bugün

cevabı kimse tarafından bilinmeyen soru. hadi "doğduğumuz için" diye cevap verdik diyelim; peki ilk insan neden doğdu? bilen varsa zaten çoktan aşmıştır uçmuştur. en fazla niçin yaşıyoruz sorusunun cevabını verebiliriz sanırım.

he, bir de, inançlıysanız cevabı inanç sisteminize göre değişen soru.

(neden varız sorusuyla aynı anlama gelen soru) * *

kötülemeden 1 dk sonra gelen edit: harbi lan çok kötü bu. *
edit2: anladım canım kötü bu, biliyorum. kendime ibret olsun diye silmiyorum ya da düzeltmiyorum. (ha doğru mu doğru, orası ayrı)
tanrı bizi bu dünyaya isteğimiz dışında attığı için tabiki de.
"neden olmasın" şeklinde yanıt verilebilecek soru cümlesi.
hayatı ve yaşama sebebini sorgulamaya yönelik sorulan soru.
allah yaşa ya kulum demiş bizde yaşıyoruz.
cevabı basit olan sorudur.

"bir yudum demli çay, bir nefes sigara için.."
Hayata neden geldim?
Tanrı var mı? gibi sorgulamalarla devam edilebilecek sorudur.
Sonu yok bu soruların yavruşum çözersen bize de haber ver.
allah'ın bize verdiği, kendi ruhundan verdiği o parça ruhu özüne irade ile ona güzel ahlak ile teslim etmek için yaşıyoruz.

(bkz: sorularla kaderin şifreleri)
yaşamak edilgen bir eylemdir kimi zaman.
yaşamak etkeni olduğun bir eylemi sahiplenmektir kimi zaman.
yaşamak etkeni ve edilgeni olamadığın bir curcunayı izlemektir kimi zaman.
yaşamak zarurettir çoğu zaman.
yaşamak nefes almaya neden aramaktır çoğu zaman.
yaşamak aldığın nefesin hakkını sorğulamamaktır çoğu zaman.
yaşamak alternatifsizliktir her zaman.
Cavabı, Zâriyât Sûresi'nin 56. âyet-i kerîmesinde verilmiş olan sorudur. Allahu Teâlâ Zâriyât Sûresi'nin 56. âyet-i kerîmesinde insanın yaratılış nedeninin kendisine (Allah'a) kulluk etmek olduğunu belirtir. Dolayısıyla da biz, Rabbimize kulluk etmek için yaşıyoruz. Yaratılış nedenini gerçekleştiren, yani Allah'ın rızasına uygun olarak, kulluk dairesi çerçevesinde hayatını sürdüren kişi hem bu dünyada hem de âhirette bunun ecrini görecekken; yaratılış nedenine ters düşen bir hayat süren kişi iki dünyada da huzur ve sukûn yüzü göremeyecektir. Dolayısıyla zaman, bu sorunun cevabını gerçekleştirme zamanıdır.
sonunda cevabını bulabildiğim soru. *
sex, müzik, alkol için yaşayanlar var bu memlekette.
sonu merak ettiğim için.
islama göre allah'a ulaşmak için,
freud'a göre ölüme ulaşmak için,
netzsche'ye göre üstinsana ulaşmak için,
...
görsel
-neden yaşıyoruz?
+ölmek için.
Gebermek için.
1. Imtahan için.
2. patlıcan kızartması yemek için. Hem de sarmısaklı yoğrutla.
(bkz: sabah sabah insanın aklına yemek sokan 2 ibne)
dünyanın yaşamaya değer bir yer olduğu için.
oksijen bolluğu varmış dünyada.
niye yaşamayasın ki? şeklinde soruya soruyla cevap verilebilir.
hala dünya da ayak basılmamış, görülmemiş yerler, yaşanmamış özel şeyler, öğrenilecek güzellikler var.
insanın bazen kendisine sorduğu sorudur.

madem kaderimiz/hayatımız biz daha doğmadan önce yazılmış (ne yapacağımız, ne günah işleyeceğimiz ya da ne iyilik yapacağımız) neden yaşıyoruz? diye sorarım kendi kendime. bu konuda beni aydınlatabilecek arkadaşlar özel mesajdan bilgilendirirse sevinirim efendim.
(bkz: ibneliğine)
Edit: alıp yapıştırmışlar lan * burdan ibneliğine yaşayanlara selam olsun. ibneliğine derken tabiki fiziki anlamda değil. Mental vabında. Neyse öptüm.
freddie mercurynin the show must go on şarkısında does anybody know what we are living for" diyerek sorduğu sorudur.
Öylesine.
yaşamak için.