bugün

arslanbek sultanbekov'un da aralarında bulunduğu türk boyu.
görsel
cüneyt arkın'ın mensup olduğu türk boyu.
günümüzde bulundukları başlıca şehirler ; rusya federasyonuna bağlı astarhan , terek , kızılyar , açıkulak , perekop , çelyabinsk ; bulgaristan ın şumnu , dobruca ve türkiye nin ankara-polatlı , şereflikoçhisar , konya-kulu , istanbul , osmaniye , adana , çorum , eskişehir , bursa , kütahya , gaziantep , ısparta-senirkent şehirleridir .
Dombra çalgisinin ve türküsünün gerçek sahibi olan türk boyudur.
nogay türk balaları
yavru gökbörüler.

görsel
Soyumun bu boya ait olduğu iddia edilmektedir kafkaslı, çekik gözlü olduğumuz ve de konuşma şivemizde bolgan (olan), bergen(veren) gibi kıpçak türkçesinin özellikleri bulunduğu için.

Yalnız ben pek inanmamaktayım.
doğu anadolu da pek çok türk boyundan ırkdaşlarımız yaşadığı için çok da şaşırılması gereken bir durum değildir.doğu da sadece kürtler yaşamıyor, hatta pek çok kürtleşmiş türk de bulunmaktadır.ayrıca gaziantep-nurdağı bölgesi çok da doğu sayılmaz, yanında oğuzeli ilçesi vardır adı üstünde türkmenlerin çok olduğu bir bölgedir.
Türkiyenin çoğu yerine dağılmış tatar soylu türk boyu. Sadece çoğunlukta değiller. Anneanne-dede nesli nogayca bilir yeni nesil bilmez.
bir adet arkadaşım vardı bu boya mensubiyet gösteren.
sonra bir uygurla evlenecekti ortalıktan kayboldu.
kımız falan gönderiyordu arada, ben de telefon numaralarını kaybettim.
öyle uzaklaşıldı, yazık oldu.

nüfusları çok az olan türklerdir.
moğol-türk karışımı bir şeyler.
türkleşmiş moğol tabiri daha yerinde olabilir.
altınorda'dan kalmalar.
sonra da bir nogay hanlığı kuruyorlardı.
pek güçlü sayılmazlar, çeçenler iktidarı ele geçirirse şamanist diye keser bunları ben size söyleyeyim.
Büyük bir bölümü diğer Türk boyları ile asimile olmuş Türk boyu.
Moğol değillerdir. Hayda arkadaş bir moğolluğumuz kaldı...
tatar arkadaşım. Tatar boyudur. Ben böyle gördüm böyle öğrendim.
ayrıca can çeçenler hiçbir şey yapmaz nogaylara ağzı olan konuşmasın! Evet nogaylar yarı şamanist gibi bir şeydir arkadaş haklı ama zaten çeçenistan'ın %10'a yakını nogaydır ve iki halk kafkasyada en iyi geçinen halktır neredeyse. Karaçay çerkes cumhuriyetinde nogay tatarcası resmi dil olurken can çeçenlerin çok yardımı oldu bize. Tanrım razı olsun.
(bkz: nogay tatarları)
(bkz: kantemir mirza)
genç osmanın hotin seferinede katılmış olan türklerdir. Hatta bu savaşta başarılı olan tek askeri birlikte onlardır. Lehistan(polonya) içlerine kadar akınlar yapıp sultan osmana çok sayıda esir ve ganimet getirmişlerdir.
nogaylar altınordu hanlığı döneminde boy hüviyeti kazanmışlardır, kıpçak türkleri,kafkas halkları ile moğol kaynaşması sonucu oluştukları düşünülür. kazaklarla ve tatarlarla yakın akraba olan bir boydurlar.