bugün

okul uzarsa ; iki kat harç alacak devlet kazanır,hocalar kazanır ,üniversite kazanır,kantin kazanır,kira alan ev sahibi kazanır,bölge esnafı kazanır,sizin okumanız için kıt kanaat geçinen aileniz kaybeder, ama sonuçta türkiye kazanır. uzatın-kalın ekonomiye can verin!
yanlış söylemdir okulun uzaması gibi bir durum olamaz okul devlet kurumu olduğundan yılın 180 günü açık kalır... hem hocalar okulun açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın her ay maaşlarını alırlar...
aileye izahı zor bir durumdur.
üniversite öğrencisinin kabusu. benim için anlamsız olmasını beklediğim olaydır.yüreğim ağzımda. beni yakacak olna sınavın notu da girilmiş fakat henüz göremiyorum. kalırsam kötü, geçersem motivasyon açısından çok iyi olacak.
zira bu sınavlar yüzünden tüm hevesim kaçtı. boşboş oturuyorum. bunun sona ermesi gerek.
Okul, metrekare olarak değişmeyecek ama okula gelen öğrencilerin bahçede, dersde, ağaç altında ve sırada oturduğu (uyuduğu) zaman uzayacaktır.
okul yolunun, gerçek uzunluğundan her adımda daha fazla artmasına neden olan şeydir efendim okulun uzaması. tüyü bitmemiş delikanlıların henüz oturmamış espri anlayışlarından mütevellit kokmuş şakalara istemsizce maruz kalmaktır. asistanlar, akademisyenler buna nasıl katlanıyor anlamıyorum.
inanılmaz bir boşluğa düşmek, kendini beceriksiz hissetmek. buhrandan buhrana sürüklenmektir.
bazen bir öğrencinin en çok istediği olaydır. okul bitiyor işte ve gerçek hayatla yüzleşiyoruz işte korkutan tablo budur. okulu uzatmak için her şeyi yaptım, devamsızlık mı dersin, dersten kalmaya kadar ama olmadı. bir türlü uzattırmadılar.
geç olsun güç olmasındır. elbette üzücüdür ama fazla da kendini kaybetmemek gerekir.
aile fertlerinin söylenmelerine yıl boyunca maruz kalacağınız anlamına gelir. arkadaşlarının iş hayatlarında bir yerlere geldiklerini duymakta ayrı bir dert. ödeyeceğiniz harç parasını hesaba bile katmıyorum ki bir de ikinci öğretimseniz vay halinize.
kesinleşmediği sürece olay üzerine çok tatlı geyikler yapılır.
birazcık kesinleştiğinde ise tatlı gelen geyikler yine yapılır çünkü ümit vardır.
tam olarak kesinleştiğinde ise 'kaderde varsa düzülmek neye yarar üzülmek' gibi saçma sapan bir felsefeyle yine geyik yapılır.
zaten okulunuzun uzama sebebi sürekli geyik yapmanızdır.
yarım dönem demiştim yarım dönem daha uzadı ve uzadığını bilmiyorlar cuma söyleyeceğim nasıl söyleyeceğim bilmiyorum eve gitmem heralde babam sinirli birşey yapacağından değil de utanıyorum amk kaç yaşıma geldim hala okul bitiremiyorum çok canım sıkkın bu nedenden..
Çok zor durumda bırakır insanı.
aileye söylemesi en zor şeylerden biri. babam benim yerime büro açma hayalleri kurmaya başladı bile nolucak sonum bilemiyorum.
Zor ve yaşanılması gereken bir durumdur bazen. ilkokuldan beri sınıfın en başarılılarındansınızdır. sonra fen lisesi anadolu lisesini kazanırsınız. herkes sizi parmakla gösterir. sonra öss ye girilir. tahmin edildiği üzere yüksek bir puan alınır. tıp fakültesi yada yüksek puanlı bölümler tercih edilir. girilen yer tıp fakültesi ise zordur meşakkatlidir. heleki uludağ tıp ise hazırlıkla beraber bir eziyet olmaya devam eder. ilk yıl hazırlıktır. lisede görülen hazırlıkla birlikte rahat bir sene geçirilir. 1 e geçildiği zaman adaptasyon sorunu aşılmıştır ama bölüme aşina değilsindir. 1 dönem geçer tek dersten kalırsın ANATOMiiii.. daha sonra gelir kalma zincirinin devavmı biyokimyadan kalınır biyositatistikten.. dersler birikir. bu dönem iki tip öğrenci vardır. toparlayacağına inananan ve pek sorun etmeyen. diğer tip ise sigaraya başlayıp okulun nasıl ne zamana biteceğini hesaplamaya çalışan. sigara içmesekte 2. tip öğrenciydik. bu okul bitmez diyordum. daha sonra kalınacak dersler silsilesi başlar nöroanatomi kds topo 2 hemato ..... giderde gider. sen hep 1 yada 2 kredili derslerden geçersin babalar kalır. millet sınavları bitirip gönül rahatlığıyla memleketlerine ailelerine gider. senin içine bir öküz oturmuş gibi kalırsın ortada.. tatil yaparsın yaptığın tatilden birşey anlamazsın. sonra gelir 3 yada 4 sınavlı günler sen bir tarafı toparlarsın diğer taraf kalır. tam geçtim dersin 59 la kalırsın hocaya yalvarırsın. hoca seni 1 hafta yorar verir yada vermez o puanı ama hay vermeseydin dedirtir verdiğinde de.. sonuçta bi dönemin uzar. ilk dönem kliniğe geçen arkadaşlarını görürsün.. biraz üzülsende kendi işine bakmaya çalışırsın. bu sürede uzak ilişkilerin bayağı bir sekteye uğramıştır. liseden arkadaşlar unutulmaya başlamıştır. aileni daha az araıyorsundur.. aile tepki vermese bile üzerindeki yük sana yeterdir. ama okulda alttan aldığın derslerden dolayı çok arkadaşın olmuştur gelen geçen selam verir. ama mutsuzsundur. 2. dönem olur geçersin kliniğe ama herkes gibi değilsindir.bir tarafta sınavın sözlünün bütün tekniğini öğrenen arkadaşların diğer tarafta dımdızlak bir uzatmış öğrenci. hocalar iyice yormaya başlar seni.. diğer öğrencilerin tecrübesinde değilsindir. futbol sahasında ki top gibisindir gelen hoca vurur giden hoca vurur... sonra diğer üniversitelerden arkadaşlarının bitirdiği tusa girdiği ve kazandığını görürsün. rahat mıdır değil midir bilmezsin . ama imrenirsin. hayata geç atılacaksın. .zekandan şüphe etmeye başlamışsındır. ama çevredekilerinde aynı şeyi düşündüğünü gördüğün an yıkılırsın. hayat herşeyiyle devam edecektir. muhtemelen o arkadaşlarını yakalayacaksındır. hatta o arkadaşlarından geçeceğin insanlarda olacaktır. ama üniversiteyi odun gibi bitirmemiş olacaksın.. sohbetini yapabileceğin bir üniversite hayatın olacak.. bir sözlükte görmüştüm uzatmazsam 4 yılım uzatırsam 1 yılım kaybolur demişti filozofumuz. doğru demiştir. katılıyorum.. velhasılı son düzlüğe çıkarken kastırırsanız o kabus gibi geçen ve içinde bir ton yaşanmışlık barındıran geçmişinizi süsleyerek çok güzel ufukları karışlayabilirsiniz. şu an 4 to 5 okuyorum.. burdan hepinize selamlar yıllar içinde editlerle aranızda bulunacağım kardeşler..
aklıma ''4 senede bitiren 4 sene, 5 senede bitiren 1 sene kaybeder'' sözünü getiren durum.

not: 2 sene kaybettim mnskym. hatta 3 bile olabilir. o da benim derslere olan ilgisizliğimden.
lise 3 de temellerini attigim, universite de de devam etmeyi dusundugum eylemdir.
askerliğin uzamasından iyidir.
Not: ikisini de yaşamış biriyim.
Atatürk Üniversitesi gibi gereksiz bir üniversitede, Anatomi gibi gereksiz bir ders yüzünden olunca hayatı alt üst eden durum.
Hayır yanlış anlamayın, Anatomi elbette önemli, anlatan hoca gereksiz.
Özelse bazen rahatsızlık verebiliyor.
Bir mühendis adayıysan eğer uzatmaman tuhaf kaçar.
okuuuuuuuuuul şeklinde gerçekleşecek durumdur.

çok kötüydü be.
dondurmus oldugunuza da isaret olabilir..
Korktuğum durumdur. 21 yaşında mezun olmak istiyorum ben. Daha fazla kaldıramam.
Bugun ders seciminde bir donen uzadigini anladim okulun.

Iki gozum seneler geciyor sarkisi cinladi kulaklarimda.

Saka maka kafayi yedirtiyor.