bugün

nevruz bayramını anadillerinde kutlamak isteyen türk vatandaşlarının (bkz: anayasa nın 66 ncı maddesi) kürtçe olarak yazdıkları kutlama mesajı.

"anadillerinde kendi bayramlarını kutlayan yurttaşlara duyulan nefretin göstergesidir bu durum."

nevruz, kürtlerin tekelinde olan bir bayram değildir. nevruz bahar bayramıdır ve sadece kürt asıllı türk vatandaşlarımızın kutlanan bir bayram olmamakla beraber, ülkemizde resmi bir bayram olmadığı için toplumun tamamı tarafından meydanlarda toplanılıp, kutlanılan bir bayram değildir. ancak; türki cumhuriyetlerin hemen hemen hepsinde nevruz resmi bayram olarak kutlanmaktadır. buradan nevruz'un kürt asıllı türk vatandaşlarımızın tekelinde olmadığını çok net görebiliriz...
yenibosna'da bolca görürsünüz bu yazıdan.
nevruzu kürtlerin bayramı sanan araştırma özürlü insanların yazdığı afişmiş.

http://www.nevruz.gen.tr/destan.html
(bkz: newroz piroz be or not to be)
odtü de pkk propogandası yapılmasına sebep olan kutlamadır. 'pkk odtüde' ve 'gençlik aponun fedaisidir' gibi sloganları hiç bir karşılık görmeden yapabildiler. düşünün biz o bebek katilinin fedaisiyiz diye bağırdılar ve kimse ses çıkarmadı. bir anda nerede yaşadığımı şaşırdım ama gerçekler acı.
umarım bir gün bir şehit cenazesine gidip şehit evladının karşısında babanı öldüren kişilerin fedaisiyiz diye de bağırırlar. keşke ben bir şeyler söyleseydim diyorum, demediğim için utanıyorum, üzgünüm..
Savaşa, zulme inat, newrozu kutlama sözüdür. Türkiye olarak biz de newroz a bakış açımızı değiştirmeliyiz. Sevgililer günü kadar saygıyı hak etmeli en azından.

edit: eksile sen eksile...zaten yapabileceğin en büyük siyaset bu
edit:newroz işte...
herkese kutlu olsun.
newroz bayramınız kutlu olsun demektir türkçe dilinde.
bugün ülkenin dört bir yanında haykırılan söz.
ilac ismi gibin olan soz.

(bkz: newroz piroz be 25 mg)
anlamayanlar için;

(bkz: tazmanya canavarı ile kürtçe öğreniyorum seti)
anlamı "newroz kutlu olsun" olan kürtçe bir cümle.
(bkz: emep)
newroz tüm doğu halklarının bayramıdır. ama şu varki, resmi ideloji burda da karşımıza çıkmaktadır ve bu kadarına da pes dedirtmektedir. ^^newroz değil efendim, o nevruzdur ve türklerin bayramıdır ^^ denmektedir. bu söylem bir zamanlar kürtler içinde ^^efendim dağlık arazide yaşayan türkler, karda yürürken kart kurt diye ses çıkarmaktadırlar. kürt diye bişey yoktur, onlar dağlı türktür ^^ demekteydi.
yani mabadımla gülüyorum bu resmi asimililasyon söylemlerine. hatta ölüp ölüp diriliyorum. bu nasıl bir beyin travmasıdır anlamak güç efenim. ayrıca bu resmi söyleme bel bağlayan ^^milliyetçi^^ arkadaşlarında tarih bilinci miyoptur.

ek 1: yüklenin gençler eksilere, gerçekler ne de olsa acı*
--spoiler--
nevruz bayramınız kutlu olsun demektir türkçe dilinde.
--spoiler--

arkadaş yazacaksanız şöyle yazın da anlayalım dediğim ve kutladığım kürtçe söz.
not: türkçe açıklamalı yazın dediğimdir. yoksa yaz kürtçeni banane ama anlayacağım dile çevir sana zahmet.
odtüde iktisadi idari bilimler fakültesi binasındaki iş bankası atmsinde tükenmez kalemle yazılmış söz öbeği.
türkçesi için;

(bkz: biz bayramları bile çalan ibneleriz)
yıldız teknik üniversitesi davutpaşa kampüsünün önlerinde bir duvara kocaman bir pankart şeklinde asılmış olan söz. insancası ne bilmiyorum ama şu newroz kelimesi bizlerdeki nevruza benziyor. alakası olabilir mi acaba?
ister nevruz yazılsın ister newroz bu bayramın adı bahar bayramıdır. bu ne salt kürtlere ait ne de tamamiyle türklere aittir. bu bayram herkese aittir. nevruza newroz diyerek bayram üzerinden siyaset yapmak acizliktir. belki onları karşımıza alıp; bak arkadaşım bu bir bayram. bayram birleşmek bütünleşmek içindir newroz yazarak kendini benden soyutlama demek gerekir belki ama zaten görülen o'dur ki zaten newroz yazan zihniyet barışmak bütünleşmek değil tam aksine ayrışmak istiyor bunun adı barış değil arkadaşlar artık kendinizi de kandırmayın.
kürtlerin türk bayramı olan nevruzu çaldıktan sonra kendi bayramımı kendi anadilimde kutlarım diyerek yazdığı hede...
nevruz türkündür.
mitolojik kökeninden, kaynağından tümüyle kurtulmuş ve -devletin 90lardaki katliamlarının da katkısıyla- bir tür kürt ulusal direniş günü haline gelmiş olan newroz un kürtçe kutlanma kalıbıdır.

"newroz türk bayramıdır, newroz bahar bayramıdır" önermeleri kültür araştırmaları için önemli olabilir ama siyasi gerçekliğin tespiti açısından hiçbir önemi yok.
kulağa hoş gelmeyen kaba bir dilin ürünüdür.
newroz'un kökeni zerdüştlere irani halklara dayanmaktadır. newroz bayramı sadece irani topluluklar arasında bir bayram , şölen havasında kutlanır. bugün kürtlerin bir şölen havasında kutladığı gibi irani bir millet olan taciklerde resmi olarak 11 gün kutlamaktadır.

1920'lerden sonra milletlerin uluslaşma serüveninde bir çok konuda olduğu gibi yine türk kültür hırsızlığına maruz kalmıştır.

(bkz: türk kültür hırsızlığı/#14866580)

Yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Newroz, iran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder. Günümüz iran'ında, her ne kadar islami bir kökeni olmasa da bir şenlik olarak kutlanır. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart'ta kutlarken, diğerleri Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen, 22 veya 23 Mart'ta kutlarlar. Aynı zamanda, Zerdüştlük, hem de Bahailer için de kutsal bir gündür ve tatil olarak kutlanır. Kürtlerde, Newroz bayramının Kürt mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi'ne dayandığına inanılır.

yine güldürdünüz bizi çılgın türkler.
...denir ve molotoflar atılır.

maalesef şimdiki durum bu sekilde. güya baharın gelmesini kutluyorlar. molotof atıp cam çerçeve indirip insan öldürerek... ne garip.
pkk için bir oyun sahası kürtler için bir aydınlık gün demektir.. ama artık kürtler kutlamaya çekinmektedir. suistimaller biter bitmez ben de kutlayacagım..
güncel Önemli Başlıklar