bugün

okeyi atan kişinin dumura uğraması, rezil olmasına neden olacak eylemdir. birde tekeyken veya okeye dönerken gelir de atarsanız taşı dabıl dabıl olur. hele bir de bunun aynı oyunda 2 veya daha fazla kez okey atma durumu vardır ki bu sefer okeyi bilmediğinize dair yıllarca sürecek alaylara maruz kalırsınız.

edit: bir de bunun biterken okeyle bitmek gibi bir anlamı vardır ki bu süper ötesi karizmatik bir harekettir.

edit2: tamam biliyorum. okey oynarken okey atmak gibi bir başlık açacak bir süper zekaya sahibim. düşene birde sizde vurmayın.*
içinizden kuvvetli bir hassiktir çekmenize neden olan durum. Sizden sonraki oyuncunun farketmemesi için dua edilebilir
okey oynuyorsunuzdur ama aklınız başka yerdedir.
(bkz: aşk)
akabinde eli kazanarak hata örtbas edilmeye çalışılır.
eğer okeyi atıp bittim denilebiliyorsa karizmanın gözüne vurulduğu andır.
bir anki dalgınlıkla yapılacak küçük bir hata.
etraftan aşağılayıcı nidaların yükselmesi kuvvetle muhtemeldir. elden bişey gelmez olan olmuştur önünüzdeki oyunlara bakmak gerekir.
attığınız kişi farkına varmadıysa(ki bu da çok olur) okey boşa gitmiş olur çünkü attığınız kişinin farkına varması lazım gelir. başka bir söylerse de okey ortada kalır.
isteksizce oynayan oyuncudan beklenesi harekettir. bir elde iki okeyi arka arkaya atabilen bir oyuncu tanıdığım var.
dalgınla yapıldığında gayet doğal bir harekettir.
lisedeyseniz sevgiliyle mesajlaşırken okey oynuyorsunuz demektir. akıl başka yerdedir. bir de kız hoş şeylerden bahsediyorsa aşkım yarın evimiz boş gelebilir misin dediyse okey umura bile gelmez. diğer okey de feda olsun. ne içildiyse hesap ödenir kalkılır.
(bkz: okey oynarken ıstakayı fırlatmak)
bilerek ve isteyerek atmışsa atan kişi sorun yoktur pek, sonuçta ona kalmış atıp atmamak. kafası dağınıksa, düşünceler alemindeyse onu da mazur görebiliriz, dünya hali sonuçta. peki okeyin ne demek olduğunu, ne işe yaradığını, neden okey olduğunu bilmeyene ve çaktırmayana ne demeliyiz? evet evet, bizzat yaşadım. eşim olacak hilkat garibesi okeyin ne anlama geldiğini bilmemesi yetmiyormuş gibi neden attın sorularımıza ' işime yaramıyordu attım' cevabıyla beni benden almış, bir daha da geri getirmemiştir. * **
kesinlikle utanç kaynağı rezil edici bir davranış, masadaki herkes kahkaha atar ve siz onların gözünden düşersiniz, dünyanın sonu değildir.
Okey atmak her okey oyuncusunun oyun içerisinde istediği bir durumdur. Bu konu hakkında kapsamlı yazılmış; http://www.okey-indir.org/okey-atmak.html makalesini inceleyebilirsiniz.
herkes tek oynanıyorsa kendine sövülesi, eşli oynanıyor ise rakibinin "olsun orti mühim değil okeysiz de yeneriz biz" diyerek içten içe amına kodugumun adamı dediği durumdur.
güncel Önemli Başlıklar