bugün

idealde öğrencinin seçtiği bölüm onun gelicekteki kariyerini belirler. bazen bazı bölümlerde zorunlu olarak verilen dersler öğrencinin seçtiği kariyerine hiç bir yardımı olmayacak dersler olabilir.
örnek: kamu yönetimi bölümüne istatistik dersi vermek.
seçmeli dersler bunlara en güzel örnektir.
bölüm : elektrik-elektronik müh.
ders: sanat tarihi
bide bu dersi alttan almak vardır ki o apayrı bi mevzu. insan seçtiği dersten kalır mı demeyin. seçecek ders kalmadığı zaman kalıyor.
bir işletmeci olarak aldığım sosyal psikoloji. hoş, belki ilerde insanları zihinsel olarak daha iyi anlar, postmodernizmden dem vurarak etkiler, kognisyon ve kognitif muhabbetlerle kafalarım.
seçmeliden ziyade seçtirmeli(!) dersler bunlara en iyi örneklerdir.

bir sayısal öğrencisinin aşağıdaki dersleri görmesi ne kadar yararlıdır ? bilinmez..***
(bkz: tarih)
(bkz: psikoloji)
(bkz: toplumsal yapılar ve tarihsel dönüşümler) *
psikolojide okuyup fotoğrafi dersi almak. belki bir gün ruhların da fotoğrafını şipşak çekebilirler öngörüsü ile olabilir.
(bkz: nerde o günler)
insanları bir tip olmaktan kurtaran, uzmanlaştığı alan dışındaki bir çok konu hakkında da az da olsa bilgi sahibi olmasını sağlayan, hatta bazı sosyal dersler ile insanlara bir hobi bile kazandırabilen, bir okuldaki eğitimin kanımca en önemli noktalarından biridir. çünkü, bazı özel işler dışındaki hiç bir alanda piyasada okulda öğrenilen tüm derslerin tüm notlarına ihtiyaç duyulmamaktadır. fakat ondan daha önemlisi, sosyal, aktif ve kendine güven gibi özelliklere ihtiyaç duyulmaktadır. bu nedenledir ki bölümle alakasız dersler insanı içine girdiği o kıvrımsız borunun içerisinde rahatlatan, ona ek nefes alanları sağlayan, farklılaştıran ve mezun olduğunda hiç tahmin etmeyeceği avantajlar sağlayan derslerdir.
dis hekimligi bolumunde beden egitimi dersi almak. *
Fen lisesinde Edebiyat, Felsefe,Dil ve anlatım gibi derslerin okutulması örnektir..
bilgisayar mühendisliğinde verilen teknik çizim dersi.
metalurji ve malzeme mühendisliğinde, matematik 1-2, diferansiyel denklemler ve mühendislik matematiği dersleridir... lan mühendis olacaksın, bilmen lazım demesin kimse... şöyle ki; matematik 1 den kalırsınız ancak matematik 2 yi difi ve müh mat ı rahatça geçersiniz... sene sonunda da ne integral alabilirsiniz, ne de euler denklemini tekrar çözebilirsiniz... analitik düşünce mi? ezberleyerek oluşan analitik düşüncenin ta a.q dersiniz...

ha bir de; gelecekte haddehanede, döküm yaparken, hiç işinize yaramaz bunlar...
istatistik böülümünde verilen deneysel bilimlere giriş dersi. tamam anladım, bilim adamı olacağız düşünme biçimini, hipotezi, kuramı falan öğrenmemiz gerekiyor ama bütün yıl " saat kaç? " sorusuna cevap aradık neyseki geçince çok takmıyorsunda bi kaç defa almak zor olsa gerek.
bilgisayar öğretmenliği için biyoloji. * *
bilkent üniversitesi'ni tek geçeceğim konudur. hukuk öğrencilerine muhasebe, finans, iktisat, bilgisayar dersleri, iktisat öğrencilerine java dersi, matematik bölümü öğrencilerine iki dönem akdeniz ülkeleri tarihi * * felsefe bölümü öğrencilerine calculus, turizm öğrencilerine bankacılık dersleri gibi oldukça geniş bir yelpazeden alınan dersler ile hesapta, mezunlarımız herşeyden anlar imajı yaratılmak istese de olan gene öğrenciye olmaktadır.
seçmeli diyerek zorla seçtirilien dersler bu kategoriye girer. bir uluslararası ilişkiler öğrencisine sosyal bilimlerde yöntem dersi okutturmanın mantığı nedir halen anlayabilmiş değilim.
son zamanlarda milli eğitimin deney tahtasına çevirdiği liselerdeki bölüm seçme kargaşasında yaşanan olaydır. eski dönem fen bölümü öğrencileri haftada 6 saat fizik görürken, yeni dönem 2 görmekte, yeni dönem fen bölümü tarih, coğrafya ve felsefeyi eşit ağırlık bölümü öğrencileriyle neredeyse aynı saat sayısıyla almaktadır.
e ben ne anladım bu işten?
iibf ve diğer fakültelerin birinci sınıflarında gösterilen inkılap tarihi türkçe vb dersler. ya kardeşim siz beni bunlardan sınava sokmadınız mı öss'de.sordunuz cevapladık işletme'yi kazandık işte daha ne bi kez daha aynı şeylerin üstünden geçiyoruz ki ? hayat bilgisi yok mu ?
bir bilisimci icin muhendislik dersleridir.
bölüm: radyo ve televizyon yayımcılığı.
ders: genel ekonomi.

(bkz: alakaya maydanoz)
bölüm: ekonometri
milli güvenlik, sosyoloji, türk dili, inklap tarihi, nutuk
bölüm: bilgisayar mühendisliği
ders: insan hakları

(uluslararası ilişkiler okuyanlarla aynı düzeyde olmamızı bekleyip durdular. ama onlar bilgisayarı msn den ibaret zannediyor, not ortalamaları düşüyor mu?)
bölüm:türkçe öğretmenliği
ders:ingilizce

bundan daha absürdü olamaz kanımca.***
endüstri mühendisliği.
statik, malzeme bilimi
olmayan derslerdir. lakin mühendisi doktoru avukatı her iş dalından insanın sosyal bilimler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. bir mühendis neden psikoloji alıyorum diye düşünürse zaten onun hayatında insanların da çok bir önemi olmasa gerek. o mühendis sonra altındaki işçilere hayvan muamelesi yaparsa doğal karşılanır tabi, çünkü psikoloji gereksizdir insanlar niye önemli olsun?

edit: buna bile eksi veren arkadaşı humanities dersi almaya davet ediyorum.
endustri muhendisligi, termodinamik.