bugün

Doğuş Yayın Grubu bünyesinde aylık olarak çıkacak ve yayın yönetmenliğini Gürsel Göncü'nün üstlendiği tarih dergisi. ilk sayıda BBC'nin film gibi belgeseli Cengiz Han'ı hediye olarak veriyor.
ilk sayısı gerçekten ilgi çekicidir. okunmuş ve test edilmiştir. tavsiye edilir. kendinizi tarihin bilmeceleri arasında bulacaksınız.
ilk sayısı ''ilk sayı'' olması vesilesiyle olacak çokta beklendiği gibi dolu değildir. incelenen olaylar çok yüzeysel ve kısaca işlenmiştir. bir tarih dergisinden beklenmeyecek derecede yalın bir dile sahiptir. danışma kurulunda ilber ortaylı nın olması okunması için bir neden teşkil edebilir. ayrıca renkli, resimli biraz espirili oluşu olumlu bir diğer tarafıdır.
okuyalım bakalım bir kaç ay daha, belki bulur kendini.
ntv'nin böyle bir $ey yapması gerçektençok güzel. zira klasını konuşturacak ve bence kaliteli bir yayın olacak.

edit 2012 : rezillik!

http://www.yg.yenicaggaze...zargoster.php?haber=21020
görükle' de bulunamayan dergi.
(bkz: ntv bilim)
ntv nin yaptığı güzel işlerden biri daha. ilk sayısı şubatta çıktı. yanında hediye diye verdiği cd bile beş milyondan fazla eder. alın okuyun. gayet güzel bir popüler tarih dergisi.

mart sayısında çanakkale savaşını beklemiştim ama tema olarak ekonomik krizi seçmişler. aslında nasıl olsa ekonomik krizin bi yere kaçtığı yok. çanakkale savaşlarını tema yapsalarmış daha bir güzel olacaktı sanki. 18 mart anısına.
Nisan sayısında, taş plaklardan çekilen osmanlı marşlarını vermesiyle beni benden almış olan tarih dergisi...
ayın 18'inde 50 tane bayiyi gezip zar zor bulabildiğim dergi. arkadaş amma tarihe meraklı insanlarmışız sevindim resmen derginin bayilerde kalmamış olmasına. an itibariyle taş plak kaydı marşları dinliyorum.
kesinlikle takip edilmesi gereken, oldukça faydalı ve objektif bilgiler sunan, popüler tarih dergisi. bir çok yanlış bilinen bilgiyi doğru öğrenmemizi sağlamakla birlikte, bir çok atlanmış, öğretilmemiş detayı da su üstüne çıkarıyor.

--spoiler--
mayıs sayısında verdiği sultan bestekarlar cd'sini dinleyerekten, turhan sultan yazısını okumak oldukça keyifliydi. ayrıca izmir'in yunan işgalini ilk defa bu kadar detaylı olarak okudum. etrafınıza gerçekten değişik bir gözle bakmanızı sağlıyor, ilk sayıda ki iplik fabrikası yazısını okuduktan sonra boğazdaki o bina artık gözüme daha farklı gözüküyor. çıkaranların eline sağlık diyorum.
--spoiler--
leziz tarih dergisi. haziran sayısında yeniçeri dosyasını açmışlar ve sultan bestekarlar cdlerini tamamlamışlardır.

emeklerine sağlık diyorum.
sultan bestekarlar 2 cd'si ile kulakların pasını silen dergi. çok hoş ulen valla.

bir de yeniçeri dosyasına tam tamına 17 sayfa ayırarak ayrıca takdirimizi kazanmıştır. yazının yeniçeri duası gülbank'tan alıntı müthiş başlığını aktarmak istiyorum;

"eli kan, kılıcı kan, sînesi uryân, ciğeri püryân"
(bkz: sultan bestekarlar)
ilk sayısını merakla alıp hayal kırıklığına uğradığım,ama yine de bu alandaki önemli bir boşluğun bir kısmını da olsa doldurabilmiş tarih dergisi.inceledikleri konu sayısı bir elin parmağını geçmiyor,onları da amatör bir üslupla eleştiriyorlar.ilk sayıda bir panorama 1453 eleştirisi vardı ki,insan haklı olduğu bir konuyu ancak bu kadar kötü savunabilir.yine de tüm bu olumsuzluklara ve yavanlığa karşın son sayfalarda hoş şeyler bulabildim biraz.

gerçi bu durum derginin ilk sayısı olmasından kaynaklanabilir,şimdi bir daha alıp bakmak lazım ama bu da öğrenci yüreği be kardeşim,paraya kıyamıyor ki.
"okunabilen tarih dergisi" sloganini hakeden bir dergidir zira ntv, tarih yaziyor.
populer tarih dergisinden sonra dogus yayincilik tarafindan cikarilan ikinci tarih dergisi.

popüler tarih dergisini cikarmaya baslayip yayindan kaldirma nezaketsizligini gosterip dunya yayinevine vermelerindne sonra hangi akla hizmetle tektat tarih dergiciligine el attilar bilemiyorum.

el altinda boyle guzel bir ad dururken ntv tarih gibi basit ve yalin bir ad koymalari da gariptir.

tarih dergilerine her yeni eklenen eskisine nazaran kotu olmaktadir.
murat bardakçı ve kankası erhan afyoncu'nun hasmı olmaya doğru giden yazar kadrosuna sahip tarih dergisi.
abone olunsa da pek birşey değişmeyecek dergidir. Çünkü hem peşin veriyorsun parayı 1 5 lira indirim yapıyor bu mudur yani . Hiç olma git bayiden al daha iyi
ntvt diye kısaltması kullanılır. Her sayısı arşivlenmesi gereken dergi.
internetten abone olmadan okunamayan dergi. bari eski sayılarını ücretsiz, pdfli $ekilde okuyabilsek.
kasım sayısında "evrime yenilen devrim" başlığı ile ekim devrimi'ni konu almıştır. tarihi konuları sıkıcı bulanların bile sıkılmadan okuyabileceği, kaliteli bir dergidir. kesinlike tavsiye edilir.
bbc history'den çokça etkilendiği rivayet edilen tarih dergi. lakin şunu anlamamaktayım, kaç yıllık dergilik tarihimiz var ki sıfırdan bir tarih dergisi konsepti yaratalım. tabiki dünyadaki örneklerinden etkilenecek, onlarla benzerlikler oluşturacak ve daha sonra farklılıklar yaratacak.
her sayısında biraz daha mükemmelleşen, tekrar tekrar okunası, ilk sayısından itibaren özenle arşivlenmesi gereken, hem popüler hem de çok faydalı bilgiler içeren tarih dergisi. bunun sanat versiyonu için;

(bkz: milliyet sanat)
özenle hazırlandığı her halinden belli olan,takip edilesi bir dergidir. bilim ve tekniğe çok daha başarılı bir alternatif olmuştur.
Akıcı ve sade dili, ilgi çekici konuları ve baskı kalitesi ile bu derginin, akademik olarak tarih alanında çalışma yapan kişilerin yanında, "tarih" konusuna basit bir ilgiyle yaklaşan kitleye de hitap edebilen tek dergi olduğunu görürüz. Fakat tarih araştırmalarında veri toplarken söz konusu tarihsel olayın bütünleyici parçası olabilecek derecedeki aktörlerin işlenmeyerek tek taraflı kaynaklarla konunun irdelenmesi yüzünden malesef son dünemde okurları ile dergiyi hazırlayanlar arasında bir güven sıkıntısı başladığını düşünüyorum. Özellikle "Dersim" konusunun işlendiği sayıda ilk kaynak olarak isyanı yönetenler arasında bulunan Nuri Dersimi'nin yazdığı metinlere başvurulması, buna karşılık olaylarda taraf sıfatı taşımayan bir başka tanığın sözlerine yahut yazılı bir belgenin varlığına gerek duyulmadan derginin o şekilde hazırlanması son derece yanlıştı. Son sayıdaki okuyucu yorumlarından da bunu anlamak mümkün. Dersim harekatını savunmak, yol açtığı sonuçları görmezden gelmek, insanlığa yakışmayacak bir tavırdır bana göre. Fakat sen tarih dergisi çıkarıyorum diyorsan ve yönetici kadrosunda da Halil inalcık gibi değerli bir tarihçi bulunuyorsa daha özenli yapmalısın işini.