bugün

O kadar film arasından kapağına tutulup izlediğim, izlediğime hiç pişman olmadığım hatta başucu filmi yaptığım 2008 romen yapımı absürt komedi ile dram arasında gidip gelen güzel bir filmdir. romen köyünün rus komünizmine bakışı, evlenmek isteyen iki gencin düğünün stalinin ölümüne denk gelmesiyle gelişir. imdb tarafından 7.7 olara derecelendirilmiştir *
romanya kültürü dersinde izlettirilen filmlerden biridir. *

filmin akabinde komünizm etkisinde kalan ülkelerin öğrencileri oldukça sitemleşmişlerdir.

4 luni 3 saptamani şi 2 zile'den bile daha güzel bir romen filmidir şahsi kanımca. ayrıca romen kültürünü de oldukça güzel resmetmiştir; çingene müziğiyle, batıl inançlarıyla ve düğün sofrasındaki mamaliga, sürekli gülüşmeleri, küçücük köyde bir avuç insanı, kıyafetleri ve diğerleriyle.

romanya'yı bir kere daha sevdirir insana.
absürt komedi mi desem dram mı desem ne desem bilemedim ama değişik ve tatlı bir film olmuş.sessiz düğün olarak çevrilmiş film kendine de uygun olarak.ortalarına doğru biraz sıkılsam da o düğün sahnesi çok güzel olmuş.dünyadan kopmuş insanlara zorla dayatmayla gelen durum ve sonuçları desek aslında yeridir.
hoş tatlı güzel bir film olmuş.
çok sevimli sahneleri olan pek bilinmeyen bir film. başlarında kapatmak isteyebilirsiniz ama devam ettiginizde pisman olmayacaginizi da bilmeniz gerek.
filmin çekildiği köye vurulmamak elde değil. çiftin tatlılıgına zaten diyecek bir şey yok.
izlediğiniz zaman içinizde harika duygular, suratınızda sebepsiz bir sırıtma ve azcık bastıran bir hüzün bırakan romen filmidir. hollywood yapımı olsaydı yere göğe sığdırılmazdı ama böyle de iyi herkes izlemesin yani.
Birkaç yıl önce izlemiştim. Şu aralar “neydi o filmin adı ya, neydi” diye düşünürken eski Fotoğraflar arasında adına rastgeldim.

Bir romen filmi, öyle böyle film değil. Dram-komedi diyebiliriz.

Özetle;
kahkahalar, danslar, müzikler eşliğinde bir anını dahi sessiz geçmeyen bir romen köyünde, iki genç bir düğün yapmaya kadar verir. Fakat o gece Stalin ölür. Böyle bir durumda düğün hak getire eğlenceye dair en ufak bir gülüş bile vatan hainliği kabul edilecektir.

*bu akşam tekrar izleyeceğim.
güncel Önemli Başlıklar