bugün

bir valizin içine sığdırdığınız tüm eşyalarınızla yeni bir şehirde yeni bir hayata başlamak amacıyla yerleştiğiniz kutu kadar yurt odasında karşınıza çıkan kişidir.eğer kafa dengi değilse, temizlik anlayışlarınız,uyku vakitleriniz uyuşmuyorsa hepsini geçtik size saygı duymuyosa en güzel senelerinizin içine eden, yeter artık bitsin şu sene demenize neden olan kişidir.ama şansınız yardım etmiş ve karşınıza kafa biri çıkmışsa birlikte yer içer, sabahlara kadar oturup dertleşir,kardeşten de öte olursunuz.zordur oda arkadaşlığı çünkü sadece bi odayı değil hayatı paylaşırsınız.ama aynı zamanda hayatta edinebilecek en büyük tecrübelerden de biridir sabretmeyi,paylaşmayı,hoşgörüyü,ortak bi çözüm yolu bulmayı öğrenirsiniz.
arkadaşlık bağının yaşandığı ortama göre ( ki bu işyeri,yurt ve ev olarak çeşitlilik göstermektedir.)hissiyatın ve samimiyetin artmasıyla doğru orantılı olarak sevilme ya da nefret edilme olasılığı yüksek bünye.
iğrenç bir perspektiften bakacak olursak;

- ben de arkadaşıyım, o da arkadaşı...
(bkz: roommate)
kafa dengi olduğu takdirde çok eğlenceli günler geçirmenize sebep olan arkadaştır. hatta arkadaşlardır. beraber falcıya gidersiniz, yemek yaparsınız, gecenin 11 inde birbirinizi gaza getirip dışardan yemek istersiniz, aynı masada yan yana otuturken msnde geyik yaparsınız, yan odayla kavga edersiniz, yurdun içinde bir o yana bir bu yana koşuşursunuz, içlerinden biri bir kaç saat geç kalsa merak eder özlersiniz..
eğer şahıs sessizlikten ve kitap okumaktan hoşlanıyorsa, geveze olmaması tercih edilendir.
Eğer dört kişilik bir odada kalıyorsanız diğer üç öğrenci sizin kafa denginiz de değilse, hayatınız bir izdiraba donusmustur artık.Ama bu ızdırabı kabaca halletmek gercekten cok kolay. Sabrınızın taştığı bir zamanda müthiş bir patlama yaparak saygı kazanır, hoşgörü bulursunuz.*
asla ve asla oflu olmamalıdır.
uzun birliktelikten sonra artık baymaya başladıysa, arkadaşlığı hayır getirmiyorsa; memleketen dönmesi istenmeyeceğiniz ortak alan paylaşımcınızdır.
Şu anda karşımdaki yatakta horlayıp, benim bu saatte hala ayakta olmama sebep olan şahıstır.
kafa dengi olanı makbuldür, bu kişiyle saatlerce sohbet edersiniz gece bir başlarsınız sabah nasıl olur anlamassınız, yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmez, açlıktan bir dilim kuru ekmeği paylaşırsınız, yeri geldiğinde annelik-babalık rollerine girersiniz birbirinizi korumak için, sabahları okula yetişmenizi sağlar alarmdan daha iyidir daha kibardır, artık bi yerden sonra kardeşten de ötedir, ilk odaya gelirken yaşadığınız tedirginlik kendini ayrı bir tedirginliye bırakır nasıl ayrılacağınızı düşünürsünüz artık.
Ankara'da 5 sene geçiren bir insan evladı olarak, hayatımın en keyifli yıllarını beraber yaşadığım beraber kavga etmeden tutun da herşeyi paylaşmaya kadar sorunsuz yaşadığım insandır. Güven çok önemlidir bu ilişkilerde. biz öyle bir arkadaşdık ki masanın üzerinde aylık harçlığımızı koyar bir kuruşuna zarar gelmeyeceğini bilirdik. Birbirimizin telefonlarının pin kodunu, atm kart şifrelerini bilirdik. Kız arkadaşlarımızla kavga ettiğimizde o benim bende onun kız arkadaşıyla aralarımızı düzeltirdik. iyiki de varmış, iyiki de yaşamız. Sağol hala en iyi dostum, sırdaşım, cankuşum!
yüz verdikçe astarını isteyen tipleri vardır. haddini bildirmek lazımdır. unutmamalıdırlar ki karşılarındaki de onların oda arkadaşıdır yani her türlü rahatsızlık geriye fazlasıyla dönecektir.
uyuştuysanız değmeyin keyfinize gitsin durumunun baş kahramınıdır.
uyanık olup dışarıda olanı daha makbuldur.
yeri geldiğinde annene babana katlanamadığın halde ona her zaman katlanmak zorunda olduğundur.
abi olup yan odada uyuyani candir..
uyumakta olup sarhoş olanı makbuldur.
zıt gitmeyeni, karşılıklı anlayışı ve saygıyı benimseyebileni pek makbuldür.
ismail yk dinlemeyeni arkadaşların en makbuludur.
dinledigi muzikle insani yargilamayani makbuldur..
sizin gibi zaman zaman tavan yapan çatlaklıkları, delilikleri varsa iyi olandır, candır, asildir.
bir anımı anlatayım hemen. aylarca odada her türlü siyaset, futbol, kız, din vs. muhabbetleri döndükten sonra artık tıkanmışızdır. herkes aval aval birbirine bakmaktadır sıkıntı içinde, gece saat ikiyi gösterirken. bendeniz haydi limana gidelim iskeleden denize atlayalım sözünü söylemiş bulundum gafletle, tarihler onbeş şubatı gösterirken. diğerleri tebessümle bakarken asil oda arkadaşı deniz şortlarını çıkarmıştır bile. ne mi oldu? bizim yüzmemizi seyretmeye gelen beş altı arkadaş hasta oldu biz bir deliliğimizin daha tadını çıkarırken.*
verilen cevaplara kizmayani makbuldur bu turun..
iğneli cevaplarla kalp kırmayanı çok daha makbuldur.
sen uyurken, senin saatini iki saat ileri alıp, erkenden kendini okulda bulmana sebep olmayanı makbuldur.