bugün

Seçimler yaklaşmışken akla gelen bir soru...
Hep bir ağızdan çünkü demokrasi diye bir şey var denebilir.
Herkesin oy hakkı vazgeçilmez bir şeydir de denebilir.
ama merak edilen şu ki:
sokakta 2 kelimeyi yan yana getirip anlamlı bir cümle kuramayan, bu ülkenin sorunlarını önemsemek bir yana, hiç bir şekilde merak ve gayret içinde olmayan, siyasetle ilgili bir fikir sahibi olmayan, kendini kurtarıp geri kalan herkesi satabilecek bir çok insan var.
Bu insanların da oy hakkı var. Yani hepimizin geleceğini, kaderini belirleyecek bir konuda söz sahibi olan binlerce insandan sözediyorum.

Ve soruyorum: Neden herkesin oy hakkı var?
- neden herkesin oy hakkı var?
+ peki neden herkesin yazma hakkı var?
sırf partinin simgesini beğendiği için oy verenlerin olduğunu düşününce malesef bir çok insanın kendisine sormaktan kaçamadığı sorudur.
3-5 * * manken aşifteye siz başbakan olacak kadınsınız diye methiyeler düzen embesil yaratıkların oy kullanacağını bilmekten dolayı rahatsızlık duyan ve memleketinin geleceğini düşünen insanların içten içe sorduğu sorudur.
üzerine düşünmeden ve belki de düşünemeden yorum yazmak yerine, etrafına bakmaktan aciz olan insanları eklemeyi unutmuşum.
Şu denebilir : Peki senin neden oy hakkın var?

Evet bence de neden benim oy hakkım var?Neye göre?

cevap şu:

Sorumsuz insanlarla sorumlu insanları ayırt edemedikleri için,
cahillerle, hayatına ve ülkesine her an değerli bir şeyler katma telaşında olan insanları ayıramadıkları için,
herşeyi dar çerçevelerden değerlendirip popülist yorum yapanlarla , gerçekten önemli olan bir konuya dikkat çekenleri ayıramadıkları için,
Hala bir oyun ne kadar değerli olduğunu anlayamayanlar olduğu için...
demokratik devlet olmanın bir gereğidir şeklinde kısaca cevaplanabilecek sorudur.*
sığ bir soru.

asıl sorun "herkesin oy hakkının olması" değil "herkesin oy kullanabilecek yetide olamaması", beyin fırtınası olaraksa "kişilerin oy kullanabilecek bilgi ve kültür seviyesine gelme şekilleri."
"Neden herkesin oy kullanma hakkı var?" sorusunu "o zaman herkes oy kullanamasın" diye algılamamak lazım.
Oy kullanan kişilerin eğitim düzeylerinden dünya görüşlerine kadar bir çok konuda gelişmeye ihtiyacı var.Bir şeyleri değiştirelim diyoruz ama kaçırılan nokta şu: bu bir döngü, oyunu bilinçli kullanamayan her birey ihtiyaç duyduğu refah ve gelişimi de ıskalamış oluyor.
Bu böyle olunca da hepimizin bu ülke ve bu ülkede yaşayan güzel insanlar için umut ettiği herşey çöpe gidiyor..

Bu yüzden soruyu iyi irdelemek gerekiyor..
neye göre bilinc kime göre bilinc? seklinde bir soruyla cevap verilicek soru seklindeki baslıktır. bu zihniyetin hala yasıyor olması cok üzücüdür. dikteden farksızdır.
(bkz: bilir misin demokrasiyi)

(bkz: herkesin eşit olduğu başka bir ortam bilir misin)

(bkz: işte biz buna demokrasi diyoruz)
her kesin aynı vatan uzerinde ayni havayı tenefus edip ayni hayatı aynı topraklar uzerinde paylaştiği ve birgün gelipte herkesin muhtaç kalacaği birinin olacağı için herkesin oy hakkı vardir. örneğin; bugun bir profosorun yazliği yangında yanmasın diye bir çobanın yardim elini uzatması gibi. veya bir çobanın yetiştirdiği koyunu bir profosörün kurban etmesine sebep olduğu gibi herkes eşit olarak eşit şartlarda oy kullanmalıdır.
bir kısım oligarkın kendi aralarında söyleşip güldükleri laflardan biridir. lakin sana ne oluyor be kardeşim dedirtmiş saçmalıktır.
açıkçası iyice düşünüldüğünde doğru bir soru..
ilk etapta bu başlığa tepki gösterenleri anlamıyorum.
çünkü entrylerde oy kullananları ayıralım demiyor.
bir ironi var ortada..
oy bir para gibi değerlendirilmemeli..
"benim param kardeşim size ne, istediğim gibi kullanırım" demek kolay
ancak her oy hepimizi etkiliyor..
bu başlık ona dikkat çekiyor.
herkes oy kullansın ama iyi düşünsün..
çünkü bu başlığa yazı yazanlara bakıyorum da anlamadan yorum yapan o kadar çok ki.
neden herkesi yazar yapmışlar diye soranlara ben aynı soruyu yöneltemiyorum..
neden?
demokrasi düşünceme aykırı..
(bkz: kahrol demokrasi padişahım çok yaşa)*
(bkz: bencil şey seni)
türkiye'de tek oy kullanılsın o da sadece benim oyum olsun durumudur.

hem ayrıca efenim güzel yurdumda herkesin oy hakkı yoktur.
daha doğmamış yetimler, anne karnındaki ceninler, kundaktaki bebeler ve aklı kemale ermeyen reşit olamamış kardeşler bunlara en güzel örnektir.
3 torba kömür, bir çuval pirinç karşılığında oylarını satan yurdum insanını gördükçe ister istemez akla gelen soru cümlesi..

http://www.haberler.com/y...nda-komur-yardimi-haberi/
insanları sınıflandırmak kimin haddine bunu düşünmek gerek.Yaşını dolduran her türk vatandaşı oyunu kullanacaktır. Kullanmalıdır da. ister yobaz, ister laik, ister anti laik, ister komunist, ister ateist, isterse cahil olsun. Hatta ve hatta pusulaya basmak istediği evet kaşesini pusulada bulamayacak kadar cahil olsun. Oy onun da hakkıdır. Bu konuda ironi aramaya gerek yok. Madem cahil tut kolundan iki kelime öğret siyaset yapmadan.

Sen cahilsin otur oy kullanamazsın.
Sen yobazsın otur oy kullanamazsın böyle saçma bir düşünce tarzı olamaz.

Asıl sorulması gereken soru şu; Neden herkesin seçilme hakkı var ?
demokrasi olabilir mi acep nedeni???
(bkz: bakkala gidip geliyorum)
mehmet akif ersoy kimdir ?

bu soruyu bilmeyenler oy kullanmasın denilecek düşüncedir.
(bkz: gerizekalılar sorsun diye)
(bkz: hayvan deyince kızıyorsunuz ama)
- neden herkesin oy hakkı var?
+ dur dur beynimi çıkarayımda eşit şartlarda konuşalım..
ersen: neden herkesin oy hakkı var?

yersen: alalım arkadaşınkini.
senin neden oy hakkın var sorusunu akla getirmektedir.
sen diğerlerinden farklı olarak ne gibi vasıfları haizsin dedirtir insana.
aysun kayacı da demişti bunu. tanga giyip türkbükünde güneşlenen insan tipinin çoğunun bakış açısı da budur esasen.
kendini bilinçli, yurtsever, aydın olarak tanımlayan, diğerlerini ise göbeğini kaşıyan cahiller olarak gören ulusalcı cemaatin de bakış açısı bundan farklı değildir. insanları aşağılayıp dururlar.
halbuki tercihleri sorgulanan insanlarla aynı şeyi söyleyen pek çok akademisyen, gazateci, sanatçı da vardır.
böyle düşünen arkadaşlara pek insaflı yaklaşamıyorum. senin oyun o insanların oyundan daha mı değerli peki?
3 torba kömür sana gir**n arkadaşım, o insandan daha mı akıllısın sen?
güncel Önemli Başlıklar