o gün ilk taşı günahsız olanınız atsın

entry 17 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  barnabas incilinde geçer. 201. ayettir. tam metni aşağıdaki gibidir. doğruluğu gerçekliği tartışmak bana düşmez ama ders çıkarılacak bir cümledir. biz ne zaman ki kendimizden geçip başkasını yargılamaya başlasak, kendi günahlarımızı unutup onları kötü addettik ama bunun muhakemesini yapmak bize düşmez. insanlar değişir, bir zamanlar kötü olanlar bir zaman sonra iyi olabilirler. karar verecek olan biz değiliz.

  --spoiler--

  201. "ilk Taşı Günahsız Olanınız Atsın!"
  isa mabede girince, yazıcılar ve Ferisiler kendisine zina suçu işlemiş bir kadın getirdiler. Aralarında dediler: «Eğer onu kurtarırsa, bu Musa'nın kanununa aykırıdır ve böylece onu suçlarız; eğer mahkûm ederse, bu kendi akidesine aykırıdır, çünkü o merhameti tebliğ etmektedir. Bu şekilde Isa'ya varıp, dediler: «Muallim, bu kadını zina ederken bulduk. Musa, böylesinin recm edilmesini emretmişti; buna sen ne dersin?»
  Bunun üzerine îsa eğilip, parmağıyla yerde bir ayna yaptı ve içinde herkes kendi kötülüklerini gördü. Cevap için sıkıştırırlarken, isa doğrulup parmağıyla aynayı gösterdi ve dedi: «Aranızda günahsız olan ona ilk taşı atsın.» Ve, yeniden eğilip, aynayı çizdi.
  Bunu gören insanlar, en yaşlısından başlayarak bir bir çıktılar, çünkü kirli işlerini görünce utanıyorlardı.
  isa yeniden doğrulup, kadından başka kimseyi göremeyince dedi: «Kadın, seni ayıplayanlar nerede?»
  Kadın ağlıyarak cevap verdi, «Rab, gittiler; eğer beni bağışlarsan, Allah sağ ve diridir ki, bir daha günah işlemiyeceğim.»
  O zaman îsa dedi: «Allah'ı tesbih ederim! Huzurla yoluna git ve bir daha günah işleme, çünkü Allah beni seni mahkûm etmek için göndermedi.»
  Sonra, yazıcılar ve Ferisiler toplanınca, îsa kendilerine dedi: «Söyleyin bana; eğer sizden birinizin yüz koyunu olsa ve onlardan birini yitirse doksandokuzunu bırakıp, onu aramaya gitmez misiniz? Ve, onu bulunca, onu omuzlarınıza atıp, komşularınızı çağırarak, onlara demez misiniz? «Benimle birlikte sevinin, çünkü, yitirdiğim koyunu buldum.» Mutlaka böyle yaparsınız.
  «Şimdi söyleyin bana, Allah'ımız, dünyayı kendisi için yarattığı insanı daha mı az sever? Allah sağ ve diridir ki, tevbe eden günahkâr üzerine Allah'ın meleklerinde böylesine bir sevinç meydana gelir; çünkü, günahkârlar Allah'ın rahmetini bildirirler.»
  --spoiler--
  #11778453 :)
 2. 2.
  hangi taşı diye merak etmiyor değiliz. hangi gün. nereye? koskoca şeytana taş mı atacağız yüce allah'ım.

  bana tank ayarlasınlar. cennette her istediğimi yapabilirim nasılsa.
  not: ateist değilim.
  #11778457 :)
 3. 3.
  (bkz: okeyde ilk taşı günahsız olanınız atsın diyen adam)
  #11778496 :)
 4. 4.
  bana sorumluluk düşmeyeceği için üstüme alınmadığım durumdur. günahsız olan hanginizseniz belli olmayan o günü elindeki taşla bekleyiniz lütfen.
  #11778508 :)
 5. 5.
  işlenmeyen günahların kaç tanesi fırsatsızlıktan kaç tanesi samimi irademizdendir acaba? arınmak mı istiyoruz yoksa kendimizi temize çıkarmak mı başlıca amacımız? evet arınmayı istiyorsak sürekli başkalarının günah ayıp ve kusurlarına saldırmakla kendimizi temize çıkarmaya çalışmakla olmaz bu.. arınmayı istemek? aslında mesele bu. Şimdi ilk taşı günahsız olanınız atsın!
  #13601105 :)
 6. 6.
  kutsal kitaplar arasında en sevilen hikayelerdendir. inan ya da inanma saygı duyarsın söyleyene/yazana.
  #13601121 :)
 7. 7.
  hz isanın söylediği en anlamlı sözdür. kuranda böyle bir ayet ve ceza olmamasına rağmen ayeti keçiye yedirip uygulamaya devam eden zihniyetler vardır .
  #14391123 :)
 8. 8.
  (bkz: kılıç günü)
  #14391135 :)
 9. 9.
  (bkz: takdir yüce mahkemenindir) müslüman kardeşlerimizin ders alması gereken bir hadisedir.
  #14391170 :)
 10. 10.
  isa: o gün ilk taşı günahsız olanınız atsın
  halk: ohaa, hmm, pff, *error* system down ÿ?ïß%~)
  isa: anne hayıır!
  günahsız meryem: sesini yükseltme anneye
  #14391184 :)
 11. 11.
  günün anlam ve önemini belirtir güzel cümle.
  #14445351 :)
 12. 12.
  hazreti isa nın büyüklüğünü gösteren cümle.
  herkes günahkar. hangimiz masumuz ya. günahsız. başkalarını yargılıyor.

  bir de ona ne zaman cennete gideriz dediklerinde düzgün insan oluruz, işte bu çocuk gibi demiş ve küçük masum bir erkek çocuğunu göstermiştir.
  #17625186 :)
 13. 13.
  hz. isa'nın kapak yaptığı ayet olmuştur. ''bu kadından daha günahsızı varsa buyursun ilk taşı o atsın''a getirmiş lafı. kutsal kitaplarda ciddi eksiklikler ve çakışmalar olduğuna inanırım hep ama böyle bölümleri de insana insanlık dersini verir.
  #17625218 :)
 14. 14.
  (bkz: isa da durur mu)
  (bkz: yapıştırmış cevabı)
  #17625253 :)
 15. 15.
  ne kadar güzel bir söz / kutsal kelimeler vs.

  bugün hikmeti bir kez daha anlaşıldı.

  rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu başlatan savcının gözaltına aldığı ali ağaoğlu'nun parası ile daha önce lüks bir dubai tatili yaptığı iddia ediliyor. (gerçi olay iddia boyutunu aştı faturalar ortaya döküldü ya neyse!)

  gelelim en başa.

  - 17 aralık operasyonunu cemaatin yaptığı dillendiriliyor. e madem öyle cemaatin elinde daha "temiz" adam mı yoktu da farklı odaklarla farklı ilişkilere giren biri seçildi? yoksa cemaatin savcının "tatillerinden" haberi yok mu?

  - cemaat akp'nin davayı sulandırma / propaganda ile unutturma / davayı "komplo-dış mihrak" kapsamında halka yansıtma taktiklerine gideceğini bilmiyor muydu?

  - yoksa bunların ortaya çkacağını bile bile hem akp'ye zarar verir hem de "artık yoldan çıkan" birinden kurtulurum diye mi düşündü?

  - ağaoğlu'nun çıkardığı belgeler sahte olabilir mi? akp'ye hizmet etmiş olabilir mi? (bu da ihtimal dahilinde zira gezi parkı olaylarında propagandayı karşı propagandaya dönüştürmek için bizzat rte "türbanlı kadına saldırdılar" yalanı ortaya atmıştı. diğer siyasiler "camide içki içtiler" türü kötü fantezileri ile bunu körüklemişti!)

  anlayacağınız algı savaşları tam gaz devam ediyor.

  eğer o faturalar doğru ise savcı "objektifliğini ve bağımsızlığını" yitirmiştir. öyle birisi artık savcı olmamalı!
  eğer o faturalar gerçek değil ise ağaoğlu şirketler grubuna ağır cezalar verilmeli!
  bu faturaları ve savcıyı konu dışında bırakarak siyasilerin yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna devam edilmeli!
  zira birinin daha pis olması diğerinin "ak" olduğu anlamına gelmiyor!
  #22481720 :)
 16. 16.
  doğrusu günahsız olan ilk taşı atsındır. tabi incilde yani hiristiyanlıkta yazan bir cümledir, islamdada böyle laflar duymak isteriz, neden türkceye başka türlü tercüme edilmiş, bilmiyorum.
  #25904579 :)
 17. 17.
  (#23442183)
  #25904599 :)