bugün

eğitmeyen kollardır.
bunların içinde bir de temizlik kolu bulunur ki; ırgat gibi sınıfı süpürüp çöpün yanına düşen şeyleri toplatırlar. * *
beslenme kolu.
(bkz: sivil savunma kolu)
amaçlarını ve sonuçlarını çözemediğim, okullarda görülen durum.
öğrencileri eğitmek ve teşvik amaçlı adı lisede klüp olarak değiştirilen kollardır.
hatırladığım en işlevli kol 'kitaplık kolu'ydu.
Sınıfın kitaplığından kitap almak öğrencilere kitapları teslim ederken ve verilmiş kitapları geri alırken, imza almayı ihmal etmeyen bir bünye, kendini işine epey kaptırmış oluyordu.
birkaçı dışında hiç ama hiç bir işe yaramayan kollardır. Ben havacılık koluna üye olmuştum toplantıya çağırdılar, bakalım nolucak dedim gittim, türkçe hocamız google'dan helikopter, uçak fotoğrafları gösterip "uçaklar iyidir, güzeldir, uçulur"dan hallice bişeyler anlatmıştı.
Genelde sosyal ve baskın tiplerin en iyisine seçildiği kollar.
Diğer öğrenciler en boktan kollarda iş olsun torba dolsun diyerekten bulunur.
En eğlencelisi sivil savunma koluydu. Tatbikatlarda yangın söndürürdü.
50 tane öğrenciyi bir sınıfa toplayıp her sıraya üçerli dörderli oturtturup bir ders saati boyunca bekletmektir.
bi boka yaramayan kollardır, her sınıftan 3-4 kişi seçilir kollar için, 2 haftada bir toplanılır, yalandan bir şeyler yapılır olay o yani. yıllarca spor kolundaydım, arada bi nöbetçi öğrencinin getirdiği defteri imzalardım, onun dışında hep basket oynardık.