bugün

uludağ sözlüğün kalitesi adına, nitelikli entrylerin ve yazarların artması amaçlı, birtakım yazarların bir araya gelerek imzaladıkları bildirgedir.

sözlüğümüzde son zamanlarda nitelikli entry/başlık konusunda gözle görülür bir düşüş yaşanmakta.
evet bu sözlüğün varlığını sürdürebilmesi için tıklanma sayısı, üye sayısı önemli faktörler, ama sözlük adminin de dediği gibi dışarıdan gelen milyonlarca ziyaretçi ve okur bu sözlüğün en önemli destekçileri.

son günlerde benim ve birkaç arkadaşımın da entrylerimizde belirttiği gibi bazı konularda, bazı yazarların yaptıkları sözlükte kalitenin düşmesine, sözlüğün sözlük olmaktan çıkmasına sebep olmakta.
(bkz: anın görüntüsü istatistiklerden çıkartılsın/#32506762)
(bkz: anın görüntüsü başlığı kaldırılmalıdır/#32497006)
(bkz: uludağ sözlük moderasyonu/#32499379)

örneğin bir anın görüntüsü başlığı var, bununla ilgili çok yazdık, çok tartıştık.
evet, anın görüntüsü popüler bir başlıktır ve yazarlar burada yaptıkları paylaşımlar ile eğlenmektedirler. buna sonsuz saygı duyuyoruz.

"anın görüntüsü başlığı kaldırılsın" da demiyoruz.(aslında kaldırılmasından yanayız)
ama uludağ sözlük istatistiklerine baktığımızda anın görüntüsü başlığının sürekli istatistiklerde olması, aslında istatistiklere, debe listesine girmesi gereken emek verilmiş entrylerin önünü kestiğine şahit oluyoruz.

çünkü anın görüntüsü başlığı adil bir oylama sağlayamamaktadır ve sözlük formatına aykırıdır.
(bkz: anın görüntüsü başlığı adil bir oylama sağlamıyor/#32540311)

alelade bir fotoğrafın 80-100 artı oy alıp kafadan istatistiklere girdiği sözlüğümüzde emek verilen, hakkında araştırma yapılan entrylerin oylanmayıp, listelere dahil olamamasını sözlük adına bir kayıp olarak görüyoruz.
örnek: (bkz: #32521671)
bir fotoğraf nasıl olur da 100+ oy alabilir?

"bilgi kaynağı" olduğu söylenen ve bu amaçla yayın hayatına başlayan bir platformda, kedi, köpek, bebek, yeğen, kuzen fotoğrafları nasıl olur da istatistikleri işgal edebilir?

peki ya bunlar;
şu entrynin tam 130 artı oy alması;
(bkz: anın görüntüsü/#29505156)
şunun 120 artı oy alması;
(bkz: anın görüntüsü/#29501110)

yine aynı şekilde şurada da örneklerini görebileceğiniz paylaşımlar;
(bkz: uludağ sözlük debe rezaleti)
(bkz: uludağ sözlük debe rezaleti volume 2)

geçen haftanın en beğenilenleri listesi;
görsel
hafta içi sıradan bir günün debe listesi;
görsel
dünün en beğenilen entrysi;
görsel

gurur duyulacak başlık ve entry örnekleri;
görsel
görsel

bu yüzden yukarıda örneklerini verdiğimiz tarzda entrylerin ve aşağıda belirttiğimiz başlıklara girilen entrylerin istatistiklerde yer almamasını, istatistik listelerinin kontrol edilip nitelikli entrylerin bu listelerde yer almasını talep ediyoruz.
(bkz: anın görüntüsü)
(bkz: sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar)
(bkz: sözlük kızlarının fotoğrafları)
(bkz: sözlük erkeklerinin fotoğrafları)
(bkz: sözlük yazarlarının fotoğrafları)
(bkz: sözlük yakışıklılarının fotoğrafları)
(bkz: sözlük kızlarının elleri)
(bkz: sözlük kızlarının bacakları)
(bkz: sözlük yazarlarının kolları)
(bkz: sözlük kızlarının kolları)

(yahu, yazarken utandım yeminle)

evet, burası şayet bir sözlük ise, görseller, tek kelimelik, tek cümlelik entryler, emek verilmiş, araştırma yapılmış yazıların önüne geçmemeli.
emek ve bilgi, goygoya kurban edilmemelidir.
evet, belki içinizden "yahu madem öyle girmeyin bu başlıklara" diyenler çıkabilir, onlar zaten ne demek istediğimizi anlamamış olanlardır.

----------
taleplerimiz:
----------
1)yukarıda belirtilen ve benzeri başlıklara girilen entrylerin istatistiklerde yer almasının engellenmesi, mümkünse bu başlıkların kaldırılması, sol freyme gelmesinin engellenmesi.
2)debe listesine ve istatistiklere girecek entrylerin en az 150 karakterde entryler olması, bakınızdan ibaret entryler için de aynı sistemin uygulanması.
3)sözlükte başlık altında dönen goygoyculuğa müsade edilmemesi.
4)sürekli forum chat tarzı entry giren, sözlük formatından uzak yazarlara yaptırımlar uygulanması.
5)gammazlanan entryler hakkında yapılan işlemlerin hızlandırılması, bunun için gerekirse yeni yetkililer alınması.
6)taleplerimiz dikkate alınarak tarafımıza gereken cevabın verilmesi.
-------------

bir başka önerimiz de şu;
(bkz: görsel istatistikleri)

iş bu basit taleplerimizin 10 iş günü içerisinde değerlendirilip, somut adımlar atılmasını bekliyoruz.
yerine getirilmemesi, kaale alınmaması halinde biz aşağıda nickleri olan yazarlar olarak sözlükte kendi aramızda belirleyeceğimiz zaman dilimlerinde entry girmeme eylemleri yapacağız.
sözlüğün her türlü imkanlarından, etinden, sütünden yararlanacak, ama entry girmeyeceğiz.

bu bildiriye destek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

aşağıda nickleri yazılı 50 yazar bulunmaktaydı, gün içinde gerek başlığa destek olarak, gerek de özel mesaj ile isimlerini yazdırmak isteyen 50 arkadaşımız daha oldu, yani bu durumda aşağıda en az 100 yazarlık bir esame listesi olacak, entry haddinden fazla uzayacaktı, bununla ilgili de tepkiler oldu ve isim listesini kaldırmaya karar verdim.

zaten bu hareketimize girdikleri entryler ve değerli görüşleri ile destek veren yazarlar bu başlık altında bulunuyor. hepinize tekrar teşekkür ederim.
Emek verilmiş bir yazı.
(bkz: hadi bakalım)

Tanım; Yazar talebi
gayet makul talepler içeren bildirgedir.

konunun başka yerlere kaymaması için bildirgeyi yayınlayan yazara değil içeriğine bakarak reaksiyon gösterin. işgüzarlığın lüzumu yok.

sanırım sözlük yazarlarının hemen hemen tamamı işi geyiğe vurmuşken insanların kafasına vura vura başka yöne çekmek, özellikle de yönetimi buna ikna etmek pek mümkün görünmüyor.

o yüzden tamamen kesip atmak, geyiğin önünü kesmeye çalışmak yerine bu gibi ufak değişikliklerle biraz çeki düzen verilebilir ortama.

üzerine söylenecek pek bir şey yok, lakin bana kalırsa nick altı entryleri de debe listesinin dışına atılmalı.

bugün sözlükçe sevilmeyen bir yazarın nick altına 3-5 kelimeden oluşan ve hakaret içeren bir entry girdiğiniz vakit direkt 20-30 oy alabiliyorsunuz.

bu da o yazarların nick altına daha fazla entry girilmesine, "tepki" kılıfı altında insanların işgüzarlık yapmasına neden oluyor.
imzamı attığım bildirge. Bu sözlüğü bu hale getirenler utansın.
sonuna kadar dibine kadar haklı istektir. bu tür başlıklar silinmeli, yeniden açılacağı taktirde yazar çaylak edilmelidir. modlar bu rezilliğin önüne geçmeli! hoş bu saatte uyumuşlardır onlar, kulaklarına da pamuk tıkamış fosur fosur uyuyorlar. duymazlar şimdi, duysalar bile umursamazlar ama yazarlar umursamalı ve moderasyona müdahele etmesi için baskı uygulamalılar.

yaz benide!
Desteklediğim bildirge. Ama ikinci dalgaya yazılırsam niteliksiz girdilerle yakarım sözlüğü.
işsiz bildirgesi. *
niye benim adım yok lan tepkisi verdirmiştir.*
her ne kadar benim fotoşoklu entryler debeyi sikse de desteklediğim bildirge. artı oy vermeyin aq ne yapim. *
destek vermemek elde değil. Fakat garip olan bir şey var bu duruma katılan yazarlar bu felaketin içinde yer almasıdır. Ergen ve troll olmaya calışan (çalısan diyorum çünkü troll olmak zeka ve espiri kabiliyeti ister ) yazarlar uçurulmalı. Herşeyden önce moderasyon düzeltilmeli. Geçenlerde malzeme adlı moderatör '' ayak mantarı ile pizza yapan kız '' vb gibi başlıklar açıyor. Rezaletin başı burada.
Her ne kadar bahsedilen davranışlardan biraz sergilesemde bu bildirgeye katılıyorum.Zaten sözlüklere(ekşi,uludağ vb.) terim,davranış anlamı ararken bulaşmıştım.böyle bir şey gerçekleşebilse güzel olur.

Edit:Birde millet sözlüğü artık goygoy ve karı kız muhabbeti için kullanmaya başlamış.bu durumun değişmesi de çok zor.
her zamanki gibi '' başlıktaki yazıyı sonuna kadar okudum '' yalanıyla söze başlamak istiyorum. aslında ben hikaye ve mizah ağırlıklı takıldığım için bu konulara değinmek karizmamı gerçekten sarsıyor ama sırf bir yazar için küçük bir şeyler karalamak geldi içimden.

arkadaşlar niteklikli entry emek verilmiş entrydir. bu konuda beni umursamayın. ben her türlü aklıma ne gelirse çarşaf çarşaf yazan biriyim. yazmasını seviyorum. benim yazmama kimse mani olamaz. hadi itiraf olsun sizler nick altıma gelip sert eleştiriler yapınca ben daha çok yazasım geliyor. gaza geliyorum. ben salağım, bu tavır bana kamçı oluyor. övülüp pofpoflanınca da şımarıyor ve iyi yazamıyorum. yani bana sert olmanız daha çok hoşuma gidiyor. sözlükte yazdığım en uzun entirim ( küçük bir taş parçası ve bir garip aşk anısı ) bir yazarın bana siktirsin gitsin bokum gibi yazıyor afedersin falan demesiyle oldu mesela. bi bakmışım 16 bin küsür kez tuşa basarak hikaye yazmışım. deliyim demiştim. oğlak burcu böyle işte. inatız biz. madem öyle al sana böyle kişisiyiz.

neyse, bir yazar diyordum. sözlükteki bir yazar için şu satırları karalama gereği hissettim dedim.

beyler,
hanım efendiler,

şu sözlükte hikaye yazan bir geri zekalı ben kalmıştım. nihayet aylar sonra beta beyin adlı 11.nesil yeni bir arkadaşımız sözlüğe katıldı ve gayet de güzel hikayeler yazmaya başladı. sizler evinizdeki kedi fotoğraflarına, yediğiniz eriklere, çileklere falan yoğunlaşırken, onları anın görüntüsünde paylaşırken söz konusu yazarın kol kol güzel hikayeleri sol frameden aktı gitti.

çoğunuz görmediniz bile. bahsi geçen niteliksiz entryler de eğlendiniz, güldünüz geçtiniz. geçin, bu sizin hakkınız. bunu yeryer ben de yapıyorum. fakat insan hiç mi uzun yazı okumaz be? bacağınıza dolanan kedi fotoğrafı 70 küsür oy alırken o çocuğun yazdığı hikaye 3 oy bile almadı.

yeni yazarlar, özellikle hikaye yazarları okunmak ister. bunu ben de tattım, biliyorum. iyi kötü oylandığı zaman da okunduğunu anlar. hımmm der suya yazmamışık okuyan var.

neyse uzamasın, anın görüntüsü başlığı da sol framden kalksın deniliyor, istatistiklere girmesin deniliyor. modlar iş başına falan deniliyor.

hayır.

burada moderatörlerin hiçbir suçu yok. suç biz yazarlarda. sözlüğe şekil veren bizleriz. ilgi nereye kayıyorsa hepimiz oraya kayıyoruz. son zamanlar da proteste kayıyoruz mesela ( bu şakayı yapmazsam çatlardım. yazı çok ciddi gidiyor )

hülasa, beta beyin adlı yazar şuan sözlüğü bırakmış ( izin almış ) konumda ve onun hikayelerini okuyamadığım için sebep olan herkese küfür ettiğimi bilmenizi isterim. nitelikli entrylere daha çok önem verilmesi gerekiyor. özellikle ışık saçan yeni yazarları küstürmeyin derim.

saygı, sevgi, meme ve diğerleri..
görsel
"nitelik"ten kastın ne olduğunu anlamadığım bildirgedir. altına imza atan, destekleyen yazarların "nitelikli" 10 tane yazısını gösterin ben de destek vereyim. evinizin önündeki pisliği temizlemeden, komşunun damındaki kardan müşteki olmak da süpermiş...

http://t24.com.tr/haber/i...orospu-manifestosu,199896
imza atanların arasında tiksindiğim, niteliklerini daima bir Ego malzemesi yapanlar da var sevdiklerim de. Ama bu bir sözlük meselesi.

Görsellerin debe ye giriyor olması bir oylama sorunu. istatistiğinde görsel görmek istemeyen ağlamak yerine girdisini silsin. Sorun yazarlarla ilgili.

sözlük içinde yazarlardan oluşan bir yasama meclisi kurulmalı. formata bu meclis tarafından yeniden şekil verilmeli. burası artık zall ın sözlüğü değil. onun kurallarıyla yönetilmeye de devam etmemeli. Kurallar daima tabanın talebine göre şekillenmeli.

işini yapmayan moderatörlerin yazarların yeterli sayıda açık oyuyla görevinden azledilmesi uygulaması getirilmeli. aynı durum formata uymadığı tespit edilen yazarların azledilmesi için de uygulanmalı.

kılıçlar çekildiyse kan dökülsün.

Az önce geym of tırons seyrettim azıcık gaza gelmiş olabilirim. Seni kalisim yapacam tarihci76.
Desteklediğim bildirgedir. ayrıca duyarlılığından dolayı yazara teşekkür ediyorum. Buraya da gelip primci vs. Yazıyorlar ya ne kadar yerinde bir bildirge olduğu daha iyi anlaşılıyor. Yazarın koyduğu ekran görüntülerine bakın ayık kafayla girilmemiş bir sürü entry başlık var. işin daha kötüsü debe'ye giriyor bunlar. kendim de dahil olmak üzere yazdıklarımızın daha özenli olması taraftarıyım.
buna destek veren yazarların yarısının sözlükte formatı hiçe sayarak sohbet eder gibi entry girmesi gayet ironik olmuş. ne oldu, bir anda aydınlanma mı geldi, hadi düzelelim mi dediniz? "adam haklı yaa" bir imza da biz atalım mı dediniz?

şimdi sorarsanız bu konuda ne düşünüyorsun diye; ben de protest sanayici'ye katılıyorum, saçma sapan başlıkların her gün gündemi işgal etmesi beni deli ediyor. ama o yazarlarla da aynı sırada olmak... komik yani, sözlüğü altüst edenlerden birisi ol ve sonra da zall şu işe bir el at, düzelt bizi diye burada konuş.

format dışı yazdığım bu entry için de tüm yazarlarımızdan özür diliyorum.
ara sıra kendim saçma entryler girsem de sözlüğün inci'ye dönmemesi için desteklediğim uygulama. 6 yıl önce ne güzeldi sözlük, çoğunlukla bilgi içerikli başlıkların açıldığı. troller bile belli bir seviyedeydi. ancak sözlüğün cıvımasına biraz da yönetimin izin verdiğini düşünüyorum, malum yazar sayısı arttıkça reklam gelirlerinin ve taleplerinin artması vs..

eğer biraz da olsa bir değişim görülürse işe yaramaz ve goygoy içeren entrylerimi sileceğim.
Nitelikli olmasa da Olur Yeter ki Artık Allahımıza peygamberimize hakaret Edilmesin,Irkçılık yapılmasın insanların değer verdiği olgular Aşşağılanmasın kafi.
Çok güzel bildiri ulan çok ciddi taleplerimiz gibi var hissettim yemin ederim,

Sevgili protest,

1) Evvela sana muhtemelen durumun değerlendirileceği söylenmiştir. Hayır neden bu çoşma gün aşırı. Başlıklar açtık, zall dahil herkese yazdık, ilettik kibarca ne bu şimdi çete miyiz biz?

2)şu an için önceliğimiz uludağ sözlük aplikasyonlarıdır pardon ama değerli yazılımcı arkadaşlarımız mka ve x i bir başka iş ile meşgul etme girişimini görmemiş olayım zaten muzdaribiz bu konuda, yetişemiyorlar, önce aplikasyonlar, önce onların yazılım ve çıktıktan sonra da değerlendirmeleri.

3)yemin ederim en sevdiğin küfürü yazsana bana derim yazarsın şikayet ederim seni çaylak olursun.

4)moderasyon dışında hiçbir kuvvet benim entry girmemi engelleyemez, değil ki ben istatistikler için yazmayı bırakayım, çok da popimdeydi istatistikler.

5)kimseyi içeriğinin ne olduğunu bilmediği bir şeye imza atmış gibi gösteremezsin. Göstermemelisin.

6)zall bunu siksen okumaz.
Altına imzamı attığım bildirgedir.
Ulan serkanla el ele verip incinin anasını ağlattınız. Burasını da trollerin ve 'sözlük nedir, ne işe yarar?' bi haber olan çoluğun çocuğun eline bıraktınız. Sonra millet zall parayı trollerden götürüyor diyince 'yek yaa troller formata uygun entry giriyor bi kerem taam mııa?' diyerek Formata uygun Olsun da ne sikim anlatırsa anlatsın dediniz.
Yiter yaaa bezdim.
işsizlik bildirgesidir. Devletin acilen bu soruna el atıp başlık sahibini sözlükten uzak tutacak bir iş temin etmesi gerekmektedir.
Not: Zira gecenin bi yarısı oturupta böyle bir uzunlukta entry girmek cidden işsizlik alametidir.
Başlığa girmeden bunun da altından pro sanayicinin cıkacağını tahmim ettim.
sürekli kısa entry girdiği için çaylak olan bir yazar biliyorum. ama sürekli kısa entry (yaklaşık 70bin tane) girip, bu sebeple çaylak olmayan yazar da biliyorum.

caylaklara uygulanan min. 40 harf normal yazarlara da uygulanabilir mesela. ama uygulanırsa, günlük girilen entry sayısı yarıdan fazla düşer. çoğumuz yapıyoruz bunu, bakınızı verip ekle diyoruz, yalan mı?
bunun uygulanması sözlük yönetiminin işine gelmez. zira günlük girilen entry sayısı reklam verenler için bir kıstas.

bir de hatayı yanlış yerde arıyor gibiyiz. kalite sorunu sözlükte degil, biz yazarlarda. entryleri giren de, debeye sokan da biziz. kimle kavgamız?

bildiriye destek veren yazarları az çok biliyoruz, biz bizeyiz burda. inceleyelim mi entrylerini hepsinin? ben de dahil, %30'undan az, çöp diye tabir ettiğimiz, boş, lüzumsuz entrysi olan kaç kişiyiz? yazdığımız her 10 yazıdan 3-4 tanesi çöp! elbette istisnalar vardır arada, ama genelleme yapılabilecek çoğunluk dediğim gibi.

zall deniyor, moderasyon deniyor da, bu adamlar para kazanıyor bu işten. buranın bir ekşi olamayacağı belli. mecburen, tiklanma sayısı arttırılmalı. bunun da yolu, mümkün olduğu kadar çok yazar ve entry sayısı elde etmek.

aramızda çok kaliteli yazan güzel insanlar var doğru, severek takip ediyoruz da çoğunu. ama sözlükte sadece bu isimler kalsa, kimin ne işine yarar? laneth.us adında bir oluşumda yazmıştım bir ara. çok çok kalifiye insanlar vardı orada yazan. ama sol frame bir kaç günde bir belki değişiyordu. yazarlar ve yazılar çok iyi ama kimsenin umrunda değil. belki de kapandı şimdi orası ilgisizlikten. zall böyle bir şey ister mi? ben olsam istemem. yatırım yaptığım, beklentiye girdiğim bir platformun, sırf kalite ısrarı için batmasına seyirci kalmazdim. zall yapıyor mu bilmiyorum ama, ben feyk troll hesaplar bile açardım ilgi alaka görüyorsa. gayet doğal hareketler bunlar.

kendimizi check edelim evvela. biz ne kadar kaliteli yazarlariz ki, ne bekliyoruz! nitelikli entry ıstiyorsak, nitelikli entry yazmamız lazim. bunun için de bir kampanya, bildiri yayınlamak şart degil.

not: yazı çok uzun, elbette okumadım.
Ben bu başlıktan şunu anladım ''Tamam sözlüğün ağzına sıçan yazarlar bizleriz ve kendimizi düzeltmek için söz veriyoruz'' oldu. Şayet istenilmeyen durumun baş mimarları bu kampanyaya katılmış.
(bkz: sözlüğün anasını ağlatıp bildirge yayınlamak)

Benim pek samimi bulmadığım bildirgedir. Ayrıca anın fotoğrafı paylaşan bir yazar entry nin yarıdan fazlası bel altı kelimelerden oluşan yazardan bana daha sevimli geliyor. Sözlük kızlarının kolları bacakları gibi entry ler ve başlıklardan bende rahatsızım. Ama listede başı çekenlerin öncelikle çuvaldızı kendilerine batırmalarını tavsiye ederim.