bugün

sözlüğe bakıldığı zaman söylenebilecek söz.

ulan saçma salak adamlarla doldu sözlük be... kimse üstüne alınmasın yahu, lafım trollcülük oynayanlara. tek yaptıkları harf israfı olan bu adamcıkları gördükçe içim parçalanıyor be...

cool adam: gülmekten öldürürdü, yazının bir yerinde öyle bir kelimeye denk gelirdiniz ki "yok artık" demekten kendinizi alamazdınız.

maldanadam: adam cidden komikti. çok güzel gıcıklık yapardı ve kültürü ile ezerdi. şimdiki trollere bak be...

kernel amadeus: çoğu başlığına siktir çekilse de kayser sozer özentisi denilse de adam yazıyordu en azından. okutuyordu yazdıklarını.

şimdi neden böyle bir başlık açtım bilmiyorum ama allah mevcut kaliteli trolleri başımızdan eksik etmesin.
bu aralar sözlüğü gözlemlerken sürekli içimden geçen cümle, hayıflanma. Yahu eski troller bi kaliteliydi, daha inandırıcıydı, eksiyi sonuna kadar hakederlerdi*.Şimdiyse bakıyoruz hepsi çakma, ne yaratıcılık var ne inandırıcı olmak için biraz detaylı bilgi .Eksi veresi gelir mi insanın, gelmiyor.
aldığı eksileri entrysinin son harfine virgülüne noktasına kadar hak eden trollere duyulan özlem cümlesidir. adamları en azından eksileyince vicdanen rahat hissediyorduk kendimizi. şimdi eksileyince artık içimizde bir ukte kalır oldu.
yenilerde de umut vaadeden kıymetli kalemler mevcut aslında. ama troll değil mi topunun köküne kibirit suyu...
günümüzün trollerini beğenmeyen yazar söylemi.

yakalanan trollerin geri salınıp büyümelerine izin verilmedikleri için oluyor bunlar hep.
trollüğü bile hakkıyla yapanları özlemle anma cümlesidir.

evet masal değil, bir zamanlar sağlam troller vardı.

- zekilerdi. kızsanız dahi bunu inkar edemezdiniz. tahmin edilemezlerdi. ne zaman ne yazacaklarını, hangi bam teline dokunacaklarını bilemezdiniz.

- eski trollerin aykırı da olsa bir duruşu vardı. toplumun genel görüşünün dışında bir şey savunurken bile bunu destekleyecek argümanları vardı. öyle ki tek satırlık ayar cevapları yeterli olmazdı bunları bozmaya. zaten öyle herşeye bozulmazlardı. onların girdiği bir entry'e karşı girilen onlarca entry olurdu. tekrar bunlara cevap vermeye tenezzül etmezlerdi.

- bir uslupları vardı. dile hakimlerdi. kelime seçimleri özenliydi. tasvir yetenekleri güçlüydü. olay örgüleri iyiydi. yıllar sonra bile okunacak güzellikte yazıları vardı. güldürmek istediklerinde güldürür, kızdırmak istediklerinde kızdırırlardı.

- dil bilgilerine diyecek yoktu. dahi anlamındaki "de" yi ayrı yazamayanlardan değillerdi.

- her şeyden önce özgünlerdi. herkesin yazdığı konuları tekrar tekrar yazıp bayağılaşmazlardı.

- çekicilikleri vardı. zehirli sarmaşık gibiydiler. kızsanız da okurdunuz.

- yaşanmışlıkları/kültürleri vardı. şarap içiyorum dediğinde 2 TL'lik efes güneş içmediklerini anlardınız. yabancı bir ülkeden/şehirden bahsettiklerinde orada yaşamış olduklarını hissederdiniz.

şimdikilere bakıyorum. üzerine troll semeri geçirilmiş eşek. semer eşekliği gizlemiyor ama.

- sadece sıçtıkları başlıkların manasızlığına, birbirinin aynısı olmasına kızmıyorum. bunların ısrarla birbinin tekrarı başlıklar açmasına/entry ler girmesine, birinin sıçtığını diğerinin sıvazlamasına, aykırı olacağım derken iğrençleşmelerine, bilmiş tavırlar takınıp cehaletin kıyısında yüzmelerine, kendilerini ifade edememelerine kızıyorum.

- bırakın entry'nin ilk paragrafını yazdıkları başlıktan ne yumurtlayacaklarının tahmin edilebilir olmasına kızıyorum.

- yazılarında en ufak bir zeka kırıntısı olmamasına kızıyorum.

- eleştirildiklerinde hazmedememelerine kızıyorum. ayarı aldığında cevap vermek için kıvranırken çamurda debelenen domuzlar gibi görünmelerine kızıyorum.

- ellerinden başka tecrübeleri olmadığı halde kazanova gibi davranmalarına, ahlaksızlıklarını ahlak maskesi altında gizlemelerine kızıyorum.

iğretisiniz...

aslını yaşatacak olan taklitlerden bile daha ucuzsunuz.

zerreniz boka düşse onu bile mundar edersiniz.
sözlüğün son durumuna bakıldığında, kolayca söylenebilecek söz.

troll olacağım diye kendi götünü parmaklayan bir yığın oğlan ortalıkta geziyor.
bir cool adam olsun, bir kernel amadeus olsun ne bileyim kukla olsun veya hbbia, maldanadam...

şu yeni yetme piç kurularının başlıklarını görünce insan özlemiyor değil eskileri.
şimdikilerin yanında bluevelve'in dahi "yazar" kalması sonucu bir yazar hayıflanmasıdır.
nerde esku trollerimiz istiyoruz. eskiden trollerde bi komik olabilirdi. ama simdi hepsi mal. oncrkiley mal taklidi yapiyordu sadece bunlar katiksiz got kili.
şu sıralar -yaklaşık 6 aydır- sözlükteki başlık kalitesinin düşmesine mütevellit söylenen söz. Başlıklara bakıyorsun yok hamam böceği yok sözlük kızları yok pipim düştü, ulan trollüğün de bi adabı var arkadaş.
müslüman ise sorun yoktur. trollün bile müslümanı evladır.
balık istifi olarak +donuz listemdeler efem.
evlenmiş olabilirler.
o değil arada girseler de şu vasatlardan kurtulsak.
yok azizim yok. eskiden bir zeka pırıltıları vardı. bir mantık vardı. bir ince espri yeteneği vardı.

ironi vardı mesela.

ne olduğunu anlamazdınız ibişin.

hiç biri yok, yokuz şimdi.

(bkz: uludağ sözlük e format atılmalıdır)
birer birer gittiler...

(bkz: rock is my life style): mal falandı ama biraz da gerizakalıydı...

(bkz: onur55): akıl sağlığı yerindeydi...

(bkz: taytszkral): bunda da biraz kafa güzeldi...

(bkz: devecialpay): "deveye diken insana siken yaranır" deyip gitti...

(bkz: taze mi bitti topik): bu arkadaş da ortalarda dolanır dururdu...

Geride kalanlar da yazıyorlar arada...
Cool adam olsun ezik man olsun jeli bon kenobi olsun özlenendir. Neredesin firuze.
Peşinen edit: kendi nickimi yanlışlıkla yazdım. Evet.
Bir soru. Onlari da kusturduler sanirim. Sozlukte trolluk yapan kimseyi gormuyorum zira.