newroz nedir neden kutlanir

 1. 1.
  Skytürk kanalında yayınlanan musa nın mikrofonu adlı programda gazeteci musa ağacık ın içinde bulunduğumuz günlerin gündemi meşgul eden konularından biri ile yani newroz ile ilgili, sokaktaki insanlara mikrofonu uzatarak sözlü eder bir eda ile yönelttiği, arada bir damar soruları da çaktırmadan araya kattığı ve birkaç dakika önce itibariyle izlediğim programının konusunu teşkil eden sorudur.

  Görülmüştür ki, newrozun ne olduğu ve neden kutlandığı hususunda bölgeler arası bir bilgi çatışması yaşanmaktadır. Mikrofonun uzatıldığı türk kökenli vatandaşlar bahar bayramı olarak nitelendirdikleri newrozu neden kutladıklarını derinlemesine bilmediklerini ifade etmişlerdir. kimisi eski bir türk bayramı olduğunu ve kimisi ise eskiden hıdrellez adı ile kutladıklarını belirtmişlerdir.

  Mikrofonun uzatıldığı kürt kökenli vatandaşlar ise; newrozun eski bir kürt bayramı olduğunu ve yüzyıllar öncesinin iran ında yaşanmış bir olay nedenli var olduğunu ifade etmişlerdir. bazıları ise bir çiçek adı olduğunu ve nergiz misali her dağda bittiğini belirtmişlerdir.

  Yorumlar arasındaki bir diğer fark ise; Kürtlerin newroza siyasal bir elbise biçme çabalarına karşılık Türklerin böyle bir çaba içerisinde olmamalarıdır.

  Belki de yapılması gereken de budur. Yani; newrozu bir kardeşlik dostluk ve baharı müjdeleyen yeni gün bayramı olarak, yan yana kutlamak.

  Ne dersiniz ? güzel olurdu değil mi ?
  #3175327 :)
 2. 2.
  nevruzdur o newroz değil. adam gibi yazmasını bilmeyenler hakkında açıklama yapmamamalıdır zira yazmayı bilmemeleri ne denli olaydan çakmadıklarını ve amaçlarını açık etmektedir.
  #3175347 :)
 3. 3.
  tezatlarla dolu başlıklardır. " newroz nevruzun kürtçesidir. nevruz baharın gelişidir ama newroz başkaldırıdır. " ulan dürrük madem kürtçesi anlamıda aynı olur kelimenin kürtçe versiyonu olunca anlamımı değişiyor. efendim vel hasıl-ı kelam amacından sapmış bünyelerin başka mecralara çektikleri kutlama şeklidir. türkçe'de w olmadığından mütevellit kelimenin yanlış olduğu hemen gözlemlenmektedir.
  (bkz: nevruz)
  #3175365 :)
 4. 4.
  (bkz: dayak nedir neden atılır)
  #3175831 :)
 5. 5.
  newroz; aşağılık bir anlama gelir ve kutlanmaz. olay çıkartılıp, ülkeye zarar verilir, bölücü terörün günüdür.
  nevruz; kökeni antik türk kültürüne dayanan bahar bayramıdır. bütün türk ülkelerinde çeşitli etkinliklerle dayanışma içinde yaşanan bir gün olarak kutlanır.
  bugün ise maalesef aklımıza teröristlerin hainliğini birkez daha gösterdiği bir gün olarak bilinir.

  ayrıca bakınız (bkz: #554218)
  #3175887 :)
 6. 6.
  En eski Türk bayramıdır.Propaganda aracı yapılmamalıdır.
  #3175958 :)
 7. 7.
  geçen sene okulda kahvemi içerken çıkan olaylar yüzünden biber gazı yiyerek kutladığım bayram.
  #7517473 :)