bugün

icat etmiş bulunduğum ve nickimi verdiğim bu dinamik katsayının formulü şöyle;

ogasi katsayısı = yazarın toplam entry sayısı / yazarın açtığı toplam başlık sayısı

örneklerle açıklayacak olursak; an itibariyle:
-benim ogasi katsayım = 2403/460 = 5,2
-july4th'nin ogasi katsayısı = 5240/1154 = 4,5

bu katsayıyı anlamlı ve kolay anlaşılır hale getirmek için, virgülden sonra tek hane olacak şekilde yuvarlıyoruz. hesaplanan değer 99,9'dan büyük çıkıyorsa, bunu 99,9 olarak farzediyoruz.

*peki bu katsayı neyi ifade eder?
bu ne kadar 1'e yakınsa, yazarın başlık açma eğilimi o kadar fazla oluyor. örnekte görülebileceği üzere july4th kardeşimizin başlık açma eğilimi benden biraz daha fazla.

*peki ne işe yarar?
atıyorum 20'den büyük olanların bir iki yamuğunu görmüşseniz, rahatlıkla "ayarcık yazarı" ya da "bkz yazarı" etiketi yapıştırabiliyorsunuz. tabi içinizden.

*peki bunun 1'e çok yakın olması iyi birşey midir?
istisnai durumlar (misal; mod olmak) harici değildir. author, peder zickler gibi trollere özenip sol frame'i başlıklarınızla kirlettiğinizi gösterir bu sefer de.
(bkz: başlık kirliliği)

* e o zaman bunun normali ne olmalı?
yazarların stiline, sözlükten sözlüğe göre bile değişebilir bunun cevabı.

-oturmuş bir sözlük için (uludağ, ek$i, itü gibi) 4,0-12,0 arası uygun olabilir, yazarlar genel olarak içi dolu şeyler yazabiliyorsa 12,0 değeri daha da artırılabilir.

-açılalı birkaç gün olmuş sözlük için, ilk haftalar için 1,1-3,0 arası kabul edilebilir.
(bkz: okan üniversitesi)
(bkz: katsayılar kaldırılsın)
ogasi katsayım 29,8

manidar.

ama gayet aklı başında entryler yazıyorum gençler. öyle arkamdan "bkz yazarı lan bu!" denmesin.

ogasinin bizlere kattığı yeni kavram.
bunun sözlük için olan versiyonu, başlık başına düşen entry olarak tanımlanıyor ve istatistik butonundan ulaşabiliyorsunuz. (şu an için = 6,3. moderasyon 6'ya yuvarlamış)

bu katsayının elde edilmesindeki temel amaç ise istatistik tutmaktan çok, yazarlar hakkında hızlı şekilde fikir edinebilmek. tabi, bundan önce yazarın üç beş entrysini okumanız gerekir.
Sınıfta kaldığımı gösterir.
(bkz: 535)