlunun ismi olan 'abdurrezzak' orda güzel durmuyo. ancak ne biliyim, 'üçkardeşler' de çok antipatik sanki.
bir de ortakların isimlerinin ilk hecesi isim olarak verilir dükkana. anlamsız, garip bir şey çıkar ortaya. merak konusu ise acaba hangi hece ilk, hangi hece ikinci yazılacak nasıl karar veriyorlar konusudur. lakin ben yazı tura attıkları kanısındayım.
(bkz: yumatu)
(bkz: dyo)
ticaret hukukunda ayrıntılari ile düzenlenmiş mesele.

komandit şirketler, adi şirketler...
(bkz: balcon cafe)
Kimi zaman anlamlı olur.

Ortakların isimleri aynı; ikisi de Mehmet.
Dükkanın adı: Adaş.
bugün gördüm.
uğ-ra kuaför.
(uğur- ramazan) mış. daha kötüsü olamazdı.
emser* iletişim.*
- tuna
- Suat
- Bayhan
- Salih

(bkz: tsubasa)
geçen hafta rastgeldim.
yu-ha market.
sonra içeriye girip marketin adını neye göre koydunuz dedim
ve(yusuf-hasan) ikilisinin ortak olması durumundan kaynaklanan bir olay olduğunu anladım.*
-mehmet
-mesut

(bkz: meme)
er&coş market.
erdal + coşkun.
sertaç, ismail, kemal isimli üç kardeş açtıkları marketin ismini şöyle koyarlar: sik market
Hak-Mar var kurtköyde ve her zaman çok kalabalık. Bu ismi veren çok zeki bir girişimci olmalı. Hem de Uydukentteki şubesi bir caminin altında. Yemede yanında yat.
isim vermekte zorlananlar için default bir isim de mevcuttur; kardeşler.
fehmi&fatoş = fetoş