bugün

odam kireçtir benim yüzüm güleçtir benim
soyunda gir koynuma tenim ilaçtır benim
odam kireç tutmuyor kumunu karmayınca
sevda baştan gitmiyor sarılıp yatmayınca
baba ben dervişmiyem hırkamı giymişmiyem
ben sevdim eller aldı baba ben ölmüşmüyem.
(bkz: zülfü livaneli)
(bkz: ahmet kaya)
anonim bir türküdür ahmet kaya yorumu dinlenesidir.
odanı kireç eyle
yüzünü güleç eyle
yandım aşkın elinden
gel bana ilaç eyle
(bkz: lümüne)
"ben sevdim eller aldı baba ben ölmüşmüyem."
dizesi ile platonik boyutta bir aşığı saatlerce ağlatabilecek bir türküdür.
Bu sarki bir de Cem Adrian'dan dinlenmeli.
cem adrian söylediğinde tüylerinizi daha bir diken diken eden, katı halden gaz hale geçip, süblimleşmenize neden olan türküötesi.
eskişehir yöresi türküsüdür.
kesinlikle cem adriandan dinlenilmeli bir kere. kendi sesine kendisi eşlik ediyor.
(bkz: eskişehir yöresi türküleri)
bir de bursaspor taraftar grubu texas'ın ağzına pelesenk olmuş bir türküdür. istisnasız her maç söylenmektedir.
cem adrian soylediginde insan ruhunu oturdugu yere mihlayan turku. turku sevmiyorum diyeni saatlerce esir etme yetenegine sahip..
(bkz: oyle boyle degil)
zülfü livaneli'den dinlenilmesi gereken türkü.
çok kişi tarafından yorumlanmasına karşın cem karaca nın sesine daha yatkın parçadır.
odam kireç tutmuyor
kumunu karmayınca
sevda baştan gitmiyor
kartala koymayınca.

seninleyiz heryerde
ankarada izmirde
bursaspor aşkıyla
hazırız biz ölmeye.

teksaslıyız ezelden
eğilmez hiç başımız
yeşille beyaz olsun
bizim mezar taşımız.

şeklinde bir versiyonu olan, tribünlerimizin söylerken zevk aldığı halk türküsü.
en güzel yorumu ezginin günlüğü'nden dinlenebilecek olan şarkı. sabah türküsü adlı kasetlerinde bulunabilir.
birde küçük emrah'tan dinleyin. bakın nasıl katlediliyor şarkı. nasıl yarıyor insani.
kum * kum. kum katmak lazımdır. * *
cem karaca nın ayrı bır hava kattıgı sarkı.
zülfü livaneli nin yorumladığı en güzel parçalardan biridir.
lise zamanları gitar ortamlarında detonesiyle, güzel seslisiyle koro halinde ağır ağır söylenen ve gittikçe yavaşlayan; yavaşladıkça bayan şarkı.
ağlatan türküdür o livaneli nin sesiyle. ''ben sevdim eller aldı baba ben ölmüşmüyem." derken öldüren insanı bitirendir.
(bkz: http://youtube.com/watch?v=eeZAtvlWVZQ)
ahmet kayanın resitaller1 albumunde söyledigi, insanın icini acıtan turku. turku zaten acıklıdır, bi de uzerine ahmet kaya gibi sesinin rengi guzel olan bi insan söyleyince insanın yuregini daha cok burkar turku. bu arada resitaller1 yanılmıyosam konser kaydıdır ve ahmet kaya tum sarkıları tek basına saz calarak söylemistir, ki bence cok cok etkileyici bi albumdur, yurege dokunan bi albumdur.
Cem Adrian'ın sesinden dinlenesi şarkıdır
güncel Önemli Başlıklar