bugün

başıma gelen her olumsuz olayda tanrıya sorduğum soru..
sorulmaması gerekir çünkü, her şey senin seçimin, he bide elde olmayan şeyler yok mu tabi var, ama %1 sadece ve belki de daha az.
bahtsız* insanların kendilerine sık sık sorduğu soru..

bi yerde (bkz: kader)
nedense başa gelen güzel şeylerde hiç sorulmayan soru (siz hiç "allah'ım neden ben bu kadar şanslıyım" diye soran birini gördünüz mü?)
başkasının başına gelen acı olaylara ve talihsizliklere neden o diye sorması gereken kişinin repliğidir.
(bkz: why me)
isyanın ilk dile getirilis hali. yas ta ilk adım.
en yakınlarınızdan birini kaybedersiniz, ilk soru. neden ben?
zor bir hastalıga yakalanan kisinin ilk sozu. neden ben?

cevabı yoktur. cozumu sancılıdır. farkedislere acık degilse bunye, sorgulayıcı, supheci kısmı aktifse is icinden cıkılmaz bir hal alır. depresyona kadar gidebilir. eger kaderci anlayıs hakimse tevekkul edilir kolayca cozulur. bazen askıda kalır. bir taraf isyanda bir tarafta garip bir sekilde tevekkulde dolasmaktadır.
demir demirkan'ın ateş yağmurunda çırılçıplak'ında hem sound bakımından hem de sözsel iyi şarkısı.
Tipik Yeşilçam repliği
-Nallahım neden ben??nayır,nolamaz...
tek insan ben miyim diye düsünmenize sebebiyet veren durumu ifade eden cümle yapısıdır.
genellikle "çünkü sen başkasın" cevabıyla karşılaşılan sorudur...
"Neden ben?"

"Efsane Wimbledon tenis oyuncusu Arthur Ashe, AIDS hastasıydı. Ünlü sporcuya, dünyanın her köşesindeki hayranlarından mektup yağıyordu. Bunlardan biri ise şöyle soruyordu: "Neden Tanrı böylesine kötü bir hastalık için seni seçti?"

Arthur Ashe bu hayranına, şu cevabı verdi:

"Tüm dünyada; 50 milyon çocuk tenis oynamaya başlar, 5 milyonu tenis oynamayı öğrenir,

500 bin çocuk profesyonel tenisi öğrenir, 50 bini yarışmalara girer, 5 bini büyük turnuvalara erişir, 50si Wimbledon'a kadar gelir, 4ü yarı finale, 2si finale kalır.

Elimde şampiyonluk kupasını tutarken Tanrıya "Neden ben?" diye hiç sormadım. Ve bugün acı çekerken, Tanrıya "Niye ben?" mi demeliyim? Mutluluk insanı yumuşatır, zorluklar güçlü yapar,

hüzün ise insan yapar, yenilgi mütevazı yapar, başarı insanı ışıldatır.
en büyük bencillik örneği.
neden ben değilde başkası?
başkasına değil de neden benim başıma geliyor?
kim ne derse desin bu soruları soran insan bencil insandır ve şirk koşmuş olur.*
gökten vajina yağarken başa isabet eden şeyin sesiyle irkilip refleks halide ağızdan dökülüveren feryattır.
Birbiri ardına tuhaf tuhaf olayların baş karakteri olduktan sonra bunları anlamlandırmaya çalışan insanın ilk sorusu.

Daha da şüpheye düşürebilecek yahut akıl karıştırabilecek olanı:

-neden ben???
-neden olmasın?

sinirlendirecek olanı:

-neden ben???
-çünkü senin falan filanın var.

küfür ettirecek olanı:

-neden ben???
-çünkü senden başka kimseyi bulamadım.
kişinin kendine ya da başka bir kişiye sorduğu sorudur.
-neden ben?
+öyle denk geldi.

kendi kendine;
-neden ben?
-ne bileyim ben!
neden olmasın? diye cevap verilesi soru.
- neden ben babür abi? neden ben?
+illa ki biri olmalıydı ve bu sen olmasan oda şüphesiz neden ben diye soracaktı.
- yani yanlış bişey yapmıyorum
+herkesin yaptığı yanlışı yapıyorsun demek daha doğru konuyu neden ben şeklinde düşünmektense nedennin peşine düşsen beli bir dahaki sefere zarar gören sen olmassın ama neden ben dediğin sürece hep sen olacaksın.
-çay sölim mi abi harareti alır?
+hah iyi dedin bak onu otuzaltı derece amına koydumun havası hafız taşşaklarımdaki nemde planktonlar yaşamaya başladı.
Efsane Wimbledon' un ilk zenci Şampiyonu Arthur Ashe kan naklinden kaptığı
AIDS' den ölüm döşeğindeydi..

Hayranlarından biri sordu; "Tanrı böylesine kötü bir hastalık için neden
seni seçti?"

Arthur Ashe cevap verdi;

"Tüm dünyada 50 milyon çocuk tenis oynamaya başlar, 5 milyonu tenis oynamayı
öğrenir, 500 bini profesyonel tenisçi olur, 50 bini yarışmalara girer, 5 bini büyük turnuvalara erişir, 50' si Wimbledon' a kadar gelir, 4'ü yarı finale,
2' si finale kalır. Elimde şampiyonluk kupasını tutarken Tanrı' ya
" Neden ben?" diye hiç sormadım...

Şimdi sancı çekerken, Tanrı' ya nasıl "Niye ben?" derim...

Mutluluk insanı tatlı yapar. Başarı ışıltılı... Zorluklar güçlü...Hüzün
insanı insan yapar, yenilgi mütevazı...
Tanrı' ya asla "Neden ben" diye sormayın.Ne olacaksa olur."
sahara'da bir kum tepesinin ardından beliren kutup ayısını gören bedevinin sorduğu soru...
(bkz: why me lord)
""Vardır senin bir hikmetin"" diye cevap verilebilir.
- neden ben?

+ aslında bir nedeni yok!... bu soruyu her acı çeken sormuştur kendisine... ama bir cevabı yok... verilebilecek cevaplar da seni tatmin etmez...
kötü bir sey olduktan sonra sorulur cogu zaman. insan kendinden nefret etirir.
tanım: her ilişkinin geçmesi gereken kaçınılmaz etap. *
- neden ben ?
- bir nedeni yok yalnızca öptüm.