bugün

hamur açmaya ve bazı eli maşalı kasımpaşalı kadınların özellikle kocalarını dövmekte kullandıkları silindir biçiminde uzun değnek.
annelerin çocuklarını kovalamakta kullandıkları aletlerden birisi.
msn'de bile smile'si olan sopa aracı.
buzdolabının çekyatın altına kaçan ufak tefek misket bozuk para gibi şeyleri almaya yarayan alet..
bak şimdi geliyor oklava cümlesinde dayak anlamında da kullanılan hamur açarmatik.
çok amaçlı tahtadan spor aletidir. annelerin yaratıcılığı sayesinde bir çok işe yarar.
ben de ilk eskrim derslerimi annem den bu alet sayesinde aldım. yalnız hep savunmadaydım.

bi de artık eskisi kadar sağlamlarını yapmıyorlar.
cocuklugumuza islemis sopa daha dünmüs gibi hatirlanir anne bak oklavayla geliyorum simdi yaniniza derdi. *
kovalama gereci.
şu sıralar 17 adet şubesi bulunan, adından da anlaşılacağı gibi hamur işleri *** satan bir çeşit pastane.
annenin güdümlü terliği ile beraber en tehlikeli silahı. kaçmak farz.
çocuklar için en tehlikeli silah.
annelerin ışın kılıcı.
ilkel kötek aracı.
(bkz: annelerin döverken kullandıkları ev aletleri)
merdanenin can dostu.
tanık olduğum bazı anneler bunu uzakdoğu dövüş filmlerinde ki elemanlar gibi kullanıyor,tehlikeli.
annelerin terlikten sonraki en büyük silahı. zamanında hamur açmaktan çok benim sırtımı yalamıştı.*
annelerin terlikten sonraki en büyük silahı. zamanında hamur açmaktan çok benim sırtımı yalamıştı.*
merdane ile anlamlarını eskiden hep karıştırırdım.
türk kadınının elinde muziceler yaratması mümkün araç.
en can yakıcı ana silahı. her çocuk tadına bakmıştır.
güdümlü terlikle birlikte annelerin vazgeçilmezidir.
anneler için standart piyade silahı.
Küçükken yatağın üzerine vurarak farklı sesler almaya çalıştığım, fakat telefonumun orada olduğunu bir an unutup telefon ekranımı kırdığım mutfak aracıdır.
türk annelere has yakın dövüş silahı. kılıç gibi sallarlar maaşallah. Ip man yanlarında halt etmis azmı oklavayla corroyu yedik zamanında.